שתף קטע נבחר

שחזור המצוד: המחבל הצעיר דרס את אחיו ונמלט

אלו רגעי הדרמה שליוו את לכידת שני הצעירים הצ'צ'נים: שוטר יחיד התייצב מולם ראשון, 200 קליעים נורו תוך דקות עד שהאח הבכור החליט להסתער. שוטרים השתלטו עליו בחיים, אך לפתע דהר לעברם במכונית אחיו הצעיר. אחרי ששמו את ידם על השניים, מתמקדים החוקרים בשאלה הלא פתורה: מה המניע?

עם חשוד אחד הרוג ואחר מאושפז במצב שאיננו מאפשר כרגע את חקירתו, נותרה הלילה (יום א') בעינה התעלומה סביב המניע לפיגוע במרתון בבוסטון. ה-FBI חוקר את הרקע של האחים הצ'צ'נים טמרלן (26) ודז'וחר (19) צרנייב, ומתמקד באפשרות שהתקרבותו של האח הבכור לאיסלאם הקיצוני הובילה אותו למעשה. רק לפני שנתיים נחקר טמרלן על ידי הבולשת, לבקשת ממשלה זרה, אך הסוכנים ניקו אותו דאז ממעורבות בטרור.

 

המחבל מבוסטון ייחקר, חגג במסיבה לאחר הפיגוע

חלום על ארץ האיסלאם. מולדת המחבלים מבוסטון  

 

במסגרת החקירה נבדקת נסיעה חשודה של האח הבכור לרוסיה בראשית 2012, שבמהלכה שהה במדינה כחצי שנה וייתכן שיצר קשר עם פעילי טרור. פעילות האח הצעיר יותר ברשת "טוויטר", בה הביע תמיכה בהודעות ג'יהאד, מחזקת עוד יותר את כיוון החקירה. אמם של השניים אמנם עמדה על חפותם בראיון מביתה בחבל דגסטן אך הודתה שבחמש השנים האחרנות בנה הבכור הפך מעורב ב"פוליטיקה דתית" וגלש באתרים קיצוניים.

 

הדקות האחרונות של הילד מרטין ריצ'רד: דז'וחר מניח את המטען במרתון ()
הדקות האחרונות של הילד מרטין ריצ'רד: דז'וחר מניח את המטען במרתון

 

והתוצאה: שני הפיצוצים שזיעזעו את אמריקה (צילום: AP Photo/The Boston Globe, David L Ryan) (צילום: AP Photo/The Boston Globe, David L Ryan)
והתוצאה: שני הפיצוצים שזיעזעו את אמריקה(צילום: AP Photo/The Boston Globe, David L Ryan)


בעוד שהשפעת האיסלאם הרדיקלי נבדקת, גורמי אכיפת החוק בארה"ב מעריכים שאף גוף טרור מסודר לא עמד באופן ישיר מאחורי השניים. אף ארגון לא נטל אחריות, והמחסור הכספי של האחים לצד החלטות חפוזות ו"חובבניות" מרמזים שהיו 'זאב בודד'.

 

הירי, הדריסה והמחבוא: כך נתפסו השניים

רגעי הדרמה ביממה האחרונה בפרבר השלו של בוסטון נחשפו אתמול בראיון של מפקד המשטרה המקומית. המפקד, אדוארד דבו, סיפר לרשת CNN כיצד עלו השוטרים על עקבותיהם של האחים המחבלים ותיאר את חילופי האש שחתכו את השקט של ווטרטאון.

 

בליל חמישי (שעון מקומי) האחים צרנייב ירו למוות בשוטר במכון MIT בקיימברידג', ונמלטו ברכב שטח גנוב. "מסיבה שאינה ברורה לנו הם נסעו לווטרטאון", אמר מפקד משטרת העיר. אחד האחים נהג ברכב השטח הגנוב, והשני במכונית מדגם הונדה. הם היו חמושים באקדחים ורובה. "למזלנו ברכב הגנוב נשאר הטלפון הנייד של בעל הרכב, כך שיכולנו לקבל עדכונים על מיקומם", סיפר השוטר.

