שתף קטע נבחר

צילום: AFP

אובמה נחת ואמר בעברית: "טוב להיות שוב בארץ"

ביקור היסטורי: הנשיא האמריקני הגיע לירושלים לאחר שהתקבל בטקס ממלכתי בנתב"ג. אובמה לפרס: "מה שלומך חבר?". ליאיר לפיד אמר הנשיא: "עוד ניפגש". נתניהו: "תודה שאתה לצדנו"

ביקור היסטורי ראשון בישראל כנשיא. "ארצות הברית גאה לעמוד לצד ישראל כבת הברית החזקה ביותר והחברה הטובה ביותר". כך אמר היום (ד') נשיא ארה"ב ברק אובמה אחרי נחיתתו בישראל. ב-12:10 נחת המטוס הנשיאותי "אייר פורס 1" בנמל התעופה בן גוריון. אובמה התקבל על ידי ראש הממשלה בנימין נתניהו ונשיא המדינה שמעון פרס, ובתום טקס צבאי החל בנאומו ואמר בעברית: "טוב להיות שוב בארץ". בתום שורת טקסים ונאומים המריא אובמה במסוקו לירושלים. בהמשך היום (16:00) צפויה לאובמה פגישה בבית נשיא המדינה, ולאחר מכן הוא יקיים פגישה ארוכה וארוחת ערב עם ראש הממשלה. 

 

על קרקע ישראלית. נתניהו, אובמה ופרס (צילום: AP) (צילום: AP)
על קרקע ישראלית. נתניהו, אובמה ופרס(צילום: AP)

 

צעדים ראשונים בביקור ההיסטורי (צילום: AFP) (צילום: AFP)
צעדים ראשונים בביקור ההיסטורי(צילום: AFP)

על השטיח האדום. נתניהו מקבל את פני אובמה (צילום: AFP) (צילום: AFP)
על השטיח האדום. נתניהו מקבל את פני אובמה(צילום: AFP)

 

אובמה ירד מהמטוס לצלילי השיר אור של שושנה דמארי. הוא מיהר ללחוץ את ידו של פרס ואמר לו: "מה שלומך חבר? אני מתרגש. זה נהדר להיות פה". לאחר השמעת "התקווה" ליוו נתניהו ופרס את אובמה לאורך מסדר צבאי ללחיצת יד עם 50 חברי סגל א' המורכב מאח"מים ישראלים. אובמה לחץ את ידיהם של הרבנים הראשיים לישראל, של שרי הממשלה הטרייה, ראש עיריית ירושלים ועוד.

 

לאחר מכן עבר הטקס לשלב הנאומים, שאותו פתח פרס: "חבר יקר, ברוך הבא לישראל. עם ישראל מקבל אותך בלב פתוח. מעומק לבנו, מעומק ההיסטוריה שלנו, תודה רבה אדוני הנשיא. תודה לך אמריקה. תודה לך על מה שאתה עושה ותודה על התקוות שאתה נושא עמך. ישראל וארה"ב שונות בגודלן, אבל לא בגורל שלהן. הרוח הישראלית מקבלת השראה מהרוח האמריקנית יוצאת הדופן. אדוני הנשיא, רוצים שתרגיש כאן בבית. ברוך הבא הביתה אדוני הנשיא".  

 


 

 (צילום: AP) (צילום: AP)
(צילום: AP)
 

 (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)

  

התקשורת מחכה לאובמה (צילום: ירון ברנר) (צילום: ירון ברנר)
התקשורת מחכה לאובמה(צילום: ירון ברנר)

  

בביקור זה תתקיים הפגישה ה-12 בין אובמה לבין ראש הממשלה מאז תחילת כהונתו הראשונה של הנשיא האמריקני ב-2009. בנאומו בשדה התעופה אמר ראש הממשלה נתניהו: "נשיא ארה"ב, זהו רגע היסטורי. אתה, מנהיג הדמוקרטיה הגדולה בעולם, בחרת לבוא למדינה קטנה יותר אך לא פחות דמוקרטית. בשם הממשלה והעם בישראל אני בא עם מסר פשוט לך ולעם האמריקני: תודה. אנחנו רוצים שלום עם שכנינו הפלסטינים, ואני מצפה לעבוד איתך בארבע השנים הקרובות כדי שהברית בין המדינות תתחזק אף יותר. ראיתי את הראיון שלך בערוץ 2 לפני כמה ימים ורשמתי בפניי את רצונך לצאת ולהסתובב בתחפושת. אז אם יש לך כמה דקות ותוכל לארגן התחמקות משומריך, אז בחרנו כמה בארים ובתי קפה בתל אביב והכנו שפם מזויף".

