שתף קטע נבחר

לראשונה: רופאים הצליחו לרפא תינוקת שנולדה עם HIV

התינוקת קיבלה את הקוקטייל 30 שעות בלבד לאחר שנולדה, וכבר לאחר חודש התברר כי הנגיף נעלם לחלוטין מגופה. הרופאים נתנו לה את הטיפול למשך כשנה וחצי נוספות ובדיק שערכו העלתה כי היא בריאה לחלוטין. החוקרים: "זו ההוכחה שניתן להעלים את נגיף HIV בפעוטות"

בשורה בטיפול בתינוקות נשאי HIV: תינוקת שנולדה נשאית HIV במיסיסיפי ארצות הברית טופלה במשך 17 חודשים בקוקטייל הסטנדרטי, שניתן לכלל הנשאים - וכיום אין זכר לנגיף בגופה. כך מדווחים החוקרים מאוניברסיטת ג'ונס הופקינס בבולטימור. לדברי החוקרים מדובר בפרית דרך של ממש בטיפול בנגיף.

 

התינוקת נולדה בבית החולים זמן קצר לאחר שהתגלה כי אימה נשאית של הנגיף. מסיבה זו לא ניתן היה לטפל באם עוד בטרם הלידה, ובכך להקטין את הסיכויים ללידת תינוק נשא. מסיבה זו 30 שעות בלבד לאחר לידתה כבר החלה התינוקת טיפול בקוקטייל התרופות כנגד הנגיף. הקוקטייל, כאמור, לא היה שונה ממה שניתן לנשאים אחרים של הנגיף.

 

כבר בימי הטיפול הראשונים הבחינו הרופאים כי הנגיף בנסיגה, ו-29 יום לאחר לידתה כבר לא היה לו זכר בגופה של התינוקת. הרופאים המשיכו עם הטיפול 17 חודשים, עד אשר מסיבה לא ברורה הפסיקה האם להביא את התינוקת למרפאה - ולכן היא לא קיבלה את הקוקטייל. 10 חודשים לאחר מכן נבדקה התינוקת שוב - והתברר כי אין כל זכר לנגיף.

 

"התינוקת הזו היא ההוכחה לכך שאפשר להעלים את נגיף ה-HIV בפעוטות", אמרה הוירולוגית ד"ר דבורה פרסו, במהלך הצגת הממצאים בכנס באטלנטה.

 

"מדובר בשלב חשוב בהבנה של עולם הרפואה את הנגיף ואת הדרך שבה הוא פועל בגופם של ילדים", הוסיפה ראש תחום המחקר בקרן למחקר איידס, ד"ר רואנה ג'ונסטון, הגוף שהיה שותף במימון המחקר.

 

כעת מנסים החוקרים למצוא סמנים ביולוגיים שיאפשרו הפסקת טיפול במסגרת הניסוי הקליני. אם יצליחו להבין מה הביא להיעלמות הנגיף, הם מקווים "לשכפל" את הטיפול לתינוקות אחרים.

 

חשוב לציין כי כיום ניתן הקוקטייל רק בשלבים המתקדמים של המחלה, למרות שישנם מי שקוראים להתחיל את הטיפול כבר בשלבים המוקדמים. ייתכן ומקרה זה ייתן חיזוק נוסף לטענה.

 

יש לציין כי סיפורה של התינוקת שונה ממקרים קודמים בהם דווח על נשאים שהחלימו מהנגיף. המקרה המוכר ביותר היה של חולה בלוקמיה, שהיה גם נשא HIV, שהבריא לחלוטין לאחר השתלת מח עצם. החולה קיבל את תרומת מוח העצם בשנת 2007. ארבע שנים אחר כך התברר כי השמחה כפולה: הוא נרפא מהסרטן, ולא נשאר זכר בגופו מנגיף ה-HIV. במשך השנים ערכו הרופאים מבית החולים Berine Charite בדיקות רבות בחולה, שכללו גם נטילת דגימות מהמעיים, הכבד, נוזל השדרה ומהמוח. כל הבדיקות לא איתרו את נגיף ה-HIV בגופו והחוקרים קבעו: האיש נקי מ-HIV.

 

הרופאים הסבירו כי מוח העצם שנמצא מתאים לו היה של אדם בעל מוטציה נדירה המונעת הדבקה בנגיף ה-HIV. כמותו יש עוד מספר בודד של אנשים, רובם צפון אירופאיים, אשר בגופם אותה מוטציה המונעת הדבקה בנגיף.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: shutterstock
התינוקת טופלה בקוקטייל 30 שעות אחרי הלידה (אילוסטרציה)
צילום: shutterstock
ד"ר רק שאלה
מחשבוני בריאות
פורומים רפואיים
מומלצים