 

24 שעות של פחד: הסריקות אחר המחבל החשוד (צילום: MCT) (צילום: MCT)
24 שעות של פחד: הסריקות אחר המחבל החשוד(צילום: MCT)

 

הכוחות בווטרטאון. "3 שוטרים הצליחו להשתלט על האח הבכור" (צילום: AFP) (צילום: AFP)
הכוחות בווטרטאון. "3 שוטרים הצליחו להשתלט על האח הבכור"(צילום: AFP)


האחים צרנייב מתועדים במרתון בוסטון (צילום: רויטרס, AP) (צילום: רויטרס, AP)
האחים צרנייב מתועדים במרתון בוסטון(צילום: רויטרס, AP)

  

כחצי שעה אחרי חצות, בין חמישי לשישי, זיהה שוטר את שני כלי הרכב ברחוב עירוני בווטרטאון. הוא הזעיק תגבורת, שהגיעו מכל אזור בוסטון. לפני הגעת הכוחות הרבים עצרו האחים את מכוניותיהם ופתחו באש. "שני האחים ירו לעבר השוטר הראשון", שחזר המפקד, "אחרי זמן קצר השתתפו בחילופי האש עוד שישה קצינים".

 

"במהלך היריות, נזרק לפתע משהו לעבר השוטרים – והיה פיצוץ עז", תיאר המפקד דבו את השלכת מטעני החבלה לעבר הכוחות. לפי הרשויות, שלושה מטענים התפוצצו ושניים אחרים נזרקו אך לא התפוצצו. מפקד המשטרה העריך שכ-200 קליעים נורו במהלך חילופי האש שנמשכו בין 5-10 דקות.

 

הדרמה בשיאה: כוחות משטרה מיוחדים ברחובות ווטרטאון (צילום: MCT) (צילום: MCT)
הדרמה בשיאה: כוחות משטרה מיוחדים ברחובות ווטרטאון(צילום: MCT)

השכונה השקטה הפכה לזירת קרב (צילום: AFP) (צילום: AFP)
השכונה השקטה הפכה לזירת קרב(צילום: AFP)
 

 

סריקות בבוקר שישי אחר דז'וחר. "נעלם בחשכה" (צילום: EPA) (צילום: EPA)
סריקות בבוקר שישי אחר דז'וחר. "נעלם בחשכה"(צילום: EPA)

מסלול ההרג והבריחה באזור בוסטון (צילום: google maps) (צילום: google maps)
מסלול ההרג והבריחה באזור בוסטון(צילום: google maps)

 

טמרלן יצא מהמחסה והסתער בירי

בשלב מסוים, האח הבכור טמרלן יצא לפתע מהמחסה והתחיל ללכת במורד הרחוב תוך כדי ירי לעבר השוטרים, שיחזר מפקד המשטרה. "נגמרה לו התחמושת, ואחד מהשוטרים התקיל אותו מהצד והפילו לקרקע", סיפר דבו והמשיך: "שני שוטרים נוספים סייעו להשתלט על טמרלן וניסו לאזוק אותו. "באותו זמן, בשנייה האחרונה, צעק אחד מהם: 'היזהרו', כי רכב השטח השחור דהר ישר לכיוונם".

 

לפי מפקד המשטרה, השוטרים זינקו מהמקום בעוד שאחיו של החשוד, דז'וחר, דורס בנסיעה את אחיו "וגורר אותו מרחק קצר ברחוב". החשוד הצעיר הצליח להימלט מהמקום ברכבו, בזמן שהשוטרים ירו לעבר המכונית. "הוא המשיך בנסיעה שני רחובות או שלושה", המשיך לספר המפקד דבו, "הוא נטש את הרכב ורץ לתוך החשכה". אחיו טמרלן נפצע אנושות ובהמשך מת מפצעיו בבית חולים, ומנגד נפצע קשה מירי שוטר תנועה.