 

המפגש ה-12. אובמה ונתניהו בטקס קבלת הפנים (צילום: AFP) (צילום: AFP)
המפגש ה-12. אובמה ונתניהו בטקס קבלת הפנים(צילום: AFP)

המסדר הצבאי שהמתין לנשיא אובמה בירידה מהמטוס (צילום: ירון ברנר) (צילום: ירון ברנר)
המסדר הצבאי שהמתין לנשיא אובמה בירידה מהמטוס(צילום: ירון ברנר)

 

קז'ואל על המסלול. אובמה ונתניהו מסירים את החליפה (צילום: משה מילנר, לע"מ) (צילום: משה מילנר, לע
קז'ואל על המסלול. אובמה ונתניהו מסירים את החליפה(צילום: משה מילנר, לע"מ)

 

אחריהם עלה לדוכן אובמה עצמו, ואחרי ההקדמה בעברית הוסיף: "כבוד הוא לי להיות פה ולדרוך על אדמה היסטורית. לפני יותר מ-3,000 שנה העם היהודי חי כאן והתפלל כאן לאלוהיו. אחרי מאות שנים של גירוש, רדיפות שאין להן אח ורע, נוסדה מדינת ישראל. היום הילדים של אברהם ושרה מגשימים את החלום להיות אדונים לגורלם במדינתם הריבונית. אני רוצה לענות על שאלה שנשאלת על היחסים שלנו: למה ארה"ב עומדת בצורה כל כך נחושה לצדה של ישראל? אנחנו עומדים יחד כי יש לנו סיפור משותף. פטריוטים שהחליטו להיות אנשים חופשיים במדינתם, חלוצים שעיצבו במו ידיהם מדינה".

 

קודם לכן עבר אובמה מול שרי הממשלה, לחץ את ידיהם ושוחח עמם. כשנתקל בשר האוצר יאיר לפיד, פתח איתו בשיחה שבה התערב גם נתניהו. "נעים לראותך, ברכותיי", אמר הנשיא האמריקני. "אני בטוח שתהיה לנו הזדמנות לעבוד יחד לא מעט".

 

לפיד: "תודה, אני מקווה"

נתניהו: "אנחנו אומרים: ברכותיי ותנחומיי".

לפיד: "זה נכון".

אובמה: "נכון, בגלל שהייתה לך עבודה טובה יותר לפני שנכנסת לפוליטיקה".

לפיד: "נכון, הייתה לי עבודה טובה יותר לפני שנכנסתי לפוליטיקה. נו טוב, כולם עושים בחיים שלהם מה שהם רוצים".

אובמה: "אשתי תמיד אומרת: תיזהר ממה שאתה מייחל, אתה עלול לקבל זאת".

 

ביקור בכיפת ברזל

על הקרקע המתינו מאות אנשי אבטחה ו-11 מסוקים של צבא ארה"ב, בהם שני מסוקי "מארין 1" שעמם המריא אובמה לירושלים. עוד קודם לכן המשיך אובמה מקבלת הפנים לביקור בסוללת "כיפת ברזל" ובמערכות "חץ" ו"שרביט קסמים", המפותחות בשיתוף האמריקנים. בסיור השתתף השר להגנת הסביבה עמיר פרץ, שכיהן כשר הביטחון בממשלת אהוד אולמרט ואישר את פיתוח המערכת להגנה מפני טילים.

 

את הדרך לסוללה עשתה הפמליה ברגל. המלווים הורו לאובמה ללכת לפי הקווים האדומים שמסומנים בשטיח, והנשיא האמריקני ניצל את ההזדמנות כדי להתלוצץ, הצביע על נתניהו ואמר: "הוא תמיד מדבר על קווים אדומים".

