שתף קטע נבחר

ישי: הממשלה תקום ללא חרדים, הפרחים לבנט

אחרי שנתניהו קיבל ארכה של שבועיים להרכבת הממשלה מפנימים בש"ס שהם כנראה יהיו מחוצה לה. אלי ישי תקף בחריפות את נפתלי בנט: "שילם מחיר יקר מדי לספק את גחמותיו של לפיד". בנט מצדו האשים את הליכוד בהחרמות והבהיר שלא ייכנס בלי לפיד. היום ייפגש עם נתניהו

ראש הממשלה בנימין נתניהו, שקיבל ארכה להרכבת הממשלה, ייפגש היום (יום א') עם יו"ר הבית היהודי נפתלי בנט ובש"ס מפנימים שהם כנראה יהיו מחוץ לקואליציה. יו"ר המפלגה אלי ישי כתב בפייסבוק: "בימים הקרובים ייקבע סופית הרכב הממשלה ללא חרדים ומה שייקבע עוד באותו היום יהיה עתיד ההתיישבות. הפרחים לבנט". יו"ר הבית היהודי הבהיר מצדו שסיכם עם יאיר לפיד שהאחד לא ייכנס בלי האחר: "מילה זו מילה".

 

ראש הממשלה תקף מוקדם יותר את הברית בין יש עתיד לבית היהודי ואמר בבית הנשיא, לפני שקיבל ארכה של שבועיים להרכבת הממשלה, כי אינו יכול להסכים להחרמת ציבור שלם. על כך השיב לו בנט בפייסבוק: "איננו מחרימים אף מפלגה. לא את ש"ס, לא את יהדות התורה, לא אף אחד. היחידים שהחרימו הם הליכוד את הבית היהודי, אך זה מאחורינו". במקביל, שלח לפיד מסר לפיו לא ניתן להרכיב עם החרדים ממשלה שתקדם את הסוגיות האזרחיות: "לא יקרה שום אסון אם הם יישבו באופוזיציה".

 

בהודעה בפייסבוק האשים ישי את בנט בכך ש"הקריב את עתיד ההתיישבות על מזבח שנאת החרדים. בנט שילם מחיר יקר מדי לספק את גחמותיו של לפיד. בנט אולי מנצח בקרב, אבל יפסיד במלחמה. הבית היהודי מכרו את נשמתם, את דגלם, את עתיד ההתיישבות". לדברי ישי, השותפות בין השניים "בסיום מופע היחצ"נות של לפיד להוצאת החרדים תפגע במחנה שחרת על דגלו שלא תהיה התנתקות נוספת, המחנה שמבין שביטחון קודם לשלום".

 

ישי תקף בחריפות את לפיד ואמר כי "בכוונת רובהו הפוליטי" לא הייתה כוונה להיטיב עם מעמד הביניים והסטודנטים, "הוא גייס את יכולת הכתיבה, ההגשה והרטוריקה שלו למטרה אחת בלבד - הוצאת החרדים אל מחוץ לממשלה, אל מחוץ לחברה הישראלית. הוא לא הפנים שאיננו קבוצה לצד האוכלוסייה הישראלית - אנחנו חלק ממנה. הדרת החרדים הפכה עבורו לערך מקודש. השנאה של לפיד כלפינו חזקה יותר מהאהבה של בנט לחלקי ארץ ישראל השונים והדאגה להתיישבות, שאם לא כן, היה יודע שמחיר חבירתו ללפיד הוא מחיר יקר עבור המתיישבים ביו"ש".

 

לפיד: לחבק את החרדים, לא את המפלגות

נתניהו, שקיבל מוקדם יותר מהנשיא שמעון פרס ארכה של שבועיים לנהל משא ומתן על הרכבת הממשלה, הצהיר באותו מעמד כי בשבועות שחלפו פעל להקמת ממשלה רחבה ככל האפשר. לדבריו, "הציבור החרדי מוכן לקבל את ההבנות הללו, אך הסיבה העיקרית שלא הצלחתי במשימתי היא חרם".

 

נתניהו בתום פגישתו עם הנשיא, היום (צילום: AFP) (צילום: AFP)
נתניהו בתום פגישתו עם הנשיא, היום(צילום: AFP)

 

ראש הממשלה דיבר לציבור הבוחרים של הבית היהודי מעל לראשו של היו"ר נפתלי בנט: "מי שצריך להבין את זה יותר מכול זה ציבור המתיישבים שעובר חרמות יומיומיות. בהיסטוריה שלנו עברנו הרבה טרגדיות כתוצאה משנאת-חינם ומריב אחים, והיום כשאנחנו מסתכלים סביבנו ואנחנו רואים את האתגרים הכבירים מסביבנו, אתגרים ביטחוניים, אתגר של ניהול תהליך מדיני אחראי, האתגרים הללו להערכתי מחייבים איחוד כוחות ולא פילוג כוחות".  

