שתף קטע נבחר

סרט אמריקאי: הסרבן המופתע נעצר - ונתן גט

הבעל נטש את רעייתו וחי עם אישה אחרת, אך את הגט הוא לא הסכים לתת. כשהגיע לחופשה עם המאהבת בישראל, הוטמן לו מארב - והסרבן המופתע נלכד. כעת עושה הגט את הדרך אל המסורבת בארה"ב. הפרחים לצוקרברג, ולעוד כמה גורמים

שיחת טלפון בהולה מארצות הברית , דיינים מלאי תושייה - ומארק צוקרברג אחד. כך, במבצע בזק מרהיב, נלכד סרבן גט אמריקאי כאן בישראל, ובתוך פחות משבוע ימים.

 

<< עוד חדשות, כתבות ותוכן - בעמוד הפייסבוק של ynet  >>

<< הכל על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות. כנסו  >>

 

 

רגע השיא של הדרמה מורטת העצבים - מעצרו של הסרבן החמקמק, במוצאי השבת - אף תועד במצלמותיהם של חוקרים פרטיים ששכר ארגון הסיוע למסורבות הגט, "מבוי סתום". אתמול (יום א') כבר הספיק הבעל להפוך לבעל-לשעבר ולחתום על הגט, שעושה כעת את דרכו לארצות הברית, שם יעבור לידיה של האישה המשוחררת והמאושרת.

 

בארה"ב אין דרך לשכנע אותו לתת גט

הסיפור הלא ייאמן מתחיל בשבוע שעבר, ערב יום הזיכרון. רותי טיק, העובדת הסוציאלית של "מבוי סתום", מקבלת שיחת טלפון בהולה מארצות הברית. על הקו אישה צעירה ונואשת, התרה אחר הסיכוי היחיד שלה לראות גט.  

 

"מדובר בזוג צעיר יחסית", מספרת עו"ד הדס גרוסמן שליוותה את הסיפור מקרוב. "שניהם מגיעים ממשפחות דתיות בארה"ב. הם התחתנו בארץ, חיו כאן כתיירים מספר שנים, וחזרו לחו"ל. הזוגיות שלהם עלתה שם על שירטון, ומאז, כבר שנתיים, הוא מסרב לשחרר אותה ולתת לה גט".

 

גרוסמן מבהירה כי בניגוד לישראל, בארצות הברית אין מערכת חוקית שיכולה לחייב גבר בגט דתי. "הדרך היחידה שם להתגונן מפני סרבנות, היא בהסכם הדדי עם קנסות על הצד הסרבן, שאפשר לאכוף אותו בבית משפט אזרחי. לבני הזוג שהתחתנו, כאמור, בארץ - לא היה הסכם כזה. בית הדין שם ניסה לזמן את הבעל מספר פעמים, ולבסוף הרים ידיים. שוב, כי אין שם אפשרות חוקית לכפות עליו לשחרר את אשתו".

 

עכשיו רק נותר לגלות איפה הוא בכלל

אלא שלאישה המסורבת נודע כי הבעל מתעתד להגיע לנפוש בישראל עם חברתו. בשעה מאוחרת מתקבלת שיחת הטלפון – רגע לפני שבית הדין הרבני נסגר. אנשי "מבוי סתום" מבינים כי אם לא יצליחו להוציא צו עיכוב יציאה מהארץ לפני עוד יום הזיכרון ויום העצמאות, עלול הסרבן להימלט - ועמו הצ'אנס האחרון של המסורבת.

 

"התחיל מרוץ נגד הזמן", מתארת עו"ד גרוסמן. "שלחתי את בעלי, ניר, שגם הוא עורך דין מהר לרבנות. המזכיר הראשי, הרב משה ביטון, כבר חיכה לו שם. לזכותו ייאמר שהוא הבין מיד את גודל הבעיה. הם נשארו שם שעתיים אחרי שהכול כבר נסגר, רק כדי להכין את הצו".

 

צו העיכוב נשלח לביתו של הדיין הרב אברהם שיינפלד, לחתימה. "עכשיו נותר לנו לעשות דבר פשוט", אומרת גרוסמן. "לגלות איפה הוא בכלל?"

 

שילוב של זחיחות והפתעה

בשלב הזה נכנס מארק צוקרברג לתמונה. עו"ד גרוסמן החלה מבררת על חוג מכריהם של הזוג בארץ, ולבסוף הגיעה

לדף הפייסבוק של הסרבן הנופש, שהיה מלא בתיעוד מפורט על מקומות הבילוי החביבים עליו בישראל.

