שתף קטע נבחר

שעון עצר: השבוע המתוח של תושבי בוסטון

מיליוני אמריקנים נעו בימים האחרונים בין תחושות חרדה, דיווחים סותרים ותקווה להשבת השקט. מהפיצוץ הכפול במרתון בוסטון עד לכידת המחבל השני ברחוב פרנקלין - כך נראה ציר הזמן של ארצות הברית, בין טרור לקריאות שמחה

המרדף אחר דז'וקר צרנייב, אחד משני המחבלים שאחראים לפיגוע במרתון בוסטון ולהשתקת אחד מהמוקדים האורבניים החשובים בארצות הברית, הגיע לשיא מפתיע אמש (יום ו'), זמן קצר לאחר השעה 18:00 (שעון מקומי). השקט בווטרטאון, והעוצר שבו הושמו כמיליון מתושבי האזור, נשבר במהירות. ניידות משטרה דהרו לעבר בית פינתי ברחוב פרנקלין 67. שם, בחצר אחורית, הסתתר החשוד בתוך ספינת מירוץ. עד אז הספיקו השוטרים לסרוק מדלת לדלת 60 רחובות, אבל רחוב פרנקלין היה מעט מחוץ לרדיוס חיפושי השוטרים.

 

עוד בערוץ החדשות של ynet:

חלום על ארץ האיסלאם. מולדת המחבלים מבוסטון

שלג יורד בחרמון: צפו בתמונות מההר הלבן

 

אד דייוויס, מפקד משטרת בוסטון, סיפר שאדם שהיה מסוגר כל היום בביתו, יצא לפנות ערב להתאוורר בחצר האחורית והבחין בכתמי דם. העקבות הובילו לעבר הסירה בחצר הבית. הוא הרים את הבד, וגילה אדם מדמם בתוכה. הוא נסוג משם והזעיק את המשטרה. מיד עם הגיע כוח של היחידה ללוחמה בטרור לבית, נשמעו חילופי יריות ואחר כך שקט. הלוחמים ביקשו לשמור על צרנייב בחיים וניסו לשכנעו להסגיר את עצמו ולנטרל מילכוד פוטנציאלי. התהליך נמשך כשעתיים, ובסופו הצליחו הלוחמים להשתלט על המחבל הפצוע. 

 

"תושבי בוסטון והאזור יכולים להירגע. האיום הוסר", הכריז דייוויס. ארבעה ימים לאחר הפיגוע במרתון בוסטון, שינה אתר האינטרנט של ה-FBI את העמוד השער שלו, והציב צילום של צרנייב עם החותמת "נלכד". האמריקנים יצאו לרחובות בקריאות שמחה. "הסיפור נגמר", דיווחה תחנת טלוויזיה מקומית.

 

יום שני, 15 באפריל

14:50 שני פיצוצים נשמעים סמוך לקו הסיום של מרתון בוסטון המסורתי. כעבור כמה שעות התברר היקף האסון: שלושה בני אדם נהרגו וכ-170 נפצעו. ההרוגים הם קריסטל קמפבל, בת 29, הסטודנטית הסינית לו לינגזי, בת 23 ומרטין ריצ'רד בן השמונה, שעודד את אביו הרץ. אמו של ריצ'רד נפצעה קשה ואחיו איבד את רגליו. האבטחה סביב הבית הלבן וסביב מוסדות ציבור בבוסטון תוגברה כאמצעי זהירות.

 

18:13 הודעה פומבית ראשונה של הנשיא ברק אובמה: "העם האמריקני מתפלל למען בוסטון, מישל ואני שולחים את תפילותנו לקורבנות. אנחנו נברר מי עשה זאת ומדוע, ונמצה עמו את הדין".

 

יום שלישי, 16 באפריל

9:30 משטרת מסצ'וסטס וה-FBI מכנסים מסיבת עיתונאים וקוראים לציבור למסור תמונות, סרטונים וכל פיסת מידע שקשורה למרתון. נוכחות גבוהה של שוטרים ברחובות בוסטון.

 

רגע הפיצוץ במרתון בוסטון (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
רגע הפיצוץ במרתון בוסטון(צילום: רויטרס)

 (צילום: AP) (צילום: AP)
(צילום: AP)
 

11:30 הנשיא אובמה מכנה את הפיגוע בבוסטון "מתקפת טרור" ואומר כי לממשל לא ידוע אם מאחוריו עומדים גורמים חיצוניים או פנימיים, או לחלופין "אדם פרטי בעל כוונות זדוניות".

 

שעות הערב. גורם המעורה בפרטי החקירה סיפר כי חומרי הנפץ הוטמנו בתוך סירי לחץ בעלי נפח של שישה ליטרים, שהושמו בתוך תיקי נסיעות שהונחו על הקרקע. התיקים הכילו פיסות מתכת, מסמרים וכדוריות להגברת הפגיעה. ה-FBI אישר זאת כעבור כמה שעות והציג תמונות של חלקים מסירי הלחץ שנמצאו על גג סמוך לזירת הפיגוע, דבר המעיד על עוצמת הפיצוץ.

