שתף קטע נבחר

לפיד לח"כים החרדים: לא נקבל מכם יותר הוראות

זירת אגרוף מילולית בפתח מושב הקיץ בין שר האוצר יאיר לפיד לח"כים החרדים שמחו על הגזרות הכלכליות. "לא הייתם שותפים לממשלה שיצרה את הגרעון?", שאל אותם. "הייתם על המאדים?". בהמשך תקף: "מי שעושה ילדים אחראי לפרנס אותם". על השימוש בפייסבוק בשבת: "אל תגידו לי מה לעשות"

פתיחת מושב הקיץ של הכנסת הפכה לזירת אגרוף מילולית בין שר האוצר יאיר לפיד לבין ח"כים מהמפלגות החרדיות, שהחליפו מהלומות בדיון סוער, עוקצני וציני, שכמוהו הכנסת לא ראתה זמן רב. במקום נאום קיבלו הצופים התכתשות בין לפיד לבין חברי הכנסת היושבים על הספסלים מולו. לפיד עלה להשיב לח"כ מאיר פרוש, שהזהיר קודם לכן מהגזרות הכלכליות. "אני מבין שאתם עוברים ימים לא פשוטים", אמר לו לפיד. "הממשלה שיצרה את הגירעון - לא הייתם שותפים לה? הייתם על המאדים? הייתם בכל ממשלה ב-30 השנים האחרונות. אני רק צריך לפתור את הגירעון שיצרתם. וזה לא שהייתם החברים הכי זולים".

 

בתום הדיון הסוער דחתה הכנסת שש הצעות אי אמון. בעד האי אמון הצביעו 43 חברי כנסת ונגדה הצביעו 63 חברי כנסת. ynet ליווה את הדיון בשידור חי.

 

יאיר לפיד עם אריה דרעי, היום במליאה (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
יאיר לפיד עם אריה דרעי, היום במליאה(צילום: גיל יוחנן)

 

 

"הדבר היחיד שקרה, ח"כ גפני, זה שאתם לא בקואליציה", המשיך לפיד. "זה נקרא דמוקרטיה, ח"כ גפני. ואני לא שואל אותך על מה אני אדבר או לא אדבר. אני לא מקבל מכבודו הוראות. המדינה סיימה לקבל מכבודו הוראות. בגלל זה אתה כבר לא יו"ר ועדת הכספים, כי נמאס לנו לקבל מכבודו הוראות".

 

הוא גם המליץ לח"כ פרוש לא לדאוג לשיעורי הגיוס לצה"ל: "היה בך העוז לבוא לכאן ולהגיד שהדבר המרכזי במדינת ישראל הוא הנושא הבטחוני ואתה מוּדאג מהירידה באחוזי הגיוס? אתה מוּדאג מהירידה באחוזי הגיוס? אני רוצה להגיד לך אדוני – אל תדאיג את עצמך. הממשלה הזו תטפל בזה שיהיו הרבה מתגייסים חדשים הישר מתוך החצר האחורית שלך. כולם יתגייסו. גם המשתמטים משינקין".

 

בהמשך הוא ענה לקריאת ביניים של ח"כ משה גפני: "נמאס לקבל מכבודו הוראות. ישראל לא רשומה על שמכם בטאבו". העימות בין לפיד על הדוכן לבין חברי האופוזיציה נמשך.

 

לפיד: "חובתנו לדאוג שאף ילד לא ירעב. אבל אני רוצה להזכיר לך עוד דבר: הגוף שאחראי לפרנס ילדים נקרא ההורים שלהם. כשאתה מביא ילד לעולם הזה, ח"כ פרוש, אתה האדם הראשון שאחראי עליו".  

ישראל אייכלר: "לא ניתן לך לקחת לילדים את הכסף".

לפיד: "ח"כ אייכלר, אני שמעתי שאתה קראת למרד מסים, ואני רוצה לחזור על בדיחתו של חברי חנוך דאום, שאמר: מה תציע אחרי זה, שחרדים לא יתגייסו? שחרדים לא ישלמוּ מסים? על מה אתה מדבר? למקרה שאתם ממשיכים להיות מוטרדים, הקצבנו 200 מיליון שקל לתקציב הרווחה רק בשביל להבטיח בטחון תזונתי כדי שאף ילד לא יהיה רעב".

