שתף קטע נבחר

תאצ'ר השאירה הנחיות ברורות: כך ארצה להיקבר

ראש ממשלת בריטניה לשעבר השאירה הוראות מדויקות לטקס האשכבה שלה. תאצ'ר החלה בניסוח הפרטים לפני שמונה שנים, וקבעה את התפילות והמזמורים. ומה הורתה לראש הממשלה הנוכחי לעשות?

גם במותה נותרה מרגרט תאצ'ר עם הידיים על המושכות. ראש הממשלה הבריטית לשעבר שמתה השבוע הותירה אחריה הנחיות מדויקות לאופן שבו יש לערוך את טקס הלוויה שלה, כולל את המשימה שעל ראש הממשלה המכהן לבצע. "הטלגרף" הבריטי פרסם את הפרטים שהמנהיגה הבריטית התחילה להכין כבר לפני שמונה שנים.

 

עדכונים נוספים בעמוד הפייסבוק של ynet

 

מותה של מרגרט תאצ'ר:

ב-BBC לא פוסלים את 'דינג דונג המכשפה מתה'

 

כל חלק באשכבה אמור לשקף את הצדדים באישיותה שהיא רצתה להדגיש: אהבתה לבריטניה, אמונתה הנוצרית ודבקותה במסורת. בין היתר, דרשה שראש הממשלה הנוכחי, ללא קשר לשיוכו המפלגתי, יישא דברים הכוללים הקראת קטע לבחירתה של הברונית תאצ'ר.

 

עוזריה של תאצ'ר החלו להיפגש עם הכנסייה לפני 8 שנים (צילום: AFP) (צילום: AFP)
עוזריה של תאצ'ר החלו להיפגש עם הכנסייה לפני 8 שנים(צילום: AFP)

 

ילדיה של ראש הממשלה לשעבר, מארק וקרול (צילום: gettyimages) (צילום: gettyimages)
ילדיה של ראש הממשלה לשעבר, מארק וקרול(צילום: gettyimages)

 

בהתאם יקרא דייוויד קמרון פסוקים מהברית החדשה, בפרט קטע מהבשורה על פי יוחנן, פרק י"ד, פסוקים 2-1: "אַל־יִבָּהֵל לְבַבְכֶם הַאֲמִינוּ בֵאלֹהִים וְגַם בִּי הַאֲמִינוּ׃ בְּבֵית אָבִי מְדוֹרוֹת רַבִּים וְאִם־לֹא כֵן הָיִיתִי אוֹמֵר לָכֶם הִנְנִי הֹלֵךְ לְהָכִין לָכֶם מָקוֹם" (תרגום: פרנץ דליטש). נכדתה אמנדה (19) תקריא קטע אחר מכתבי הקודש.

 

הלוויה תיערך בקתדרלת סנט פול ברביעי הקרוב, והיא תיפתח בתפילת האשכבה מספר התפילה של הכנסייה האנגליקנית: "לאדם שנולד מאישה רק זמן מועט לחיות, וזמן זה מלא סבל. הוא עולה מעלה, ונקטף כפרח". קטע אחר שיוקרא בטקס: "אני התחייה והחיים, אמר האל. זה שהאמין בי, אף שמת היה, עוד יחיה".

 

ראש הממשלה השמרנית לא רצתה שלווייתה תהיה פוליטית (צילום: Gettyimages) (צילום: Gettyimages)
ראש הממשלה השמרנית לא רצתה שלווייתה תהיה פוליטית(צילום: Gettyimages)

שהלוויה אמורה לשקף את מחויבותה למסורת, לנצרות ולבריטניה (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
שהלוויה אמורה לשקף את מחויבותה למסורת, לנצרות ולבריטניה(צילום: רויטרס)

 

את ההכנות להבאתה למנוחת עולמים החלה ראש הממשלה לשעבר לפני שמונה שנים, וגורמים בקתדרלה בלונדון הציעו לה להשתמש בכנסייה הגדולה לשם כך. עוזריה נפגשו עם גורמים בכנסייה האנגליקנית ודנו עמם במזמורים. לאחר מכן הגיעו כמרים ונפגשו עם תאצ'ר באופן אישי.

 

תאצ'ר תובא למנוחות בלוויה צבאית מלאה, והמלכה אליזבת השנייה צפויה להגיע. זהו אותו המעמד שלו זכו המלכה האם, אמה של המלכה אליזבת, והנסיכה דיאנה. אף שגורמים שמרניים הביעו רצון בלוויה ממלכתית מלאה, מקורבים לתאצ'ר הבהירו שהיא לא רצתה בכך.

 

קתדרלת סנט פול בלונדון (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
קתדרלת סנט פול בלונדון(צילום: shutterstock)

 

ההגמון של לונדון ריצ'רד צ'רטרס ינהל את התפילה. ראש הממשלה השמרנית אף בחרה את רשימת המזמורים שישירו המשתתפים, תחום שהיה חביב עליה מאוד. מעבר למזמורים הדתיים, בהם אחד שנכתב ב-1684, בחרה תאצ'ר שירים והמנונים פטריוטיים.

 

הבולט בהם I Vow to Thee, My Country ("אני נשבע לך, ארצי"), הכולל מילות אהבה לבריטניה: "האהבה שלעולם לא כושלת, האהבה שמשלמת את המחיר, האהבה המקריבה ללא פחד את הקורבן הסופי". זהו שיר שהיה אהוב על הנסיכה דיאנה, והוא הושמע גם בחתונתה וגם בלווייתה.

 

למרות העובדה שהייתה דמות פוליטית שנויה במחלוקת, לא צפויים להישמע הספדים בעל גוון פוליטי. אף שהשם שניתן להכנות הוא "מבצע כחול אמיתי", הצבע של המפלגה השמרנית, הבהירה תאצ'ר שהאירוע יעלה על נס את האל ואת המדינה, ולא את אידיאולוגיית השוק החופשי.

 

תאצ'ר הייתה מודאגת שלווייתה תהיה מוקד לוויכוח פוליטי, והמנהיגה שהרבתה להתעמת עם יריבה העדיפה בפעם הזו להימנע מכך. קרוביה הבהירו שהטקס לא יהיה "שמרני", אלא נוצרי.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
לא רצתה לוויה ממלכתית מלאה. תאצ'ר
צילום: רויטרס
צילום: רויטרס
יקריא קטע מהבשורה על פי יוחנן. קמרון
צילום: רויטרס
מומלצים