שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  הורי הנערות: "נילחם בשחרור הרוצח בכל מחיר"
  אמה של סיוון פתיחי הזדעזעה מעצומת המחוקקים בירדן בעד שחרור החייל שרצח את בתה בנהריים: "לא ניתן לסמוך עליהם שיעשו צדק". משפחת מאירי, ששכלה את יעלא, מצפה שממשלת ישראל תגיב, ואביה של שירי בדייב קורא: "שימו עצמכם במקומי"

  ערב יום הזיכרון , כשהגעגועים והמחשבות על יקיריהן שנרצחו רק מתחזקים, התבשרו משפחות קורבנות הטבח בנהריים על העצומה הפרלמנטרית בירדן הקוראת לחון את הרוצח. שלמה ומרגלית בדייב, שאיבדו את בתם שירי בת ה-13 כשנורתה למוות יחד עם עוד שש מבנות כיתתה במהלך טיול ב"אי השלום" ב-1997 על ידי חייל ירדני, אמרו בצהריים (יום ו') ל-ynet: "הוא היה צריך למות. אנחנו לא מוכנים שישחררו אותו בשום פנים ואופן".

   

  מה דעתכם? הגיבו בעמוד הפייסבוק של ynet

   

  110 חברי פרלמנט מהבית התחתון בירדן חתמו על העצומה המיועדת להגיע ליושב ראש הפרלמנט, בדרישה להעניק חנינה לחייל הירדני שרצח את שבע הבנות, אחמד מוסא מוסטפא דקמסה.

   

  הוריה של שירי בדייב. "מה אתם הייתם עושים במקומנו?" (צילום: חיים צח) (צילום: חיים צח)
  הוריה של שירי בדייב. "מה אתם הייתם עושים במקומנו?" (צילום: חיים צח)

  שער "ידיעות אחרונות" למחרת הטבח (צילום: ארכיון ידיעות אחרונות) (צילום: ארכיון ידיעות אחרונות)
  שער "ידיעות אחרונות" למחרת הטבח(צילום: ארכיון ידיעות אחרונות)

   

  משפחות הנערות שנרצחו לפני 16 שנים אינן מתכוונות לעמוד מנגד אם יקודם שחרור הרוצח. "יחד עם שש המשפחות הנוספות נילחם בזה בכל מחיר", אמרו בני הזוג בדייב. האב שלמה קרא להירתמות ציבורית: "אני רוצה שאנשים ישימו את עצמם במקומי, שישאלו את עצמם אם הם היו מוכנים שישחררו רוצח שהרג בן משפחה שלהם. מישהו שם השתגע וגם אנחנו השתגענו - מאותו יום אין לנו חיים בריאים. אין שנייה אחת שבה אני שוכח את מה שקרה. בכל פעם שאני רואה את התמונות של הבנות אני בוכה, לפני זה בחיים לא הזלתי דמעה. הוא חייב לשבת בכלא עד סוף ימיו".

   

  "לכל אחת הייתה צריכה להיות עכשיו משפחה"

  נורית פתיחי איבדה את בתה סיוון. "ציפיתי שהוא יירקב בכלא אבל אני לא יכולה לסמוך על בית המשפט והרשויות בירדן שיעשו צדק", היא אומרת. "גם אם נעשה הפגנה או עצומה אני לא יודעת אם זה יעזור כי בית המשפט הירדני לא אוהד שלנו. בעבר העברנו פנייה בנושא לגורמים ממשלתיים אבל אני רואה שזה לא עזר הרבה". 

   

  נורית פתיחי עם תמונת בתה. "מגיע לו להירקב בקבר" (צילום: חיים צח) (צילום: חיים צח)
  נורית פתיחי עם תמונת בתה. "מגיע לו להירקב בקבר"(צילום: חיים צח)

   

  הורי הנרצחות מתכוונים לפעול יחדיו: "אנחנו נתכנס כל ההורים ונראה איך אנחנו נלחמים", אמרה נורית, "מלחיץ אותי שהוא ישתחרר כי מגיע לו להירקב בכלא וכמו שאני לא אראה את הבת שלי כך שהוא לא יראה את משפחתו. לכל אחת מהן הייתה צריכה להיות עכשיו משפחה שלמה וילדים".

   

  בין התלמידות ההרוגות הייתה גם יעלא מאירי. אמה מירי הביעה היום זעזוע מהיוזמה הירדנית. "אני מוחה בכל תוקף, התקופה הזאת רק מעצימה את הכאב ואולי הם עושים זאת במכוון בתקופה הזאת", אמרה בהתייחסה לקרבה ליום הזיכרון לחללי צה"ל ופעולות האיבה.

   

  יעלא מאירי (מימין) מצטלמת עם חברות זמן קצר לפני הירי (צילום: אלכס קולומויסקי ) (צילום: אלכס קולומויסקי )
  יעלא מאירי (מימין) מצטלמת עם חברות זמן קצר לפני הירי(צילום: אלכס קולומויסקי )

   

  "שבע בנות נרצחו, הוא היה צריך לקבל שבעה מאסרי עולם", אמרה מאירי והביעה בטחון בממשלה הישראלית שתמנע את שחרור הרוצח הירדני: "אני מקווה שהממשלה וראש הממשלה בנימין נתניהו יידעו מה לעשות עם הדבר הזה. עברו 16 שנה אבל הכאב רק מתעצם והגעגוע והבדידות גוברים ככל שאנחנו מתבגרים. אני רוצה לא להיות בעולם הזה כשהוא ייצא לחופשי, הרוצח המנוול".

   

  בדייב האב הזכיר לחיוב את תגובתו של חוסיין מלך ירדן לאחר הירי ב-1997.
  המלך הירדני ביקר אחרי הפיגוע את משפחות הנרצחות, ואף ירד על ברכיו בבית משפחת פתיחי: "בתכם כבת לי. כאבכם - כאבי", אמר אז חוסיין. "מלך ירדן הקודם זכרונו לברכה, הוא היה גבר, אם הוא היה בחיים אני לא חושב שהיה נותן לשחרר את הרוצח. פוליטיקה זה הדבר הכי מלוכלך שיש והכול נעשה שם ממניעים פוליטיים", אמר אביה של שירי ז"ל.

   

  בתקרית נרצחו סיוון פתיחי, יעלא מאירי, נטלי אלקלעי, קרן כהן, שירי בדייב, נירית כהן ועדי מלכה.

   

  יו"ר ארגון נפגעי הטרור "אלמגור", מאיר אינדור, אמר בתגובה כי "על ממשלת ישראל והכנסת לשדר נחישות מול הרעיון לחנינה. הדבר צריך להיעשות מיידית לפני יום הזיכרון כחובה מוסרית לנרצחות ולמשפחותיהן".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  רוצח הנערות בנהריים. "מגיע לו להירקב בכלא"
  צילום: AFP
  מומלצים