שתף קטע נבחר

חמשת החלומות של עוזי וייל יתגשמו בעזרתכם

לעוזי וייל נמאס מסוחרי ה"ספר שני בשקל, ושלישי עם גלידה" והוא החליט לפנות לרשת שתעזור לו במימון ספרו החדש. תוך מספר שעות הסופר, התסריטאי, וכעת אושיית הרשת, הצליח לגייס יותר ממחצית הסכום הדרוש לו. "זה מאפשר לפגוש את הקוראים שלי בצורה שלא היתה יכולה לקרות אחרת"

"אם אתה מייצר קהל קוראים, אתה יכול אחרי זה להעביר את זה לפורמט אחר. אתה יכול לכתוב סיפור, או יומן בהמשכים. ממש עוד לא פיתחו את הדבר הזה שקוראים לו פייסבוק", את הדברים הללו אמר עוזי וייל לפני כשנה וחצי, והיום נראה שהוא הולך בעקבות העצות של עצמו. הבוקר פרסם הסופר והתסריטאי סטטוס בו הוא מבקש מאלפי חברי ועוקבי הפייסבוק שלו לסייע לו לסיים את הספר החדש שלו באמצעות אתר מימון הגולשים Headstart.

 

"בימים אלה אני משלים את כתיבתו של רומן חדש, שנקרא 'חמישה חלומות'", כותב וייל בפרופיל האישי שלו. "הוא מספר על אשה שפתאום, באמצע החיים, חמישה חלומות שחלמה בצעירותה מתגשמים בזה אחר זה (...) וכאן אני זקוק לעזרתכם. כדי להשלים את הספר אני זקוק לעוד זמן כתיבה, ועקב כך לעוד כסף. אשר על כן אני מציע לכם עיסקה מעניינת, דומני. אותי היא היתה מעניינת, אבל אני נרקסיסט ידוע כך שאולי זו לא חוכמה".

 

 

וייל מציע לקהל המעריצים שלו עסקה משתלמת: שלמו 55 שקל וקבלו עותק חתום של המהדורה המוקדמת, והזולה יותר, של הספר. הגולשים יכולים לבחור לתרום גם סכום כסף קטן יותר: תמורת עשרה שקלים תקבלו מייל תודה, תמורת עשרים תקבלו גם קובץ PDF עם הפרק הראשון. גולשים שיבחרו לשלם סכום של 500 שקל, יזכו בפגישה ייעוץ אישית שתוקדש לנושאים הקשורים לכתיבה.

 

ממלא במאה

וייל מקווה להציע את ספרו החדש לקוראים שאוהבים את היצירה שלו, ובכך לעקוף את מה שהוא מכנה "סוחרי הספר שני בשקל, ושלישי עם גלידה". אבל גם אם (או יותר נכון, כאשר) יצליח להגיע ליעד הגיוס, קיים סיכוי לא רע שבכל זאת יתקיים מפגש בין "חמישה חלומות" למדף ה"ארבע במאה".

 

"הספר יצא לאור בהוצאת מודן וימכר גם במחיר רגיל בחנויות" מסביר וייל, "אבל כדי להשלים אותו אני זקוק לעוד זמן - כלומר לעוד כסף. לפני שנגיע לשם, אני מציע גרסה מיוחדת וחתומה למי שרוצה לקרוא את זה קודם. זה מאוד נחמד למכור למי שעוקב אחריך ואוהב אותך".

 

שלא תבינו אותו לא נכון, וייל לא מתנגד לחלוטין למבצעים שמציאות רשתות הספרים הגדולות, אבל הוא מאמין שזה פוגע לא רק בסופרים  אלא גם באוהבי הספרים. "הגעתי לחנות ספרים כדי לקנות ספר של קניוק, סופר שאני מאוד אוהב, והמוכר מיד הציע לי לקחת עוד שלושה ספרים כדי להשלים לארבע במאה. מצאתי את עצמי מסתובב שעה בחנות, מרגיש בלחץ למצוא עוד ספרים. בסוף שילמתי מחיר מלא ויקר על ספר אחד - אבל הרגשתי שלם עם זה"

 

 

"פעם אחרת נכנסתי לקנות ספר של רוברטו בולניו", הוא מוסיף, "וכמעט ברחתי מהחנות בלי כלום. דרך הפעולה הזו גורמת לקונה להרגיש 'לא כלכלי' - כאילו נותנים לך לדפוק את השיטה ואתה לא מנצל את זה".

 

בסרטון שהעלה לעמוד הפרוייקטים, וייל מציג תובנה נוספת באותו הקשר ואומר, "אתה מוציא מאה שקל (…) ואז אתה נתקע עם עוד שלושה ספרים שאתה לא ממש רוצה לקרוא, והם שוכבים לך, ואז אתה מתחיל לקרוא אותם ולא גומר אף פעם ואז אתה מרגיש שאולי אתה לא כל כך אוהב לקרוא ואז עובר לך החשק בכלל מספרים".

  

 

לייק ישראלי חדש

וייל, שהצליח ליצור קהל עוקבים גדול ונאמן בפייסבוק, פתח את דף הפרוייקט בהאדסטארט רק הבוקר, ונכון לשעות אחר הצהריים, הוא הצליח לגייס באמצעות אתר מימון הגולשים כבר יותר משני-שליש מהסכום הדרוש שלו: כ-38 אלף שקל מתוך 55 אלף. כנהוג באתרי מימון הגולשים, וייל יקבל 91% מהסכום, והשאר יועבר כעמלה לאתר הד סאטרט ולחברות האשראי. ההצלחה בגיוס הסכום ברשת בזמן כל כך קצר כנראה לא היתה יכולה לקרות אלמלא מעמדו המיוחד של וייל ברשת הישראלית. וייל עצמו מודע לכך ומוסיף שהוא נהנה משיתוף הפעולה עם העוקבים שלו. "זה מרגש אותי ומאפשר לי לפגוש את הקוראים שלי בצורה שלא היתה יכולה לקרות אחרת".

 

"גם אני משתתף בפרויקטים של מימון", הוא מוסיף לסיום, "זה נראה לי מקסים. זה כאילו אני אומר לעצמי שאני תורם למשהו טוב. זה מדהים לקבל כסף מקהל שאוהב אותך. זה כאילו שאנשים עומדים מאחורי הלייק שלהם". 

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים