שתף קטע נבחר

המדינה: לדחות פינוי עמונה כי "הממשלה חדשה"

פינוי המאחז הבלתי חוקי, שנדחה כבר בעבר ונקבע לסוף חודש אפריל, עומד במוקד בקשת ארכה נוספת מבג"ץ, "כדי שיהא ניתן להציג את נושא העתירה לדרג המדיני החדש"

המדינה ביקשה היום (א') מבג"ץ דחייה נוספת של פינוי המאחז הבלתי חוקי עמונה, כדי "שיהא ניתן להציג את נושא העתירה לדרג המדיני החדש". בבקשה, שהגיעה לידי ynet, ציינה המדינה כי יש טענות רכישה מצד המתנחלים לגבי חלקים שונים של אדמות המאחז, אך הדגישה כי היא מבקשת דחייה דווקא בשל כינונה של הממשלה החדשה.

 

עוד בערוץ החדשות של ynet:

הנשק במלחמה באלימות: משקפי לנון המדממים

הדרה בהופעה: זמרת הורדה מהבמה בירושלים 

 

המדינה הייתה אמורה לפנות את עמונה, שהוקם ברובו על קרקע פרטית, עד סוף 2012, אך בתחילת נובמבר האחרון היא ביקשה דחייה של שישה חודשים, וקיבלה משופטי העליון - הנשיא אשר גרוניס, אסתר חיות וחנן מלצר - ארכה לפינוי עד 30 באפריל. בבקשה הנוכחית, היא הציבה את תאריך היעד של הצגת הנושא לשרים על 22 ביוני.

 

השבעת הממשלה החדשה (צילום: אבי אוחיון לע"מ) (צילום: אבי אוחיון לע
השבעת הממשלה החדשה(צילום: אבי אוחיון לע"מ)

 

המאחז הוקם בשנת 1995 בסמוך ליישוב עופרה, ומבנים שונים נוספו לו במשך השנים, נגדם הוצאו צווי הריסה. בעת הריסת תשעה בתים בשטחו בשנת 2006, נפצעו מאות אזרחים שמחו נגד המהלך. שנתיים לאחר מכן, נפתח ההליך המשפטי שבסופו הודתה המדינה באי-חוקיותו של היישוב והסכימה לפנותו.

 

בג"ץ הביע כבר בעבר מורת רוח מהסחבת שאופפת את פינוי היישוב, ושופטיו יתמודדו כעת עם בקשה לדחייה נוספת. במקביל, צפוי הדיון בממשלה לעורר הדים פוליטיים רבים, בשל מעורבותם של שרים שהביעו התנגדות לכל פינוי.

 

עו"ד שלומי זכריה מארגון "יש דין", שהגיש את העתירה לצד העותרים הפלסטינים, אמר בתגובה כי "בחסות התירוץ של ממשלה חדשה, מנסה המדינה פעם נוספת להימנע מדחיית הקץ וממילוי חובותיה על פי הדין ועל פי החלטות בג"ץ. קשה שלא להתרשם מהנכונות המודעת של המדינה להימנע מקיום החלטות בית המשפט העליון, באופן מתריס, פעם אחר פעם, והכל על מנת לרצות קומץ מפרי חוק".

 

עורך הדין אביחי בוארון, יו"ר מטה עמונה, מסר בתגובה: "זהו מבחן הרצינות הראשון של הבית היהודי בראשות נפתלי בנט ואורי אריאל. תושבי עמונה ועשרות אלפי תושבים ביו"ש הנמצאים במצב דומה מצפים מהם ומשרי הליכוד לעמוד במבחן הזה, לשנות את מדיניות הממשלה הקודמת ולאפשר לנו להמשיך לעשות ציונות ולמנוע כל פינוי של יהודים והריסה של ישובים". 

 

Read this article in English

 

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גיל יוחנן
פינוי עמונה ב-2006
צילום: גיל יוחנן
מומלצים