שתף קטע נבחר

"פיונגיאנג לסין: נבצע השנה ניסוי גרעיני נוסף"

פחות משבוע לאחר שערכה ניסוי גרעיני שלישי, הודיעה המדינה המבודדת לבת בריתה כי תבצע ניסוי נוסף אם ארצות הברית לא תשנה את מדיניותה כלפיה. כך מסר מקור עם קשרים בממשל של שתי המדינות. לדבריו, קים ג'ונג און קשוח יותר מאביו המנוח

צפון קוריאה הודיעה לסין כי בכוונתה לבצע לפחות ניסוי גרעיני אחד השנה, ואולי שניים, במטרה לאלץ את ארצות הברית לקיים יחסים דיפלומטיים עם פיונגיאנג. כך מסר גורם דיפלומטי, שהוסיף כי צפון קוריאה מתכננת גם לחנוך משגר טילים חדש. "הכול מוכן. הניסוי הרביעי והחמישי עשויים להתקיים בקרוב והם יהיו חזקים מהניסוי האחרון", אמר הגורם שזוכה לגישה ישירה לדרגי ממשל גבוהים בבייג'ינג ובפיונגיאנג. לדבריו, "עוצמת הניסוי תהיה שווה ל-10 קילוטון של TNT".

 

כתבות נוספות מהעולם

 

הגורם אמר כי צפון קוריאה תימנע מהניסויים רק אם וושינגטון תקיים איתה שיחות ותשנה את המדיניות שבפיונגיאנג רואים כניסיון לשנות את הממשל. אותו מקור הוסיף והתייחס לאופיו של שליט צפון קוריאה קים ג'ונג און ואמר כי הוא הרבה יותר קשוח מאביו קים גונג איל שהלך לעולמו ב-2011.

 

"צפון קוריאה לא חוששת מסנקציות", אמר המקור. "היא בטוחה שהרפורמות שלה בחקלאות ובכלכלה תגדיל את התבואה השנה ותפחית את התלות בסין כספקית מזון". המקור העריך כי הסיכויים שצפון קוריאה תתפשר הם קטנים. הוא התייחס גם לאופיו של שליט צפון קוריאה קים ג'ונג און ואמר כי הוא הרבה יותר קשוח מאביו קים גונג איל שהלך לעולמו ב-2011.

 

דיווח בטלוויזיה על הניסוי בתחנת הרכבת בסיאול, בירת דרום קוריאה (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
דיווח בטלוויזיה על הניסוי בתחנת הרכבת בסיאול, בירת דרום קוריאה(צילום: רויטרס)

שומר סיני בשגרירות צפון קוריאה בבייג'ינג (צילום: AFP) (צילום: AFP)
שומר סיני בשגרירות צפון קוריאה בבייג'ינג(צילום: AFP)

 

ביום שלישי לפנות בוקר ערכה צפון קוריאה ניסוי גרעיני תת-קרקעי. זהו הניסוי השלישי מסוגו שביצעה המדינה הקומוניסטית המסוגרת בתוך פחות משבע שנים, והראשון תחת שלטונו של הרודן הצעיר קים ג'ונג און. בצפון קוריאה אמרו כי הניסוי היה מוצלח.

 

הניסוי גרר שורה של גינויים בעולם. נשיא ארצות הברית ברק אובמה אמר בהודעה שנמסרה באמצע הלילה מוושינגטון כי מדובר ב"פרובוקציה חמורה שמערערת את היציבות באזור ומאיימת על ביטחון ארצות הברית והעולם כולו". הוא הוסיף כי "הקהילה הבינלאומית צריכה לנקוט פעולה מהירה נגד הסכנה שהעמידה צפון קוריאה".

 

Read this story in English

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
שליט צפון קוריאה קים ג'ונג און
צילום: AP
מומלצים