שתף קטע נבחר
צילום: אביהו שפירא, רויטרס, EPA

ישראל וארה"ב תיאמו את חיסול מאגרי הטילים

הפצצת מאגרי הטילים והדלק מעידה על יכולת לפצח בונקרים. את כדורי האש הענקיים אסד כבר לא יכול להסתיר, לכן הוא מנסה להציג "מזימה בינלאומית". ובכל זאת, לא צפויה תגובה

אחרי עוד תקיפה שגם גורמי מודיעין מערבי הודו שהתרחשה, להערכתי ישראל מנצלת הזדמנות אסטרטגית לפגוע משמעותית במאגרי הטילים והרקטות העיקריים של סוריה, בתיאום עם ארה"ב. פעולות מסוג זה הן פרי תכנון ארוך, שמחייב מודיעין איכותי ויכולת מבצעית, כך שניתן להעריך כי מדובר בתכנון של מספר שבועות לכל הפחות, וההחלטה הסופית אמורה להתקבל בסמוך למועד הביצוע. אני רק מקווה שמי שהחליט על כך לא מתח יתר על המידה את החבל מול סוריה, איראן וחיזבאללה. אסור שהמב"ם (מלחמה בין המלחמות) תגלוש למלחמה.

 

עוד עדכונים בעמוד הפייסבוק של ynet 

 

את כדורי האש הענקיים שהיתמרו באזור דמשק אי אפשר היה כבר להסתיר. משטר אסד שנלחם על הישרדותו לא יכול להתכחש לכך שישראל תקפה - לפי גורמי מודיעין במערב - מאגר שני של טילים, בהם "פאתח 110" איראניים מדויקים, בתוך 48 שעות. לכן, מנסה הנשיא הסורי להשתמש בכך לטובתו.

 

תיעוד הפיצוצים בסוריה הלילה ()
תיעוד הפיצוצים בסוריה הלילה

 

מדובר ככל הנראה באותו משלוח של טילים איראניים, שאוחסן בשני אתרים שונים. אתמול דווח כי יעד התקיפה ביום שישי לפנות בוקר היה באזור שדה התעופה בדמשק.

 

לפי הסרטונים שהופצו הלילה, נראה שיעד התקיפה הלילה הכיל גם דלק לטילים. ה"פאתח 110" מונע בדלק מוצק והסקאדים המיושנים בדלק נוזלי, שפגיעה בו גורמת לפיצוצים עזים יותר. הפגיעה במאגרי הטילים ובדלק הנוזלי נעשית כנראה בתיאום עם ארה"ב, כשהכוונה היא לפגוע ביכולתו של אסד לשגר נשק כימי. בנשק הכימי עצמו מסוכן לפגוע בגלל חשש לאוכלוסייה, לכן המטרה היא אמצעי השיגור.

 

בדרך כלל, בעיקר בסוריה, המאגרים הללו נמצאים עמוק מתחת לאדמה.

 הפגיעה בהם, שנראית כפגיעה ישירה בתוך המאגר שגרמה לפיצוצי משנה אדירים, מעידה על יכולת לפצח בונקרים ומטרות מתחת לקרקע.

 

שינוי הכיוון של אסד בא בעיקר מכיוון שאת תוצאות התקיפה אי אפשר כבר להחביא. הוא מנסה להראות שמדובר במזימה בינלאומית שישראל מוציאה לפועל ועובדת בשירות המורדים וארה"ב. ועם זאת, עדיין ההערכה בישראל היא שלא צפויה תגובה. למשטר שעסוק במלחמה במורדים אין שום רצון להסתבך במאבק עם ישראל שיכול להביא עליו את סופו.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
אחרי ההפצצה הלילה
צילום: רויטרס
מומלצים