שתף קטע נבחר

הבית היהודי הוסיף תנאי: לא ללבני כראש המו"מ

ראש הממשלה הנחה את נציגיו שייפגשו מחר עם אלו של הבית היהודי "לעשות הכול" כדי לאפשר את כניסת המפלגה לממשלה. אולם במפלגתו של בנט מסרו: "התנאי הראשון - שהתפקיד של לבני במו"מ לא ישאר כפי שהוא". ובינתיים, אין מועד לפגישת הליכוד ומפלגתו של לפיד

הליכוד-ביתנו יזם ניסיון נוסף לשבור את החזית האחידה בין נפתלי בנט ויאיר לפיד, ובתגובה בבית היהודי מבהירים: נדרוש להזיז את ציפי לבני מתפקידה כמנהלת המשא ומתן עם הפלסטינים. צוותי המשא ומתן הקואליציוני של הליכוד-ביתנו והבית היהודי צפויים להיפגש מחר (יום ו') לאחר נתק של מספר ימים, על מנת לנסות ולהגיע להסכמה שיאפשרו את כניסת המפלגה לקואליציה. ביש עתיד, לעומת זאת, עוד מחכים לזימון נוסף.

 

העדכונים האחרונים מהמו"מ הקואליציוני:

איילת שקד: "זה לא צורה, ככה לא מנהלים מו"מ"

המו"מ הקואליציוני תקוע: מה מחשק את נתניהו?

בנט: "לא אתפשר, גם אם נלך שוב לבחירות"

 

בשבועיים האחרונים הדיאלוג בין הליכוד-ביתנו לבית היהודי התנהל בעיקר בתקשורת, ובמפלגתו של בנט מתחו ביקורת קשה על ההתנהלות של נתניהו. עם קביעת הפגישה מחר, שתתקיים ב-10:00 בכפר המכבייה ברמת-גן, העביר ראש הממשלה הנחייה מפורשת לצוות המו"מ שלו: "לעשות הכול כדי להגיע להסכמות סופיות עם הבית היהודי לגבי דרישותיהם בכניסה לממשלה". 

 

 

בבית היהודי פרסמו במקביל הנחיה משלהם והצהירו כי "נציב כתנאי ראשון במו"מ שתפקידה של ציפי לבני במשא ומתן המדיני לא ישאר כפי שהוא". המשמעות היא שלצד מעמד הביניים והשוויון בנטל, במפלגתו של בנט ידרשו מחר מנציגי הליכוד גם לערוך שינויים בהסכם הקואליציוני שנחתם עם התנועה. אמש, במהלך נאום שנשא בנט בפני ועידת מפלגתו, הוא תקף את לבני על כך שהסכימה לחלוקת ירושלים ולוויתור על אריאל, ובבית היהודי הבהירו שלא יתנו לה להוביל את המו"מ המדיני, משום שתהום גדולה פעורה בנושא זה בינם ובינה.

  

בסביבת בנט גם חזרו ואמרו באחרונה כי הם לא מתכוונים לדון על תפקידים ותיקים

עד אשר יסגרו המתווה לשוויון בנטל והקלות הנוגעות למעמד הביניים בישראל. עד כה, השיחות על מתווה חוק הגיוס לא התבצעו ברצינות יתרה, וגם ההצעה עבור התיקים הועברה לבית היהודי בין היתר על ידי כלי התקשורת.

 

נכון לרגע זה יש עתיד והבית היהודי מתואמות באשר למתווה הזה ולא ייכנסו לממשלה עד אשר לא יושגו הסכמות סביב החוק שאמור להחליף את חוק טל ולקבל את אישור המליאה בקדנציה הקרובה. בנט ולפיד אף עושים מאמצים לחזק את הציר ונפגשו הבוקר עם יו"ר קדימה, שאול מופז, כדי לצרף אותו לברית בין השניים. מופז, שערך אתמול פגישה עם נתניהו, גם אמר בשיחות סגורות כי הוא קרוב יותר בעמדותיו למתווה של יש עתיד והבית היהודי מאשר לזה שהוצג על ידי הליכוד-ביתנו.

 

בראיון ל-ynet תקפה איילת שקד, חברת הכנסת החדשה מהבית היהודי, את התנהלות נתניהו במשא ומתן הקואליציוני ואמרה: "לא נוהל דיון רציני ומעמיק עד עכשיו, זה לא צורה. ככה לא מנהלים משא ומתן. אני מכירה את נתניהו, כרגע לא נראה שהוא רוצה את הבית היהודי".

 

במערכת הפוליטית אף תוהים כעת אם נתניהו ייאלץ להיפרד מן השותפות

הטבעיות שלו, קרי המפלגות החרדיות, על מנת להצליח להרכיב קואליציה, שכן לפי שעה למרות הנכונות של ש"ס להצטרף לממשלה בכל רגע, נתניהו שומר את המפלגה על אש קטנה ולא חותם עמה על הסכם.

 

במקביל, פועל אריה דרעי באינטנסיביות כדי לנסות ולשכנע גורמים במפלגת העבודה לשקול מחדש אפשרות של הצטרפות לממשלה, אף שלפי שעה הצלחתו מוטלת בספק. דרעי עצמו חושש כי נתניהו, אם ייראה שאין לו ברירה, לא יהסס להיפטר בסופו של דבר מהחרדים ולצרף מפלגות אחרות.

 

בהכנת הידיעה השתתף יובל קרני, כתב ynet ו"ידיעות אחרונות"
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
נפתלי בנט
צילום: אוהד צויגנברג
מומלצים