שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות

  הלך לעולמו הבמאי והמחזאי יואל זילברג

  הבמאי יואל זילברג הלך לעולמו בגיל 86. בין יצירותיו ניתן למנות את המחזמר "קזבלן", הסרטים "קוני למל בקהיר" ו"חכם גמליאל" וסדרת הטלוויזיה "רמת אביב ג'". "הוא היה יזם וממציא שלא הפסיק ליצור ולעשות עד יומו האחרון", ספד לו צדי צרפתי

  הבמאי והמחזאי יואל זילברג הלך לעולמו בשעות הבוקר (ב') המוקדמות. זילברג, שחתום על שוברי קופות מקומיים כמו שניים מסרטי "קוני למל" וכן "חסמב"ה" ו"חכם גמליאל", לצד מחזות והפקות מוזיקליות בימתיות רבות, היה בן 86 במותו והותיר אחריו רעייה, מרים, שלושה ילדים, שבעה נכדים ושני נינים.

   

  ארונו של זילברג יוצב מחר בשעה 12:00 על במת תיאטרון הקאמרי, שמציגה בימים אלה הפקה מחודשת של "קזבלן", ממחזות הזמר המזוהים ביותר עם זילברג, עליו גם זכה בפרס כינור דוד. הוא יובא למנוחות בשעה 14:00 בבית העלמין קרית שאול.

   

  "יואל זילברג לא היה רק במאי ומחזאי מוכשר", נמסר בהודעה רשמית מטעם אמ"י (איגוד אמני ישראל). "יותר מכל הוא היה חבר אמיתי ודמות אב לקהילת השחקנים בארץ: תמיד נכון לעזור, להדריך ולתת עצה טובה. הוא משאיר אחריו מורשת מפוארת ואנשים רבים שאהבו והעריכו אותו. הוא יחסר לנו מאוד, אנו משתתפים בצער המשפחה".

   

  במלחמת העצמאות היה זילברג חבר בלהקת הצ'יזבטרון ולאחר מכן למד בימוי בבית הספר של תיאטרון The Old Vik בלונדון. זילברג ביים, כתב ועיבד עשרות מחזות בכל תיאטרוני ישראל בהם הבימה, הקאמרי, האהל, תיאטרון גודיק, החאן הירושלמי, היידישפיל והתיאטרון המסחרי. בין ההצגות שהעלו אותו לגדולה היו גם "איי לייק מייק" שהוצג בתיאטרון גודיק, "האידיוטית" שהוצג בתיאטרון האהל ו"אמי הגנרלית" שאותו עיבד גם לסרט.  

   

  בתחילת שנות ה-60 התמקד בעולם הקולנוע. זילברג שימש כעוזר של הבמאי האגדי אוטו פרמינגר בסרט ההוליוודי "אקסודוס", בכיכובו של פול ניומן. מאוחר יותר שימש כעוזר במאי לדניאל מאן בסרט "יהודית", בכיכובה של סופיה לורן.

  ב-1962 ביים את סרטו העלילתי הראשון, "משפחת שמחון", ולאחריו שורה של סרטים נוספים בהם שני סרטי ההמשך של "שני קוני למל" - "קוני למל בתל אביב" ו"קוני למל בקהיר".

   

  זילברג חתום על שורה של שוברי קופות בקולנוע הישראלי כמו "חסמב"ה, "חכם גמליאל" ו"נישואין נוסח תל אביב", ולפני כארבע שנים הוענק לו פרס אופיר על מפעל חיים. בשנות השמונים העתיק זילברג את מרכז עשייתו הקולנועית להוליווד, וגם שם ייצר לא מעט הצלחות - "ברייקדאנס" ו"למבדה" הם רק שניים משורה של סרטים עליהם הוא חתום. בטלוויזיה הישראלית רשם בשנות השמונים את תחילתו של ז'אנר הטלנובלות היומיות עם "רמת אביב ג'". בכיכובה של יעל בר זוהר.

   

  מקזבלן לרמת אביב. יואל זילברג (צילום: באדיבות המשפחה) (צילום: באדיבות המשפחה)
  מקזבלן לרמת אביב. יואל זילברג(צילום: באדיבות המשפחה)

   

  צדי צרפתי, במאי ההפקה המחודשת של "קזבלן" שעבד בהפקותיו של זילברג אומר היום: "המפגש הראשן שלי אתו היה כשחקן. הוא ביים אותי בהצגה 'הורים איומים' על פי קוקטו. זה היה מפגש שקשר אותי אליו. יואל היה יזם שלא הפסיק ליצור, להמציא, לעשות עד יומו האחרון. הראש כל הזמן עבד ללא הפסק. אני גדלתי בתיאטרון המסחרי ובשבילי יואל היה מודל ומושא הערצה. הוא היה מוכשר באופן יוצא דופן ולראייה החומרים שיצר שעומדים גם היום במבחן הזמן. הערצתי אצלו את התכונה הנהדרת שרבים מאתנו חסרים: הוא לא חיכה שיגיעו אליו, הוא עשה, העז, דחף. רק בשבוע שעבר הוא הציע לי לביים שלושה מחזות זמר מקוריים שעיבד. איש יוצא דופן שראוי להערצה".