 

יום רביעי, 17 באפריל

13:30 כלי תקשורת מדווחים על מעצר חשוד במעורבות בפיגוע. אחרי כשעה התברר כי הדיווח לא נכון.

 

שעות הלילה. התקדמות משמעותית בחקירה. המשטרה מחפשת אחר שני חשודים שתועדו במרתון.

 

יום חמישי, 18 באפריל

11:00 הנשיא אובמה ורעייתו מישל משתתפים בטקס זיכרון בקתדרלה בבוסטון. "אם חשבו להפחיד אותנו, להפיץ טרור, לערער את הערכים שלנו כאמריקנים, ברור שהם בחרו בעיר הלא נכונה. לא כאן בבוסטון... אנחנו נקום ונמשיך, ונסיים את המרוץ", אמר אובמה. הוא נפגש עם אנשי שירותי החירום ומתנדבים שמיהרו לסייע לנפגעים ועם משפחות של נפגעים. לקראת צאתו חתם אובמה על צו לסיוע חירום למדינת מסצ'וסטס.

 

אזרחי בוסטון ונשיא ארה"ב אבלים (צילום: AP) (צילום: AP)
אזרחי בוסטון ונשיא ארה"ב אבלים(צילום: AP)

 (צילום: AFP) (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

 

שעות הערב. ה-FBI פרסם את תמונותיהם של שני החשודים בפיגוע במרתון וקרא לציבור לסייע באיתורם. בתמונות מצלמות האבטחה נראים שני גברים צעירים חבושים כובע מצחייה לבן וכובע מצחייה שחור, הולכים זה לצד זה דרך הקהל לפני הפיגוע. הם נושאים תיקים שחורים גדולים.

 

22:20 המשטרה מקבלת דיווח על שוד מזוין בחנות בתחנת דלק ליד מכללת MIT היוקרתית בעיר קיימברידג' שליד בוסטון.

 

זמן קצר אחר כך. דיווח ראשוני על תקרית ירי במכללת MIT. שוטר נורה ומאוחר יותר הוכרז מותו. בשלב זה לא ברור אם יש קשר בין האירוע לבין הפיגוע במרתון. המשטרה פותחת במצוד אחר היורים בקמפוס וברחובות הסמוכים. לאחר זמן קצר מתקבל דיווח על חטיפת רכב מסחרי באיומי נשק באזור קיימברידג'. הדבר מוביל את המשטרה למצוד בעיירה ווטרטאון הסמוכה. עדיין לא ידוע על קשר בין האירועים.

 

יום שישי, 19 באפריל

לפנות בוקר. מאות שוטרים פושטים על ווטרטאון. הם מלווים במסוק ובעשרות ניידות. תושבים מדווחים על קולות ירי ופיצוצים. המשטרה קוראת לתושבים להישאר בבתים ולהתרחק מהחלונות. דיווחים ראשוניים על קשר בין הפיגוע בבוסטון, הירי ב-MIT והמצוד בווטרטאון ועל עצור.

 

תושבי בוסטון חוגגים (צילום: AFP) (צילום: AFP)
תושבי בוסטון חוגגים(צילום: AFP)

 (צילום: AP) (צילום: AP)
(צילום: AP)

 

4:45 המשטרה מודיעה כי אחד החשודים נהרג במהלך המצוד בווטרטאון. היא מבהירה שהחשודים הם המבוקשים בחשד למעורבות בפיגוע במרתון והם גם האחראים לירי בשוטר ב-MIT, לשוד המזוין ולחטיפת הרכב המסחרי. במסיבת עיתונאים בבית החולים שבו טופל החשוד שנהרג אמרו הרופאים כי הוא נפגע מירי וסבל גם מפציעות שנגרמו מפיצוץ חומרי נפץ. המשטרה חושדת שגם החשוד השני חמוש במטעני נפץ.

 

5:43 הרשויות מודיעות על שיתוק התחבורה הציבורית בווטרטאון ובאזור בוסטון כולו, לבקשת המשטרה. בהמשך מודיעות מערכת החינוך הציבורית והמכללות הרבות באזור כי לא יפעלו היום. כ-650 אלף תושבי המטרופולין של בוסטון נצורים בבתיהם.

 

7:03 הערפל סביב זהותם של החשודים מתחיל להתבהר. סוכנות AP מדווחת כי שני החשודים הם אחים שהיגרו מאזור צ'צ'ניה. מאוחר יותר מתפרסמת זהותם: הנמלט הוא דז'וקר צרנייב, בן 19, תושב קיימברידג', מסצ'וסטס. אחיו שנהרג הוא טמרלן צרנייב, בן 26. הם שהו בארה"ב כחוק וגרו בה כבר כמה שנים. המניעים שלהם עדיין לא ידועים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
רגע הפיצוץ
צילום: AP Photo/The Boston Globe, David L Ryan
כוחות ביטחון בבוסטון
צילום: רויטרס
תושבת ווטרטאון בזמן המצור
צילום: AFP
AP
דז'וקר צרנייב
AP
טמרלן צרנייב
צילום: AP Photo/The Lowell Sun, Julia Malakie
מומלצים