שתף קטע נבחר

הוועדה של ישי: לגרש זרים, לא להתחשב באו"ם

בדרכו לאופוזיציה, שר הפנים פרסם את מסקנות הוועדה לטיפול במסתננים, שהמליצה על הסרת ההגנה הקבוצתית למבקשי מקלט - צעד שהיועמ"ש התנגד לו

רגע לפני שהוא עוזב ככל הנראה את תפקידו, כינס הבוקר (יום ג') שר הפנים אלי ישי מסיבת עיתונאים והכריז על אימוץ המלצות ועדת המומחים שהקים לטיפול במבקשי המקלט מאפריקה. הוא אישר לראשונה כי יותר מ-2,000 מבקשי מקלט מסודן ועשרות מבקשי מקלט אריתראים עזבו את ישראל "מרצון".

 

עוד בערוץ החדשות של ynet:

האישום, הקריזות, העבודה החדשה. זהו הרוצח

ההקלטה: "צ'קים לבדואים כדי שיביאו מצביעים"

 

ישי הסביר כי אין הבדל בין דרום סודן לאריתריאה ולצפון סודן, זאת בניגוד לעמדת האו"ם לפיה לא ניתן לגרש למדינות אלו שכן לחוזרים אליהן צפויה סכנת חיים. צפון סודן אף נחשבת למדינת אויב. ישי הבהיר כי מדובר במבקשי מקלט ש"עזבו את ישראל מרצון" אך סירב לומר כמה מתוכם הוחתמו על טופסי "עזיבה מרצון" כששהו בתוך הכלא, פעולה שאסורה על-פי המשפט הבינלאומי.

 

הוועדה בראשות פרופ' ארנון סופר קיימה שלוש פגישות והמליצה על תוכנית למניעת הסתננות באמצעות הקמת גדרות חדשות לאורך הגבול הירדני, חיזוק כוחות הצבא וגיבוש מדיניות לגבי טיפול בארגוני הזכויות הממתינים למסתננים המגיעים לגדרות. "התייחסו להמלצה זו", ביקש פרופ' סופר, "כי ארגוני השמאל מחרחרים ומסיתים". הוא הסביר כי יש למנוע מהם את הדבר.

 

באשר לטיפול בכ-65 אלף מבקשי המקלט השוהים בישראל המליצה הוועדה על "ריכוז כל המסתננים השוהים באשרה מכוח סעיף 2(א)5 לחוק הכניסה במתקני משמורת באמצעות הסרת ההגנה הקבוצתית עליהם". שר הפנים עצמו הכריז כבר בעבר על כוונתו לכלוא את מבקשי המקלט הסודנים והאריתראים במתקני משמורת אך עד כה תוכנית זו נתקלה בהתנגדות של היועץ המשפטי לממשלה שכן בהתאם לאמנת הפליטים מ-1951, שישראל חתומה עליה, לא ניתן לגרש מישראל את נתיני סודן ואריתריאה.

 

"דואג לעתיד המדינה ואזרחיה" 

באשר להחזרת מבקשי המקלט המליצה הוועדה "לעקוב אחר מצבן של מדינות המוצא, ולא תמיד לקבל את עמדת האו"ם". הוסבר במסקנות כי יש להמשיך ולחפש מדינה שלישית שאליה ניתן יהיה להרחיק את מבקשי המקלט מסודן ואריתריאה. לדברי ישי "מדינות כאלו יימצאו בקרוב", זאת למרות שבשנה האחרונה כל מאמצי משרד החוץ למצוא מדינות כאלו העלו חרס.

 

"הקמת הצוות נועדה לתת משנה סדורה לטיפול במסתננים והסרת האיום על צביונה של המדינה.

 במסגרת תפקידי, העדפתי לפעול בהתאם למחויבותיי, ולראות את המציאות בעיניים. דאגתי לעתיד המדינה ואזרחיה קודמת לכול", אמר ישי במסיבת העיתונאים. "שילוב הכוחות והפעולות במהלך כהונתי כשר הפנים, העביר את המסר כי מדינת ישראל איננה עוד יעד למסתנני העולם". 

 

לדברי פרופ' סופר, "אם ישראל לא תסגור עצמה בחומות אדירות ותגן עליהן בחירוף נפש ישראל הציונית תתמסמס. היא תחוסל לא מפצצות אלא משינוי דמוגרפי, כלכלי".

 

Read this article in English

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים