שתף קטע נבחר

ח"כים חרדים עונים ללפיד: "שר הפייסבוק מסית"

אחרי מופע הפתיחה של שר האוצר יאיר לפיד בפתח מושב הקיץ, שבו האשים אותם ביצירת הגירעון הענק בתקציב המדינה, תוקפים חזרה הח"כים מיהדות התורה וש"ס. משה גפני: "הציבור יחזור לרחובות". יעקב ליצמן: "לפיד מעודד שנאה. הוא מתכוון להרעיב רבבות ילדים". ניתוח: מהיכן יקצץ לפיד לחרדים?

הח"כים החרדים ספגו אתמול (יום ב') מהלומות מילוליות משר האוצר יאיר לפיד וכעת תוקפים חזרה. "הוא משתמש בחרדים כאמצעי הסחה וכדרך לברוח מהשאלות האמיתיות על הגזירות האדירות שהוא מטיל על הציבור. אבל בגללו, בקרוב מאוד האזרח הישראלי יחזור למחות ברחובות", אמר ל-ynet ח"כ משה גפני שהתעמת עם לפיד במליאה. גם חברי כנסת חרדים נוספים מאשימים את לפיד בניסיון להסיח את דעת הקהל ולהסית לשנאת חרדים כדי לזכות באהדה לקראת הגזירות הכלכליות. לפיד הטיח בחרדים שהם אשמים בגירעון העצום.  

 

  

גפני. "לפיד מחפש שקט" (צילום: גיל יוחנן ) (צילום: גיל יוחנן )
גפני. "לפיד מחפש שקט"(צילום: גיל יוחנן )

 

"אני לא מקבל מכבודו הוראות. המדינה סיימה לקבל מכבודו הוראות. בגלל זה אתה כבר לא יו"ר ועדת הכספים, כי נמאס לנו לקבל מכבודו הוראות", אמר לפיד לח"כ משה גפני שענה לו בשיחה עם ynet: "הציבור הישראלי אינטליגנטי יותר משלפיד חושב ויחזור בקרוב למחאה ברחובות. במקום ששר האוצר יתמודד עם השאלות הקשות - כמו למה הוא פוגע במעמד הביניים ובשכבות החלשות - הוא חושב להתנגח בחרדים ולזכות לשקט. לא ניתן לו לברוח מהשאלות האמיתיות שכל אזרח שואל היום את עצמו: מדוע לפיד מעלה שוב את המס? מדוע הוא מעלה שוב את המע"מ ופוגע בחלשים?"

 

כתבות נוספות בעמוד החדשות של ynet:

 

כמו ח"כ גפני, גם ח"כ אלי ישי (ש"ס) בחר לא להתייחס לעצם הטענות שהפנה לפיד כלפי חברי הממשלות הקודמות, והעדיף לתקוף אותו אישית: "חברים יקרים, רציתי להתנצל בפניכם, כמו גם בפני יתר עם ישראל. אני אשם בגרעון של מדינת ישראל. לאורך השנים לקחתי, אני ובני משפחתי וכן שכניי ומכריי, כמו גם יתר האוכלוסייה החרדית, כספים שלא כדין מהקופה הציבורית. מי אתם חושבים מימן את הטיסות שלי לחו"ל? את מלונות החמישה כוכבים שבהם שוכנים החרדים כולם? המרצדס בכניסה? על חשבונכם. יאיר ידידי, נאומך הזחוח והיהיר הביא אותי להתוודות על הכול", כתב ישי בפייסבוק שלו.

 

ליצמן. "לפיד מתמקד בחרדים שנואי נפשו" (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
ליצמן. "לפיד מתמקד בחרדים שנואי נפשו"(צילום: גיל יוחנן)
 

לפיד הטיח: "הייתם על המאדים?"

המהלומות המילוליות במליאה החלו כשלפיד ביקש לענות לח"כ מאיר פרוש, שדיבר לפניו והזהיר מהגזירות

הכלכליות. במשך דקות רצופות הטיח שר האוצר בחברי הכנסת של יהדות התורה האשמות על חלקם בגירעון העצום, על אחריותם לאי-שוויון בנטל, ועקץ כשהזכיר שמי שמביא ילדים לעולם גם אמור לעבוד ולפרנס אותם. לפיד פנה ישירות לחברי הכנסת מיהדות התורה: "הממשלה שיצרה את הגירעון - לא הייתם שותפים לה? הייתם על המאדים? הייתם בכל ממשלה ב-30 השנים האחרונות. רק שאני צריך לפתור את הגירעון שיצרתם. וזה לא שהייתם החברים הכי זולים בה".

 

הוא גם המליץ לח"כ פרוש לא לדאוג לשיעורי הגיוס לצה"ל: "היה בך העוז לבוא לכאן ולהגיד שהדבר המרכזי במדינת ישראל הוא הנושא הבטחוני ואתה מוּדאג מהירידה באחוזי הגיוס? אתה מוּדאג מהירידה באחוזי הגיוס? אני רוצה להגיד לך אדוני - אל תדאיג את עצמך. הממשלה הזו תטפל בזה שיהיו הרבה מתגייסים חדשים הישר מתוך החצר האחורית שלך. כולם יתגייסו".

 

אמש אמר ח"כ יעקב ליצמן (יהדות התורה) ל-ynet: "מי שראה את לפיד במליאה משתלח בכל מי שמנסה להעיר לו ונוהג בעוקצנות, הבין ששר האוצר של ממשלת ישראל לא יסודי, לא מקצועי ודי קטנוני. השר לפיד מעדיף להתמקד בחרדים שנואי נפשו במקום לעסוק בכלכלה, בגזירות הקשות שהאוכלוסיות החלשות עומדות לספוג ממנו ובתוכניתו להרעבת רבבות מילדי ישראל. כהרגלו בוחר שר הפייסבוק להסיט את הוויכוח האמיתי והנוקב לשיח של שנאה וקיטוב בין חלקי האוכלוסיות".

 

אלי ישי. מי מימן את המרצדס? (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
אלי ישי. מי מימן את המרצדס?(צילום: גיל יוחנן)

 

אז כמה ומאיפה יקצץ לפיד לחרדים?

לח"כים החרדים יש לא מעט סיבות לדאוג מהעובדה כשכשר אוצר יוביל לפיד את המדיניות התקציבית בשנים הקרובות. לקראת הדיונים על תקציב המדינה צפוי לפיד לשקול מחדש סעיפים רבים של העברות כספים לציבור החרדי והדתי - במישרין או בעקיפין, כשירותי דת, חינוך או רווחה (ראו טבלה. הנתונים מתבססים על תקציב השנה שעברה).  


באילו סעיפים יוכל לפיד לפגוע בתקצוב החרדים?

באילו סעיפים יוכל לפיד לפגוע בתקצוב החרדים?
סעיף תקציבי משרד אחראי היקף כולל תוכנית הקיצוץ שווי הקיצוץ
קצבאות ילדים ביטוח לאומי 7.5 מיליארד שקלים השוואת גודל הקצבה לילדים שני, שלישי ורביעי עם הקצבה לילד ראשון והקטנת הקצבה מ-175 שקלים בחודש ל-150 4 מיליארד שקלים בשנה
תקציב מעיין החינוך התורני החינוך 356 מיליון שקלים בשנה    
הבטחת הכנסה לאברכים החינוך 110 מיליון שקלים    
תמיכות ומענקים למוסדות תורה החינוך 9 מיליון שקלים    
רזרבה לתמיכה במוסדות ציבור חרדיים החינוך 14 מיליון שקלים    
תמיכה לכוללים החינוך 909 מיליון שקלים    
שירותי דת משרד ראש הממשלה 74 מיליון שקלים    
מועצות דתיות משרד ראש הממשלה 200 מיליון שקלים    

 

כ-1.672 מיליארד שקל מיועדים ישירות לציבור הדתי והחרדי, ומורכבים בין השאר מתמיכה בכוללים (909 מיליון שקל בשנה), תקצוב מעיין החינוך התורני (356 מיליון שקל), תקצוב מועצות דתיות (200 מיליון שקל),

אבטחת הכנסה לאברכים (110 מיליון) ועוד.

 

שיעור הקיצוץ בסעיפים אלה - אם בכלל - עדיין לא ידוע. נושא שכן עלה על השולחן והגיע גם לכלי התקשורת קשור בקצבאות הילדים - סעיף העולה לקופת המדינה כ-7.5 מיליארד שקל מדי שנה. השוואת הקצבה של הילדים השני, השלישי והרביעי עם הילד ראשון צפויה לצמצם את סך הקצבאות בשנה ל-3.5 מיליארד שקל.

 

בנוסף, תקציב המדינה לא יכלול סכומים שש"ס קיבלה בהסכם הקואליציוני הקודם: 260 מיליון שקל עבור פרויקטים בחינוך החרדי הספרדי; 240 מיליון שקל עבור פרויקטים בחינוך החרדי האשכנזי, ו-20 מיליון שקל לבניית בתי כנסת.

 

Read this article in English

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: EPA
השר לפיד. הסערה נמשכת
צילום: EPA
מומלצים