 

המושלים בכיפה. אובמה ולוחמי כיפת ברזל (צילום: אבי אוחיון, לע"מ) (צילום: אבי אוחיון, לע
המושלים בכיפה. אובמה ולוחמי כיפת ברזל(צילום: אבי אוחיון, לע"מ)
 

אובמה עם מפעילי סוללת כיפת ברזל שהוצבה בנתב"ג (צילום: AP) (צילום: AP)
אובמה עם מפעילי סוללת כיפת ברזל שהוצבה בנתב"ג(צילום: AP)

 

בתקווה לביקור מוצלח. אובמה עם נתניהו ופרס (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
בתקווה לביקור מוצלח. אובמה עם נתניהו ופרס(צילום: רויטרס)


שלום לשרת המשפטים. אובמה וציפי לבני (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
שלום לשרת המשפטים. אובמה וציפי לבני(צילום: רויטרס)

באווירה מחויכת. אובמה ונתניהו  (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
באווירה מחויכת. אובמה ונתניהו (צילום: רויטרס)

 

את סקירת הסוללה הובילו הרמטכ"ל בני גנץ, מפקד חיל האוויר אמיר אשל ומפקד מערך ההגנה האווירית, תא"ל שחר שוחט. לצדם היו 11 לוחמי כיפת ברזל, ששוחחו עם אובמה לפי בקשתו המוקדמת. הנשיא האמריקני צפה בסימולציית הפעלה של כיפת ברזל, שאותה הציג מפקד הסוללה שהגנה על נתיבות במבצע עמוד ענן, רס"ן אלעד. לאחר הסקירה הלכו אובמה ונתניהו על המסלול לעבר המסוק הנשיאותי, והרשו לעצמם להשתחרר מהאווירה המעונבת ולהסיר את החליפות.

  

את עיקר הבוקר מחר (יום חמישי) יקדיש אובמה לביקור ברשות הפלסטינית, ובערב הוא יישא נאום בבנייני האומה ואחריו יסב לארוחת ערב ממלכתית בבית הנשיא. בין 120 המוזמנים לארוחה בבית הנשיא תהיה גם מרים פרץ, אמם של אוריאל ואלירז פרץ ז"ל, שנהרגו במהלך שירותם הצבאי.

 

ביום שישי, אחרי ביקור ביד ושם ובקברו של יצחק רבין, תתקיים פגישה אחרונה עם ראש הממשלה נתניהו, ולאחר ביקור סיכום בבית לחם ימריא אובמה מישראל.

 

ביקור אובמה בישראל - כתבות נוספות ב-ynet:

 

את טקס קבלת הפנים ניהל ראש מדור טקסים בצה"ל, סגן אלוף עודד נהרי, שעשה זאת כבר בביקורים הנשיאותיים של ביל קלינטון וג'ורג' בוש, וכן בעת הגעתם של שני אפיפיורים, קנצלרית גרמניה אנגלה מרקל ונשיא צרפת ניקולה סרקוזי. "הטקס יתבצע לפי כללי פרוטוקול נוקשים מאוד", אמר סא"ל נהרי. "הנציגים האמריקנים ליוו את ההכנות ועודכנו בכל פרט ופרט. הם רצו לדעת הכול".

 

על סדר היום: הפלסטינים, איראן וסוריה

חרף המשמעות הסמלית של הביקור, והטקסים שבהם ישתתף במהלך שלושת הימים הקרובים, חשיבותו העיקרית של הביקור תהיה בנושאים שיעמדו על הפרק במהלך פגישותיהם של אובמה ונתניהו. בראש סדר היום יעמדו נושא הגרעין

האיראני, ההתפתחויות וההשלכות של מלחמת האזרחים בסוריה, וכמובן נושא היחסים בין ישראל לפלסטינים.

 

בימים האחרונים פעלו בבית הלבן להנמיך את הציפיות לגבי המו"מ המדיני והבהירו שאובמה לא מתכוון להציג תוכנית שלום מפורטת. אולם הגעתו לישראל של מזכיר המדינה ג'ון קרי, יממה לפני הנשיא, מלמדת כי אנשיו ינסו לנצל את הביקור כדי להפוך אותו לנקודת ההתנעה מחדש של תהליך השלום המקרטע.