 

הזירה המרכזית של ליל חמישי. 200 קליעים נורו בפחות מ-10 דקות (צילום: MCT) (צילום: MCT)
הזירה המרכזית של ליל חמישי. 200 קליעים נורו בפחות מ-10 דקות(צילום: MCT)

 

במשך כמעט 24 שעות, עד הלילה בין שישי לשבת (שעון מקומי) התנהל מצוד אחר האח החשוד. תושב ווטרטאון זיהה דם ליד סירת מנוע השייכת לו בחצר ביתו. הוא הציץ לתוך כלי השיט, הבחין באיש עטוף יריעת ניילון והזעיק את המשטרה. "כאשר השוטרים הגיעו הם ראו את החשוד דוחף ממנו את יריעת הפלסטיק שעטפה את הסירה", שיחזר מפקד המשטרה.


דז'וחר הצעיר יוצא ממחבואו בסירה  (צילום: AFP מתוך שידורי CBS) (צילום: AFP מתוך שידורי CBS)
דז'וחר הצעיר יוצא ממחבואו בסירה (צילום: AFP מתוך שידורי CBS)

 

רגע המעצר ומתן הטיפול הרפואי. בדקו שאיננו נושא מטען (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
רגע המעצר ומתן הטיפול הרפואי. בדקו שאיננו נושא מטען(צילום: רויטרס)

 

מסוק עקב אחר חום גופו

במהרה השוטרים ניהלו קרב יריות עם האח הצעיר. אחרי הפוגה ביריות, תיאר המפקד, הרשויות העריכו שהצעיר הצ'צ'ני עדיין בחיים באמצעות טכנלוגיה העוקבת אחר חום גוף שסופקה על ידי מסוק שחג למעלה. במהלך חילופי האש ירו לעברו השוטרים גם רימוני הלם.

 

תועד בתוך הסירה באמצעות מצלמה תרמית  (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
תועד בתוך הסירה באמצעות מצלמה תרמית (צילום: רויטרס)

 

הבית הסמוך לסירה שבה התחבא המחבל (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
הבית הסמוך לסירה שבה התחבא המחבל(צילום: רויטרס)

 

בשלב זה הוזעק לזירה מומחה FBI למשא ומתן, שניהל עם הצעיר דין ודברים במשך 20 דקות. "לא התקרבנו אליו עד שהוא השתכנע להרים את חולצתו ולחשוף שאיננו נושא מטען על גופו", הסביר מפקד המשטרה, וסיפר שמנהל המשא ומתן שוחח עם החשוד מהקומה השנייה של הבניין.

 

האח הצעיר לא נשא על גופו חומרי נפץ. הוא נעצר לבסוף, ופונה לבית חולים עם פגיעות ירי בצוואר וברגל. פרשן רשת CBS ג'ון מילר, שהיה עוזר ראש ה-FBI, דיווח כי החוקרים בודקים את האפשרות שהפציעה בצוואר נובעת מניסיון התאבדות. לדבריו, ייתכן שהחשוד הכניס את האקדח לפיו וירה אבל הקליע יצא מצדו האחורי של צווארו מבלי להרוג אותו.

 

מושל מסצ'וסטס מסר שמצבו יציב, אך הוא לא יכול לדבר ואינו במצב המאפשר לחקור אותו. רשויות אכיפת החוק מעוניינים למנוע מדז'וחר, בעל אזרחות אמריקנית, את זכות השתיקה והזכות לייעוץ משפטי. התביעה צפויה לבקש להטיל על הצעיר הצ'צ'ני עונש מוות, לא לפני שחקירתו תשפוך אור על מניעיו.

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AFP PHOTO,CBS NEWS
תיעוד יציאת דז'וחר ממחבואו בסירה
צילום: AFP PHOTO,CBS NEWS
AP
עדיין מאושפז מבלי שניתן לתקשר עימו
AP
מומלצים