שתף קטע נבחר

הכנסת פתחה את מושב הקיץ ב-7 הצעות אי-אמון

במהלך המושב תנסה הקואליציה לאשר את התקציב ולקדם את חוק השוויון בנטל. "לפיד חי לפי איך שהתמונה שלו תיראה מחר", ביקר ח"כ פרוש

אחרי חודשים ארוכים של חוסר פעילות נפתח אחר הצהריים (יום ב') מושב הקיץ של הכנסת ה-19. במוקד ההתכנסות המחודשת: שבע הצעות אי אמון בממשלה שהגישו סיעות האופוזיציה בנושאים כלכליים, חברתיים ומדיניים.

 

עדכונים נוספים בעמוד הפייסבוק של ynet

 

במהלך הדיון, תקף ח"כ מאיר פרוש (יהדות התורה) את התנהלות הממשלה ושר האוצר יאיר לפיד. "שמעתי שהוא הולך להטיל על מדינת ישראל גזרות כלכליות קשות מנשוא", אמר. "האדם הזה חי לפי איך התמונה שלו תיראה מחר. זו ממשלה שבנויה על שנאה-שנאה-שנאה. הדרת חרדים זה הפסגה של הממשלה הזו. נשאל את יאיר לפיד מהי פסגת העשיה שלך, ומבחינתו המקסימום זה אמרה טובה בפייסבוק".

 

ראש הממשלה בדרכו לישיבת הסיעה (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
ראש הממשלה בדרכו לישיבת הסיעה(צילום: גיל יוחנן)

יחימוביץ' והרצוג. "אותה ריקי אומללה מחדרה" (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
יחימוביץ' והרצוג. "אותה ריקי אומללה מחדרה"(צילום: גיל יוחנן)
 

לפני הדיונים במליאה התקיימו במשכן ישיבות הסיעה. ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר בישיבת סיעת הליכוד כי "אחרי שפתחנו את השמיים, אנו פותחים את מושב הקיץ של הכנסת עם שלוש משימות גדולות: שמירה על ביטחונם של האזרחים, העברת תקציב אחראי והעברת חוק חדש לשוויון בנטל שלא ישסה ציבור בציבור". לדברי נתניהו, "הרפורמה שהעברנו אתמול ותוזיל את מחירי הטיסות ותביא יותר תיירים היא הראשונה ברפורמות".

 

שר האוצר יאיר לפיד אמר בישיבת סיעת "יש עתיד" כי "לא נסתתר מאחורי הגירעון אלא להיפך, נסתכל עליו כהזדמנות, כי הוא מאפשר לנו ומכריח אותנו לשנות סדרי עדיפויות במדינת ישראל. מתרבות של קצבאות לתרבות של עבודה".

 

לפיד אמר עוד כי "לבנו יוצא לכל אדם שלא גומר את החודש, אבל אמפתיה לא יכולה להחליף מדיניות. תוך שנתיים כל ישראלי יחוש בשינוי, בתחושה שהוא חי במדינה הוגנת שמתייחסת בחרדת קודש לכסף שלו".

 

יו"ר האופוזיציה שלי יחימוביץ' התייחסה בישיבת סיעת העבודה לתוכנית הקיצוצים של לפיד ואמרה כי "זה בדיוק מה שתכנן נתניהו ערב הבחירות. לפיד חזר עם התוכנית שנתניהו הגה, כולל העלאת מסים בשווי חמישה מיליארד שקלים. הולך להיות נטל קשה מנשוא גם על אותה ריקי אומללה מחדרה, ובוודאי על העניים".

 

על שביתת עובדי חברות התעופה הישראליות אמרה יחימוביץ': "אנחנו לא יכולים לשים את כל יהבנו על חברות תעופה זרות, זה פוגע באלפי עובדים. אני קוראת לממשלה לנהוג באחריות ולא בכוחנות".

 

אישור תקציב על רגע הגירעון 

מאז כינונה של הממשלה החדשה נערכו אמנם כינוסים מיוחדים של הכנסת, בעיקר לבקשתן של סיעות האופוזיציה, אולם העבודה הפרלמנטרית של חברי הכנסת הייתה תקועה ברובה ולא ניתן היה לקדם הליכי חקיקה. השבוע, עם השלמת הרכב ועדות הכנסת ואיוש משרדי הממשלה, יוצאת הכנסת לדרך.

 

לא מעט אתגרים ניצבם לפתחה. בראש ובראשונה תאשר הכנסת את תקציב המדינה שטומן בחובו גזירות כלכליות קשות. מדובר בתקציב שיאושר על רקע גירעון גדול בקופת המדינה המחייב קיצוץ מסיבי במשרדי

 הממשלה השונים. הממשלה החדשה, שרבים מחבריה הבטיחו בבחירות האחרונות לדאוג למעמד הביניים ולשכבות החלשות, תצטרך להביא מצד אחד תקציב ריאלי ומצד שני לא לאפשר פגיעה קשה מדי באותן אוכלוסיות.

 

בנוסף תידרש הכנסת לאשר כבר עם תחילת פעילותה את המתווה החדש לשוויון בנטל. גם בנושא זה, הופרחו לחלל האוויר לא מעט הבטחות במהלך הבחירות. המתווה שיוגש כחוק חלופי ל"חוק טל", שמרבית עקרונותיו גובשו במהלך השיחות על המו"מ הקואליציוני, אמור להוות פתרון לסוגיית גיוס החרדים לצה"ל. הסיעות החרדיות נמצאות אמנם באופוזיציה, אך ברקע איומים של רבנים במגזר החרדי שקוראים להכריז על "מרד" שבמסגרתו לא יתייצבו בני הישיבות בלשכות הגיוס ואף איומים ב"מלחמת אחים" שעלולה להתפתח.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מושב פתיחה חגיגי בכנסת
צילום: מורן אזולאי
ראש ההמשלה נתניהו
צילום: גיל יוחנן
צילום: גיל יוחנן
שלי יחימוביץ'
צילום: גיל יוחנן
שר האוצר לפיד
צילום: גיל יוחנן
מומלצים