שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  ישראל: שליש מהילודים עם הרפס - נדבקו מהמוהל

  ממצאי מחקר ישראלי שצפוי להתפרסם בחודש הבא מגלים כי שליש מהילודים שאושפזו בגלל זיהום בהרפס בשנים האחרונות, נדבקו לאחר מציצת דם של המוהל. בעקבות זאת נוסחו המלצות חדשות של איגוד רופאי הילדים שיפורסמו בקרוב, המתריעות מפני התהליך המסוכן

  בהמשך לפרסומים על הידבקות 2 תינוקות בהרפס לאחר ברית המילה , ממצאי מחקר חדש מחזק את הקשר בין הדברים. מחקר ישראלי שיפורסם בקרוב מגלה כי מוהלים מצצו דם בזמן הברית והדביקו תינוקות בהרפס. הממצא המדאיג הזה הביא את איגוד רופאי הילדים לחבר מסמך הנחיות ליולדות, המתריע מפני טקס מציצת הדם וקורא להן לוודא כי הברית נעשית בכלים סטריליים חד פעמיים.

   

  קיראו עוד על ברית מילה

   

  זאת בהמשך לפנייה של איגוד רופאי הילדים למנכ"ל משרד הבריאות אשתקד, בדרישה להורות על הפסקת נוהג המציצה בטקס ברית המילה והחלפתו בשאיבת הדם באמצעות שפופרת, פעולה המותרת על פי ההלכה ושאושרה כאמור על ידי הרבנות הראשית לישראל. עם זאת משרד הבריאות טרם פעל בנושא.

   

  22 ילודים לקו בהרפס - תוך 8 שנים

  המחקר שנערך על ידי מומחי בית החולים וולפסון ד"ר אמיר קורן, ד"ר אורית יוספוביץ, ד"ר דיאנה טשר, ד"ר מיכל שטיין ופרופ' אלי סומך, אסף נתונים מחמישה בתי חולים באיזור מרכז הארץ. התוצאות הראו כי בתקופה של שמונה שנות המחקר, אושפזו 22 ילודים עם זיהום בהרפס. כ-32% ממקרי ההדבקה התרחשו בזמן הברית.

   

  נגיף ההרפס הוא נגיף השכיח בחלל הפה, אך מצב בו תינוק נדבק בנגיף הינו מסוכן ביותר. הסיבה: הנגיף חודר לזרם הדם תחת המערכת החיסונית הפגיעה של הרך הנולד, ועלול לגרום לזיהום קטלני בדם ובמוח.

   

  על פי הנתונים, מאז שנת 2000 נדבקו בארצות הברית 13 תינוקות בנגיף ההרפס, כתוצאה מטקס מציצת הדם של המוהל. אחד התינוקות אף מת מהזיהום החמור. בשלושת החודשים האחרונים תועדו, כאמור, שני מקרים נוספים של הדבקת ילודים בניו יורק בנגיף ההרפס.

   

  הורים סיפרו כי המוהל ביצע את מנהג ה"מציצה בפה" בו שואב המוהל את הדם הניגר מהחתך שביצע בעורלה, באמצעות פיו, וכי לא נתנו לכך את אישורם. בשאיבה זו, עובר נגיף ההרפס מחלל פיו של המוהל, אל איבר מינו של הילוד.

   

  דרישה להימנע מהנוהג

  מקרים אלה הביאו את איגוד רופאי הילדים להפיץ מסמך הנחיות אותה תקבל כל יולדת, בו ייכתב: "על מנת לקיים את מצוות המציצה על פי ההלכה, תוך שמירה על בריאות התינוק, מומלץ לדרוש מהמוהל להשתמש בשפופרת סטרילית. דרך זו מקובלת על הרבנות הראשית".

   

  עוד בהמלצה: "שימו לב שאין הוכחה לכך ששימוש מצד המוהל במי פה מכל סוג שהוא מונע הדבקה. האיגוד לרפואת ילדים ואיגוד רופאי הילודים והפגים ממליצים על הימנעות ממציצה הישירה".

   

   לפני כשלוש שנים הורה משרד הבריאות למנהלי בתי החולים לתלות שלטים במחלקות היולדות, המיידעים הורים המעוניינים בכך ברשימת המוהלים המוסמכים ורשימת הרופאים הכירורגים המבצעים גם ברית מילה.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  רופאי הילדים קוראים להפסיק את מנהג המציצה בפה
  צילום: ישראל ברדוגו
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים