שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות
  זירת הקניות

  כושר סקס: הקאמה סוטרה לחרדים

  המדריך החדש למיניות על פי ההלכה, פורש מגוון איורים שלא משאירים מקום לספק איך באמת צריך "לעשות את זה". המחבר, מטפל מיני במגזר החרדי, מספר על חוסר ידע שמביא לטרגדיות: "אם לא יודעים מה נורמלי - איך אפשר לדעת מה לא?"

  עם קליניקה ותיקה בירושלים, וחוג לקוחות המשתייך באופן מובהק למגזר הדתי והחרדי - ד"ר דוד ריבנר, סקסולוג ומטפל קליני, סבור שהגיע הזמן לספר. יותר נכון, למדריך. על 75 עמודים הוא פורש את הקאמה סוטרה למגזר החרדי: מגוון איורים שלא משאירים מקום לספק איך באמת צריך "לעשות את זה", ובדרך הכשרה ביותר. 

   

  << עוד חדשות, כתבות ותוכן - בעמוד הפייסבוק של ynet  >>

  << הכל על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות. כנסו  >>

   

   

  יחד עם ד"ר ג'ני רוזנפלד, חוקרת ומפתחת תוכנית לחינוך מיני בקהילה האורתודוקסית בארצות הברית, חיברו השניים את ההיסטוריה. כלומר, את המדריך הראשון אי-פעם שנכתב לציבור החרדי והדתי בנושא מיניות, העונה לשם "עת לאהוב" (הוצאת "גפן"). בעוד כשבועיים בתרגום לעברית, בחנות היודאיקה הקרובה לביתכם.

   

  רוצה לתקן טעויות

  כריכת המהדורה העברית מבשרת על "מדריך להעצמת הקשר האינטימי של הזוג הדתי", והיא מכילה, לדברי המחבר, את כל המידע המדויק שלו זקוקים זוגות בכלל, וזוגות חרדים ודתיים בפרט, על החוויה המינית היהודית.

   

  הספר אמנם אינו מכיל תמונות, בהתחשב בקהל היעד, אך הוא מפצה על כך בסטים שלמים של איורים המציגים מגוון רחב של תנוחות מיניות, כולן אגב כשרות הלכתית - וזאת על מנת שלא לאפשר מקום לאי הבנות או לטעויות, שלדברי ד"ר ריבנר רווחים בקרב חוג לקוחותיו.

   

  ריבנר הקים את היחידה לטיפול מיני באוניברסיטת בר אילן, אבל לא זו הסיבה לכך שהקליניקה שלו בירושלים הפכה לכתובת פופולארית למדי בקרב זוגות עם קשיים מיניים ורקע דתי, אלא, לדבריו חוסר ידע. "יש אמנם בעיות שייחודיות לכל זוג, אבל באופן כללי זו הבעיה המובהקת ביותר של מטופלים דתיים וחרדים", הוא אומר ל-ynet. "ישנם גם זוגות חילונים שמחסור בידע גורם להם לקשיים, אבל זה בעיקר בעיה אופיינית לקהלים האלה.

   

  "הספר שכתבתי נועד לטפל בדיוק בזה, ולאפשר לאותם זוגות להיחשף למידע שאין להם שום דרך אחרת להיחשף אליו. הם לא מחוברים לרשת, וגם אם כן, פעמים רבות האינפורמציה שמתקבלת שם על מיניות נותנת תמונה מעוותת ולא מדויקת. וכאן רצינו, ג'ני ואני, להעניק את המידע הזה בצורה מסודרת לכל הזוגות - מידע שיסיע להם לעשיר את חיי הזוגות שלהם, ולהימנע מקשיים ומבעיות".

   

  כשהזוג נשוי 3 שנים, אך האישה בתולה

  ריבנר מספר כי רק לאחרונה, הגיע לקליניקה שלו זוג חרדי שנשוי זה כבר שלוש שנים, אך ללא ילדים. "בדיקה שגרתית של רופא בבית החולים, גילתה למעשה שהאישה בתולה, והם נשלחו אלי לטיפול פשוט כדי ללמד אותם בצורה מפורטת מה אמורים לעשות, ואיך באים ילדים לעולם.

   

  "זה מקרה קיצוני אמנם, אבל ישנם הרבה מאוד מקרים קיצוניים פחות שנובעים מאותה הבעיה. גם כאבים של האישה בעת קיום יחסי מין הם לא דבר נורמלי, אבל אם לא יודעים מה נורמלי - איך אפשר לדעת מה לא?"

   

  בבסיס הספר עומד, לדברי ריבנר, המסר היהודי שמיניות היא דבר טוב. "לא סתם טוב, אלא שמלכתחילה הוא נועד להנאתם של בני הזוג - וזו נקודת המוצא הנכונה".

