שתף קטע נבחר

ועדת הבריאות אישרה: כל סמי הפיצוציות לא חוקיים

פרסום ראשון: אחרי שנים של משחקי חתול ועכבר בין הכנסת ליצרני סמי הפיצוציות תשים מחר שרת הבריאות יעל גרמן סוף לחומרים המסוכנים שנמכרים ברחובות. היא תגיש לאישור ועדת הבריאות צו המציין כי כל הקומבינציות הכימיות האפשריות של סמי הפיצוציות בישראל יוצאו מחוץ לחוק. יו"ר הוועדה: "מדינת ישראל מחויבת לעשות סוף להפקרות הזו"

סמי הפיצוציות בדרך החוצה, והפעם לתמיד: ועדת הבריאות והרווחה של הכנסת אישרה את הצו האוסר כליל על מכירת ורכישת כל סוגי סמי פיצוציות אפשריים. זאת בעקבות שנים ארוכות של מרדפי "חתול ועכבר" בין המשטרה למוכרים המפיצים סמים כל פעם תחת שם אחר.

 

  

סמי פיצוציות הם כינוי לחומרים כימיים הנמכרים בחנויות הפתוחות 24 שעות ביממה, לצד פיצוחים, חטיפים ומשקאות קלים. הם לרוב נמכרים בעטיפות "אטרקטיביות" ונעימות למראה, אולם השפעתם עלולה להיות קשה ואף קטלנית.

 

עוד כתבות

 

בשנים האחרונות מנהלת המשטרה מרדפים אינסופיים אחר בעלי פיצוציות. גם משרד הבריאות מנסה להתמודד עם ממכר הסמים, כשבכל פעם מוצא צו איסור מכירה על קבוצת סמים, אולם בעלי הפיצוציות ומשווקי הסמים מוכרים אותם תחת שמות חדשים, שלכאורה אינם אסורים בחוק.

 

סם האונס נמכר בפיצוציות ללא בעיה

בין סמי הפיצוציות המוכרים הם ה"חגיגת" בעל נגזרות חדשות (חגיגת קיץ, תותי פרוטי, חלום מתוק, שרי, Special K, רקפת), כולם מכילים תרכובות שונות של החומרים הממריצים קתינון או מתילמתקאתינון.

  

סמים אחרים הם נגזרות סינתטיות של קנאביס הנמכרות תחת השמות מבסוטון, מיסטר נייס גאי ומסטולון, בצורת עלים לעישון או שתיה. השפעתם חזקה פי כמה מהקנביס המקורי, כך שדי בשימוש חד פעמי כדי לסכן את המשתמש.

 

גם סם האונס נמצא בפיצוציות תחת שמות שונים ובהם GBL, GHB, ו- Blue Love. הוא נמכר באמצעות טיפות, אבקה או כדור אותם ממיסים בכוס משקה, וגורמים לאובדן חושים ומחיקת הזיכרון לטווח הקצר.

  

בצו החדש ייאסרו לשימוש כל הקומבינציות הכימיות האפשריות של סמים המוכרים כעת. מבדיקת ynet עולה כי כל חברי הוועדה עד כה הסכימו פה אחד לאישור הצו.

 

ח"כ חיים כץ, יו"ר ועדת הבריאות והרווחה של הכנסת, אומר ל-ynet: "יש לעשות סוף לריצה סביב הזנב. יש לבחון אפשרות בחקיקה ראשית כי כל חומר משנה תודעה יהיה אסור בתכלית למכירה בפיצוציות. על-פי נתונים שהגיעו לידיי עולה כי ארבעים אלף בני נוער צורכים סמים אסורים הנקנים באין מפריע בפיצוציות ברחבי הארץ, עוד עולה כי קרוב לאלפיים בני נוער מתמכרים מידי שנה לסם כמו הנייס גאי. מדינת ישראל מחויבת לעשות סוף להפקרות הזו".

 

 


 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
סוף לחגיגות. כל סמי הפיצוציות מחוץ לחוק
צילום: דוברות משטרת תל אביב
ד"ר רק שאלה
מחשבוני בריאות
פורומים רפואיים
מומלצים