 

במקביל טרוד הנשיא האמריקני בשינויים באקלים הפוליטי של המזרח התיכון בשנים האחרונות. אובמה מבקש לגבש ציר של מדינות סוניות מתונות ויציבות שיהוו משקל נגד לציר הרדיקלי השיעי בהנהגת איראן שמנסה להשיג הגמוניה במזרח התיכון. וושינגטון מעוניינת שישראל תהיה שותפה שקטה לציר הזה, כדי שאפשר יהיה לנהל סוג של שיתוף פעולה בינה לבין שכניה מעל לשולחן, ובעיקר מתחתיו.

 

בנושא האיראני מבקשת גם ארה"ב לבלום את טהרן רגע לפני שהיא מתחילה לייצר בפועל ראש קרב גרעיני, אם אין ברירה, גם באמצעות מתקפה צבאית. ישראל דורשת לעצור את איראן הרבה לפני שאיראן צוברת כ-240 ק"ג של אורניום מועשר לרמה של 20 אחוזים ולפני שיש למדעניה יכולת להרכיב אבטיפוס אמין של מתקן נפץ גרעיני (עדיין לא נשק).

 

לא רק אובמה - כתבות נוספות בערוץ החדשות של ynet:

 

פקקים ועיתונאים: היערכות שיא לקראת הביקור

הגעת הנשיא, מזכיר המדינה ופמליית הענק המלווה אותם, תגרום לשיבושים קשים בתנועה מנתב"ג לכיוון ירושלים וכמובן בתוך העיר עצמה. מחוז ירושלים של המשטרה יפעיל עד יום שישי מרכז מידע לציבור שמספרו 1700-553-100. המרכז יפעל במהלך כל שעות היממה וישיב על שאלות בנושאי הסדרי תנועה, סגירות כבישים, גרירות כלי רכב על צירי התנועה ועוד. אלה הגבלות התנועה והחניה בעקבות ביקור אובמה:

 


 


 

מרכז התקשורת לקראת ביקור נשיא ארה"ב (צילום: עידו ארז) (צילום: עידו ארז)
מרכז התקשורת לקראת ביקור נשיא ארה"ב(צילום: עידו ארז)

 

כביש 1 ייסגר לתנועה לפרקים בכל אחד מימי הביקור. החסימה הראשונה מנתב"ג לירושלים מגיעה מיד לאחר הנחיתה. ביום חמישי תיחסם התנועה מצומת חיזמה לבית אל בין השעות 09:15-08:30.

ביום שישי ייסגר הכביש לתנועה מירושלים לכיוון נתב"ג.

 

בנוסף, כמה רחובות בירושלים יהיו סגורים במהלך כל ימי הביקור לתנועת רכב ולחניה: רחוב המלך דוד (מצומת המכס עד גן הפעמון), אמיל בוטה, מאפו, לינקולן, וושינגטון לכיוון המלך דוד. ברוב ימי הביקור הרכבת הקלה תמשיך לפעול כרגיל, למעט כששיירת הנשיא תנוע בסמוך לציר המסילה או תחצה אותה. עם זאת, צפויים שיבושים בקווי התחבורה הציבורית בכל רחבי העיר ופרטים לגביהם ניתן לברר במוקד כל קו שמספרו 8787*.

 

לצד היערכות הרשויות הישראליות, לביקור אובמה התכוננו גם יותר מ-200 כתבים מרחבי העולם המסקרים ביום-יום את הבית הלבן. הם הגיעו אתמול אחר הצהריים למלון ענבל בירושלים, שם פינו עבורם את הקומה התחתונה והסבו אותה לקומה סגורה לצוות הבית הלבן ולצי הכתבים הזרים. היא כוללת חדר ממסר תקשורת משוכלל, חדרי עריכה, עמדות מחשבים רבות, אולם שבו יתקיימו מסיבות העיתונאים וכן מזנון שיפעל 24 שעות ביממה.

 

בהכנת הידיעה השתתפו רועי ענתבי, שחר חי, עומרי אפרים, אליאור לוי, יואב זיתון ואיתמר אייכנר
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
רגעים ראשונים בביקור ההיסטורי. אובמה בין נתניהו ופרס
צילום: רויטרס
צילום: AFP
אובמה בישראל. "אני נרגש להיות כאן"
צילום: AFP
מומלצים