 

"הדף היה עמוס בתמונות מהחופשה המשותפת שלו ושל חברתו בישראל, בסיטואציות שאינן מותירות ספק לגבי מהות הקשר ביניהם. אני שלחתי לו עותק של הצו גם לפייסבוק, כולל ההזמנה לדיון, כי ראיתי שהוא מחובר כל הזמן ומעלה תיעודים ותיוגים, רק כדי לוודא - גם אם לא חוקית, לפחות מעשית - שהוא מודע לכל".

 

במקביל אותרה דירת הנופש של הוריו בירושלים, לשם נשלח צו עיכוב יציאה וצו לדיון דחוף ברבנות ליום חמישי האחרון. עו"ד גרוסמן מדגישה כי "הטיפול בנושא הוא לא מובן מאליו. לא מדובר באזרח ישראלי, ולכן הינו צריכים להוכיח כי לבני הזוג יש זיקה לישראל. העובדה ששניהם גרו, למדו ואף נישאו פה הייתה למעשה התוקף החוקי שבשמו יכול בית הדין לפעול, והוא אכן ניצל את זה".

 

את הדיון שהתקיים לבסוף במעמד צד אחד, ניצלה עו"ד גרוסמן על מנת להכיר לדייני בית הדין החרדים את נפלאותיה של הרשת החברתית. התמונות המפלילות של הבעל וחברתו בפייסבוק הובילו בסופו של דיון, לצו מעצר ללא אפשרות שחרור בערבות. כעת נותר לאנשי הארגון למצוא את הבעל, ולא רק וירטואלית.

 

ואם לא די בכל זה, לדברי גרוסמן נערם מכשול נוסף. "המשטרה לא הייתה מוכנה לבצע מעצרים בסוף השבוע. הלכתי באותו יום שישי לקניות בשוק מחנה יהודה, ולקחתי איתי את הצו ליתר ביטחון, כי אולי הוא יהיה שם. בצעד נואש החלטנו במוצאי השבת לשלוח לדירת ההורים זוג חוקרים ממשרד קדמון יהלום - מודיעין וחקירות שיחכו לבעל, והוא, נס משמיים, אכן הגיע".

 

האישה נכנסה להלם

צמד החוקרים עקב אחרי הבעל וחברתו עד לפאב ירושלמי בקרבת מקום, וחיכה לבואה של המשטרה. "התקשרתי מאות פעמים למוקד, וביקשתי שוטר סיור שיעשה טובה ויבוא - אפילו שזה סוף שבוע. מישהו עם לב שיבין את המצב המורכב הזה. לבסוף התפילה התגשמה".

 

בווידיאו שצילמו החוקרים, מתועד הליך המעצר בפרוטרוט, כשחברתו של הסרבן חוזרת ואומרת שוב ושוב כי הם אזרחים אמריקאים שאינם דוברים אנגלית, ואין להם אפשרות להבין את הצו. בסופו של דיון ארוך התלווה הסרבן המופתע אל השוטרים.

 

"הוא מגיע ממשפחה מאוד מבוססת, ובית המעצר במגרש הרוסים הוא מקום נוראי במיוחד", אומרת רותי טיק. "זה, בליווי העובדה שהוא הובא אזוק ומלווה בארבעה סוהרים לדיון - עשה למעשה את עבודת השכנוע".

 

ניסיונות התמרון מצד עורך דינו של הסרבן נתקלו, לדברי גרוסמן, בחומה. "בית הדין והרב שיינפלד בראשו היה מדהים. הכל בזכותם, ממש ככה. הם פשוט הודיעו בענייניות לעורך הדין שאם אין מה לדבר על גט, הוא יחזור למעצר וייקבע דיון אחר עוד כמה ימים, וזה מה שהביא סוף-סוף – לסוף".

 

"הגט נכתב, את האישה הערנו באמצע הלילה בארצות הברית, לטובת הדיינים. היא הייתה פשוט בשוק. היא לא האמינה שזה באמת קורה. הגט נמצא כרגע בדרך לארצות הברית, ובעוד יומיים היא תקבל אותו בבית הדין שם. בינתיים בדיון החברה שלו עסקה בקללות ואיומים כי 'העזתי' לדרוש מהחבר שלה שיתגרש".

 

לדברי עו"ד בתיה כהנא-דרור, יו"ר "מבוי סתום", המקרה מוכיח כי בתי הדין יודעים גם לגלות יעילות במקרים של סרבנות גט: "בית הדין הראה, כי כאשר הוא רוצה לפתור את בעייתן של הנשים העגונות, ידיו אינן כבולות, והוא מוצא את הדרך החוקית וההלכתית לעשות זאת".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
סוף טוב. עו"ד הדס גרוסמן
צילום: Index Open
הגט כבר בדרך
צילום: Index Open
עו"ד בתיה כהנא-דרור
מומלצים