   

  את השחקן זאב רווח ליווה זילברג מראשית דרכו בבית צבי. "זו אבידה גדולה בשבילי. שמעתי את הבשורה על מותו בצער גדול. אני אוהב אותו אהבת נפש והקשר ביננו נמשך מאז שאני זוכר. יואל היה מורה שלי בבית צבי. הוא היה מורה נערץ ולמדתי ממנו המון. גם שנים אחרי שסיימתי את הלימודים התייעצתי איתו. הוא ליווה אותי לאורך כל הדרך. היו לנו לא מעט תחנות משותפות. שיחקתי את אלימלך זורקין בסרט 'חסמב"ה' שהוא ביים ועד היום זה אחד התפקידים האהובים עליי. בתיאטרון עבדנו ביחד בין היתר גם על 'בוטיק השקרים' שרץ יותר מאלף פעם, מספרים שאי אפשר לתפוס ביחס לתקופה. הסוד הגדול של יואל היה בחיבור לקהל. הוא למד את הקהל, ידע לקלוע לטעמו ולגרום לו ליהנות. הוא היה אשף של תיאטרון וקולנוע שהיו שזורים אצלו אחד בשני. אני מודה לו על הכל. זו היתה זכות גדולה להיות חלק בעשייה שלו".

   

  אבידה גדולה עבורי. זאב רווח (דודו אזולאי) (דודו אזולאי)
  אבידה גדולה עבורי. זאב רווח(דודו אזולאי)

   

  גדי יגיל שעבד עם זילברג, בין היתר גם ביידישפיל אומר: "כנראה שאלוהים חיפש במאי להפקת הענק שהוא מארגן לנו בשנה האחרונה שם למעלה. יואל היה איש משכמו ומעלה, מוכשר ורב פעלים. מסוג האנשים הנדירים שעברו את כל הקשת הרחבה של התרבות הישראלית, ידו היתה בכל והגיע לו פרס ישראל. הוא היה אבן יסוד לכל כך הרבה סוגי יצירה שנראית היום כאילו תמיד היתה פה. רק לאחרונה הוא הביא לי לקריאה קומדיה שכתב בשבילי. הוא לא הפסיק לרגע. לעבוד איתו היה נפלא. הוא היה במאי של שחקנים, גמיש ומהיר עם היד על הדופק. אני חייב לו תודה גדולה על דרך ארוכה".

   

  השחקן יוסי גרבר, ששיחק במספר מהפקותיו הבימתיות והקולנועיות של זילברג בהם חסמב"ה והצגת היחיד "לנסקי", אומר היום: "מה אומרים על שנים של

  היכרות? מאיפה להתחיל? יואל היה שלאגריסט ממדרגה ראשונה. הוא הרביץ הצלחות בכל התחומים שבהם נגע. מחזות זמר ישראליים מקוריים, סרטי בורקס, סדרות סבון משלנו. כל זה היה יואל שדחף ולמעשה היה חלוץ בעשייה הזו בארץ.

   

  "הוא היה ג'נטלמן אמיתי שמעולם לא עסק ברכילות וזה נדיר במקצוע שלנו. הוא היה איש מקסים ונוח לעבודה שהכיר תיאטרון וקולנוע מצוין. הכרתי אותו בזמני הזוהר שלו וכשהוא היה מגיע למשרד, גודיק בעצמו היה פורס לפניו שטיח אדום. בשנים האחרונות, כמנהג הארץ הזו, הוא נדחף לשוליים אבל הוא בלע את זה באצילות נפש ולא שקט לרגע. הוא המשיך לעבוד. גם שני ניתוחי הלב שעבר לא יכלו לנפש הצעירה שלו. אני שמח שזכה לכבוד שעשו לו בפרמיירה של ההפקה המחודשת של 'קזבלן', הוא פשוט היה מאושר".

   

  מאיגוד אמני ישראל נמסר: "יואל זילברג ז"ל לא היה רק במאי ומחזאי מוכשר, יותר מכל הוא היה חבר אמיתי ודמות אבל לקהילת השחקנים בארץ: תמיד נכון לעזור, להדריך ולתת עצה טובה. הוא משאיר אחריו מורשת מפוארת ואנשים רבים שאהבו והעריכו אותו. הוא יחסר לנו מאוד, אנו משתתפים בצער המשפחה".

   

   

   

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  יואל זילברג. מקזבלן לרמת אביב
  לאתר ההטבות
  מומלצים