שתף קטע נבחר

מילואימניקים, בקרוב תירו ב'תבור' במקום ב-M-16

אחרי שכבש יחידות סדיר מתכננים בצה"ל להכניס את הנשק המתקדם גם ליחידות המילואים. עוד בתוכנית: כדורי 7.62 מ"מ במקום 5.56 כדי "לשפר קטלניוּת". ומה יעשו עם ה-M-16?

התבור אין, ה-M-16 אאוט: צה"ל יחל בקרוב לחמש את כוחות המילואים בנשק המתקדם מסוג תבור או מיקרו-תבור, שיחליפו את ה-M-16 המיתולוגי. באחרונה התאמנו כוחות מילואים במתקני קליעה כדי לעבור הסבה לנשק המתקדם, והמטרה היא להכניס את רובה הסער לשימוש בשתי אוגדות עד סוף השנה.

 

עוד בחדשות:

אסד: ישראל מכירה את יכולת התגובה הסורית

השאריות שלנו, האוצר שלהם: רעבי השוק בטבריה

 

בצה"ל ציידו כבר שלוש מתוך חמש חטיבות החי"ר הסדירות (גולני, גבעתי ונח"ל) בנשק החדיש. קצין בכיר בזרוע היבשה אישר בשיחה עם ynet כי בקרוב יעברו חיילי מילואים אימוני קליעה של חמישה ימים ובסיומם יוסמכו לנשק החדש. התבור הוכיח בשנים האחרונות את יעילותו ועמידותו באימונים ובקרב, וזכה לפידבקים חיוביים מצד הלוחמים בבדיקות וסקרים שבוצעו בצבא. הלוחמים ציינו כי הוא נחשב לנוח מאוד לשימוש במגוון מצבי לחימה, ומותאם לדרישות של צה"ל וחייליו, בניגוד ל-M-16.

 

התבור. המלך החדש (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
התבור. המלך החדש(צילום: shutterstock)

 

התבור גם הוכיח עצמו בכל הקשור למיעוט מעצורים, ושרידותו בלחימה בתנאים קשים כגון מדבר, בוץ, לחות ורטיבות. מותקנות עליו כוונות שמגבירות את רמת הדיוק. עם כניסתו ההדרגתית לשימוש בכל היחידות יהפוך ה-M-16 לנשק שיועבר לכיתות כוננות אזרחיות או יאופסן במחסני החירום של צה"ל.

 

נוסף על התבור, ממשיכים בצה"ל בניסיונות לשיפורו. לשם כך נוצרה גרסת המיקרו, שבה משתמשים בין היתר לוחמים

 מיחידות מובחרות. כמו כן, ייעשה ניסיון לשפר את רמת הקטלניות על ידי כך שאת כדורי ה-5.56 הרגילים יחליפו 7.62, שבהם משתמשים כיום במא"ג - והנשק יהפוך לקטלני יותר.

 

"אחד הדברים העיקריים שצבא ארצות הברית למד מהלחימה באפגניסטן ובעיראק, זה שה-5.56 לא מספיק קטלני, ולעיתים לא הורג גם אם פוגע", הסביר ל-ynet גורם מזרוע היבשה. "ממלחמת לבנון השנייה עלה גם אצלנו הצורך להגדיל את הקטלניוּת. אם הניסויים יצליחו, השינוי והכנסת הכדורים למחסניות יהיו מהירים. כיום, קלע במחלקת חי"ר יכול להגיע עם 5.56 לטווחי פגיעה של 300 מטר, ועם 7.62 הוא יוכל להגיע ל-450-400 מטר ולהיות קטלני עד כדי נטרול המטרה". עדיין לא ברור כיצד תתרחש בפועל ההמרה, אם הניסוי יעלה בהצלחה, ובאיזה היקף.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
תבור. מותאם לצרכים
צילום: דובר צה"ל
מומלצים