 

לפיד ספג מח"כ גפני הערה על העובדה שהוא מפרסם פוסטים בפייסבוק בשבת. לפיד ענה לו: "אני מפרסם פוסטים בשבת כי אני לא שומר שבת. אני לא אומר לך מה לעשות בשבת ואתה לא תגיד לי". כשגפני המשיך בקריאות ביניים, העיר לפיד: "אני רוצה להגיד לך שמאוד מרשים זוג הריאות שבירך אותך הקדוש ברוך הוא, איש קטן כמוך שיוצא ממנו קול כל-כך גדול".

 

לפיד לגלאון: מטרת הממשלה לחזור למו"מ

לגבי הגרעון בתקציב המדינה אמר לפיד: "אני מציע לכבודו שיחכה, יראה מה יעד הגירעון, יראה למה יש יעד גירעון כזה, יראה למה ב-2014 תהיה ירידה משמעותית לעומת 2013, יתייצב מוּל העובדות ויהיה לו הרבה יותר קל לקיים את הדיון הזה. ככה מקיימים דיון. אני חדש בכנסת, אני שר אוצר חודש. מה שאני מכיר מחיי הקודמים זה שלפני שאתה מקיים דיון כדאי שתדע את העובדות. אבל אולי פה זה אחרת". 

 

לפיד עם ח"כ גלאון, היום במליאה (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
לפיד עם ח"כ גלאון, היום במליאה(צילום: גיל יוחנן)

 

כשיו"ר מרצ זהבה גלאון העירה על חוסר התקדמות במו"מ עם הפלסטינים ענה לה לפיד: "הסכסוך הישראלי-פלסטיני נמשך 150 שנה, אני מצטער שלא פתרנו אותו בחודש הראשון של הממשלה הזאת. בישיבת הממשלה הראשונה ראש הממשלה פתח ודיבר על זה שיהיו שתי מדינות לשני עמים. זו המדינות של הממשלה

הזו. שנינו יודעים, אנחנו לא בהכרח חושבים על אותו פתרון. שנינו יכולים בוודאי להסכים על כך שהנושא מסובך ומוּרכב ולא ייפתר ביום ולא ייפתר בשעה. את שואלת אותי אם זו ממשלה ששוחרת שלום? כן. את שואל אותי אם נעשה הכל כדי לחזור למו"מ המדיני? בוודאי. זו מטרת הממשלה".

 

בעיצומה של ההמולה במליאה ביקש ח"כ מאיר שטרית שניהל את הישיבה לא להפריע משום שזה "נאום הבתולים של לפיד". לפיד השיב בצחוק: "עברו כל-כך הרבה שנים מאז שהבתולים ואני הוזכרנו ביחד".  

 

אחרי לפיד עלתה לדבר ח"כ איילת שקד (הבית היהודי), שהחמיאה בנאומה לשר התחבורה ישראל כץ על יישום הסכם "שמיים פתוחים". אחר כך היא דיברה על הצורך להוזיל את מחיריהם של מוצרים אחרים, ובין היתר נתנה דוגמה של מחיר קצף הגילוח: "כל פעם שאבא שלי חזור מארה"ב הוא שואל אותי: איך זה יכול להיות שקצף גילוח גי'לט עולה כפול בישראל? זה נובע מכך שיש יבואנים בלעדיים, יש תקנים מיותרים, ויש מונופולים ציבוריים ופרטיים. אלה בדיוק הדברים שהשרים האמיצים שיושבים כאן בקדנציה הזאת יפרקו".

 

ח"כ נסים זאב, היום במליאת הכנסת (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
ח"כ נסים זאב, היום במליאת הכנסת(צילום: גיל יוחנן)

 

בין היתר דיבר גם ח"כ נסים זאב (ש"ס) שניסה במקביל הן ללגלג על הממשלה והן לשאת נאום מבודח. "אם זו הכנסת, עדיף לכבות את האורות וללכת הביתה כי הכסיל בחושך הולך", אמר. " עכשיו אני רוצה לגלות לכם משהו שאני לא מבין: אתם יודעים שלהקת הג'ירפות בפארק אריאל שרון רוקדים ושמחים ואנחנו פה יוצאים נגד ראש הממשלה? מה אתם רוצים מרה"מ? אני לא מסוגל להצביע אי-אמוּן בראש הממשלה. אדם כל-כך חביב, מוחל על כבודו, האכילו אותו מרורים. שני השחקנים בנט ולפיד, מה לא עשו ממנו? קרקס. והאיש הזה מחל על כבודו".

 

בהמשך ציטט את שירם של אלי לוזון ויוני רועה "איזו מדינה", ואמר: "איזו מדינה, איזו מדינה, מיוחדת במינה, ממשלה לוחצת, מדינה נלחצת, אנשים בוכים, מחירים עולים, לשלם מסים וגם קופת חולים. אין עבודה, הקופה ריקה, אין ממה לחיות, סגרו את הלשכה. בכנסת הם יושבים, עלינו הם עובדים, לקחו את החסכונות, הלכו הפיצויים".

 

תוכנית לפיד: קיצוץ 18 מיליארד שקל

שר האוצר הציג מוקדם יותר את התקציב בפני ראש הממשלה בנימין נתניהו, שיכלול קיצוץ של 18 מיליארד שקלים בהוצאות הממשלה. עיקר הקיצוץ יוטל על מערכת הביטחון, קצבאות הילדים, שכר עובדי המדינה והקפאת פרויקטים של תשתיות. בנוסף מתוכננות העלאות מסים, כנראה 1% במע"מ ועוד 1% במס הכנסה על השכר שמעל 8,881 שקלים.

 

מוקדם יותר אמר שר האוצר יאיר לפיד בישיבת סיעת "יש עתיד" כי "לא נסתתר מאחורי הגירעון אלא להיפך, נסתכל עליו כהזדמנות, כי הוא מאפשר לנו ומכריח אותנו לשנות סדרי עדיפויות במדינת ישראל. מתרבות של קצבאות לתרבות של עבודה". עוד אמר: "לבנו יוצא לכל אדם שלא גומר את החודש, אבל אמפתיה לא יכולה להחליף מדיניות. תוך שנתיים כל ישראלי יחוש בשינוי, בתחושה שהוא חי במדינה הוגנת שמתייחסת בחרדת קודש לכסף שלו".

 

מנגד, תקפה יו"ר האופוזיציה שלי יחימוביץ' בסיעת העבודה את תוכנית הקיצוצים: "זה בדיוק מה שתכנן נתניהו ערב הבחירות. לפיד חזר עם התוכנית שנתניהו הגה, כולל העלאת מסים בשווי חמישה מיליארד שקלים. הולך להיות נטל קשה מנשוא גם על אותה ריקי אומללה מחדרה, ובוודאי על העניים".

 

ח"כ מאיר פרוש (יהדות התורה) תקף במליאת הכנסת את התנהלות הממשלה ובייחוד את לפיד. "שמעתי שהוא הולך להטיל על מדינת ישראל גזרות כלכליות קשות מנשוא", אמר. "האדם הזה חי לפי איך התמונה שלו תיראה מחר. זו ממשלה שבנויה על שנאה-שנאה-שנאה. הדרת חרדים זה הפסגה של הממשלה הזו. נשאל את יאיר לפיד מהי פסגת העשיה שלך, ומבחינתו המקסימום זה אמרה טובה בפייסבוק".

 

ח"כ חיליק בר ממפלגת העבודה תקף את הממשלה על חוסר המעש המדיני והחברתי: "יום כדור הארץ היום, יום ירוק, יום של בשורה לסביבה ולאיכות הסביבה, אך זהו יום אפור וקודר בכל תחום אחר אותו מובילה הממשלה הזו שהתגלתה ככושלת, לא יצירתית וחסרת חזון בתקציב המרושע והאכזרי שהיא מציגה.אין בשורה, אין תקווה ואין חידוש, לא בנושא המדיני ובוודאי לא בנושא החברתי".

 

Read this article in English

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
לפיד במליאה. "ישראל לא רשומה בטאבו על שם החרדים"
צילום: גיל יוחנן
מומלצים