   

  איך אתה מסביר את הרושם ההפוך שאתו מגיעים חלק מהזוגות לטיפול אצלך?

   

  "הבעיה היא באמת שהנושא לא מדובר בכלל. הורים לא מדברים על זה עם הילדים שלהם, וזה לא עולה בצורה פורמלית כלשהי, לפחות לא עד החתונה ממש. המסר שמתקבל מהסיטואציה הזו הוא שמדובר בסוגיה שמוטלת בספק, במקרה הטוב, או שלילית במקרה הרע.

   

  "מגיעים אלי לטיפול זוגות חרדים צעירים, שהקושי שלהם הוא פשוט לקיים יחסי מין. 20 שנה הם חיו תחת המסר הברור שכל מגע מיני הוא חטא, ודקה אחרי החופה מצפים מהם לקיים יחסי מין מלאים. לא רק שפתאום זה מותר, זה עכשיו מצווה. פלא שיש להם בעיות? ולזה תוסיפי את חוסר הניסיון של שניהם".

   

  "הרבנים מבינים את חשיבות העניין"

  מרבית הזוגות החרדיים מצליחים למרות זאת לצלוח את המשוכה כבדת המשקל: "אם ההדרכה שהם מקבלים לפני החתונה היא טובה, או אם הם ראו בבית גילויי חיבה בין ההורים, ומערכת יחסים משפחתית שמעודדת שיחה גם על נושאים רגישים - הרי שיש להם תשתית כלשהי להכיל את זה. אבל אלה שלא, הם שצריכים טיפול ועזרה".

   

  לדברי ד"ר ריבנר, נקודת המפתח להצלחתו, טמונה בקשרים ובמוניטין שהוא מטפח בקפידה כבר 12 שנים עם רבנים במגזר החרדי והדתי, שאף מפנים אליו זוגות לטיפול. "עם הרבנים אין בעיה בכלל, ולהפך. הם סומכים עלי ומאוד מעודדים את הזוגות ללכת ולהיעזר. לא פעם ולא פעמיים הסתייעתי בהם כדי 'שיאשרו' לזוגות המלצות שלי. הם יודעים שהכל יהיה על פי ההלכה, והם מבינים היטב את חשיבות העניין".

   

  איך באמת מגיעים הזוגות החרדים לטיפול?

   

  "אני אף פעם לא תחנה ראשונה", משיב ד"ר ריבנר, אדם דתי בעצמו. "חלקם מגיעים דרך המדריכות או המדריכים שליוו אותם לפני החתונה, אך ראו שיש קשיים לאחריה, שדורשים טיפול מקצועי יותר. לפעמים רופאים מפנים, וכאמור גם רבנים. אבל כמו תמיד, הפרסומת הכי טובה היא מפה לאוזן".

   

  מוכרים באנונימיות

  ד"ר ריבנר משתדל להפריך מיתוסים הרווחים על המגזר החרדי, ובראשם אגדת "החור בסדין". "אין שום דבר כזה, חד משמעית", הוא אומר בפסקנות. "זה לא קיים בשום ספרות הלכתית, ושום קבוצה בהיסטוריה של העם היהודי, בעבר או בהווה, לא פעלה בצורה כזו, ולהפך. לפי ההלכה קיום יחסי מין אמור להיות בעירום מלא".

   

  "בסך הכל, חשוב לי להדגיש שאצל רוב הזוגות במגזר הדתי והחרדי, חיים טוב גם מינית", הוא אומר. "אני רואה רק את

  הבעיות, לכן אי אפשר לעשות השלכה מהניסיון שלי למה שקורה אצל השאר. ומצד שני, אולי הספר יוכל לתת גם לאותם זוגות חוויה מינית עשירה יותר".

   

  המדריך שכאמור עתיד לצאת למדפים בעוד כשבועיים, ייתקל במחסום הראשון שלו בדרך לקהל היעד: השיווק. המהדורה באנגלית נמכרה, לדברי אנשי הוצאת "גפן", בעיקר באתר אמזון שמקנה לרוכשים אנונימיות, אם כי היו גם רכישות נקודתיות ברשתות או דרך ההוצאה.

   

  "אני מניח שרוב חניות הספרים למגזר הדתי והחרדי יתקשו להחזיק את הספר על המדף", אומר ריבנר. "אולי ימכרו אותו מאחורי הדלפק למי שיבקש אותו ספציפית... החלק הזה לא הולך להיות פשוט".

   

 1. סרט אמריקאי: הסרבן המופתע נעצר - ונתן גט
 2.  

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מיניות זה דבר חיובי ביהדות. ד"ר ריבנר
  כל המידע בצורה מסודרת. "עת לאהוב"
  מומלצים