 

לפיד הגיב לטענות בעמוד הפייסבוק שלו והצהיר כי "אומרים עלינו שאנחנו פוסלים את החרדים", הוא כתב בפוסט, "זה כמובן לא נכון. אנחנו לא פוסלים ולא מחרימים אף אדם, ובוודאי שאנחנו לא שונאים אף אחד. מוזר בעיניי שאני כל הזמן מסביר לחרדים שאיננו שונאים אותם, אבל הם מתעקשים לטעון שאנחנו כן. איני מצליח מבין למה מישהו - אדם או קבוצה - יעשה ככל שביכולתו כדי לשכנע את עצמו ששונאים אותו". יו"ר יש עתיד ציין גם כי "אני לא פוסל בני אדם - חרדים או לא - אבל יש הבדל בין אנשים למפלגות. את החרדים עצמם עלינו לחבק ולקיים איתם דיאלוג אמיתי על עתיד המדינה, אולם המפלגות החרדיות הן סיפור אחר לגמרי".

 

גם בנט השתמש ברשת החברתית כדי להשיב לדברי נתניהו והבהיר כי דווקא הליכוד-ביתנו היה זה שנקט החרמות. "אנו ציפינו להיות השותף הטבעי והראשון שנכנס לממשלת נתניהו. גם המלצנו על נתניהו לנשיא, ללא העמדת תנאים. אך המסר מהליכוד היה פשוט: בשום מחיר הציונות הדתית לא תהיה בממשלה. תשכחו מזה". בנט הזכיר כי ממש באותו הזמן נפגש נתניהו פעמיים עם לפיד וגם עם ציפי לבני, עם שלי יחימוביץ', עם שאול מופז ואפילו עם זהבה גלאון. "רק הציונות הדתית נשארה מוחרמת, מחוץ לממשלה. הולכים לממשלת שמאל-חרדים, נאמר לנו".

 

על הדברים האלו הגיב גורם בליכוד, וטען כי "הבית היהודי הייתה המפלגה הראשונה שקיבלה הצעה להצטרף לממשלה בראשות נתניהו. בהמשך להבטחתה המפורשת לבוחריה לחזק את נתניהו מימין, אנו קוראים לבית היהודי לא להחרים ציבורים שלמים בישראל כדי שתוכל לקום ממשלה עם רוב למחנה הלאומי".

 

בנט: לפיד עמד במילתו, עכשיו תורנו

בסטטוס, המשיך בנט וטען כי ההתנהלות של נתניהו במשא ומתן הקואליציוני היא המשך ישיר של קמפיין "החרם וההשחרה של הליכוד נגד הציונות הדתית", שכלל מתקפת דה-לגיטימציה נגד אלוף משנה מוטי יוגב, אורית סטרוק והרב אלי בן דהאן, "פרסומות אפלות" שבהן השתמשו ברוצח יגאל עמיר כדי להשניא את הכיפות הסרוגות, "התקפות פרועות על מנהיגי הציונות הדתית ורבניו", שציבור הכיפות הסרוגות לא ידע שנים רבות. הוא הודה כי התקפות אלו של הליכוד העבירו 4-3 מנדטים מהבית היהודי ליש עתיד.

 

  

יו"ר הבית היהודי אמר כי ידע שאם יישב בשקט ייאלץ ללכת לאופוזיציה, ולכן החליט לפעול. הוא גם סיפר בגילוי לב על הברית שנרקמה בינו לבין יאיר לפיד: "נוצר קשר ראשוני ביני לבין יאיר לפיד, אותו לא הכרתי קודם, למעט סיור בשומרון לפני שלוש שנים. ישבנו על עקרונות ותוכניות, והגענו להסכמות מהותיות על שורה של נושאים מרכזיים. סיכמנו גם שיש עתיד לא תיכנס לממשלה בלי הבית היהודי, והבית היהודי לא תיכנס בלי יש עתיד".

 

הוא הודה שכאשר הגיעו להבנות הללו, "יש עתיד הייתה במצב טוב יותר מאיתנו. אנחנו היינו בחוץ, והם בפנים. יאיר לפיד עמד במילתו כלפיי וכלפי הציבור שאני מייצג", הוא שיבח את עמיתו, והבהיר שהוא לא מתכוון להתקפל: "עכשיו זה התהפך. לפתע הליכוד רוצה אותנו, ללא יש עתיד. תורנו לעמוד במילה. מילה זו מילה. אעמוד בה. אספוג בשמחה את כל הספינים והמתקפות בעניין. יש לי כתפיים רחבות. אעמוד במילתי".

 

Read this article in English


פורסם לראשונה 02/03/2013 21:53

 

בהכנת הכתבה השתתף אטילה שומפלבי
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אלי ישי
צילום: עידו ארז
בנימין נתניהו
צילום: AFP
צילום: גיל יוחנן
נפתלי בנט
צילום: גיל יוחנן
יאיר לפיד
צילום: גיל יוחנן
מומלצים