שתף קטע נבחר

ר"מ הונגריה לקונגרס היהודי: לא נסבול אנטישמיות

יממה אחרי הפגנה של מאות לאומנים - ששולהבו ע"י חברי פרלמנט מהימין הקיצוני - נגד קיום הקונגרס היהודי בבודפשט, התייצב רה"מ ויקטור אורבן מול באי הכינוס ואמר: "נגלה אפס סובלנות לאנטישמיות. העלייה בה נובעת גם מהמצב הכלכלי"

ראש ממשלת הונגריה, ויקטור אורבן, אמר אתמול (א') לבאי הקונגרס היהודי העולמי הנערך בבודפשט כי ממשלתו הכריזה על "אפס סובלנות" כלפי אנטישמיות. דבריו של אורבן באים יממה אחרי הפגנה אנטישמית שערכו מאות לאומנים הונגרים בבירה בודפשט, על רקע קיום הכינוס היהודי שם.

 

עוד חדשות מהעולם :

 

בנאום בכנס הקונגרס היהודי העולמי הודה אורבן כי חלה עלייה באנטישמיות הן באירופה והן בהונגריה, וייחס זאת באופן חלקי למשבר הכלכלי המשפיע על האזור. הוא אמר כי האנטישמיות "אינה מתקבלת על הדעת ואי אפשר לסבול אותה". נשיא הקונגרס היהודי העולמי, רון לאודר, קרא לאורבן להתמודד עם "כוחות האופל" כמו אלה ממפלגת האופוזיציה ההונגרית ג'וביק, שחברים מטעמה בפרלמנט ההונגרי משמיעים לעיתים קרובות הצהרות אנטישמיות. רק שלשום האשימו בכירים במפלגה את ישראל בניסיון "לקנות" את הונגריה במהלך ההפגנה הלאומנית בבירה.

 

אורבן עם מנכ"ל התאחדות הקהילות היהודיות בהונגריה (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
אורבן עם מנכ"ל התאחדות הקהילות היהודיות בהונגריה(צילום: רויטרס)

 

בכירים במפלגת ג'וביק, השלישית בגודלה בפרלמנט עם 43 מושבים מבין 386 המושבים שם, שלהבו את הקהל בהפגנה הלאומנית שלשום בעזרת טענות שנשיא המדינה, שמעון פרס, שיבח את היהודים על כך שהם קונים נכסים בהונגריה. הם אמרו כי הקונגרס היהודי העולמי בחר לקיים את מושבו, הנערך אחת לארבע שנים, דווקא בבודפשט - כדי לבייש את העם ההונגרי.

 

אורבן בקונגרס היהודי בבודפשט. בא לגנות את האנטישמיות (צילום: AFP) (צילום: AFP)
אורבן בקונגרס היהודי בבודפשט. בא לגנות את האנטישמיות(צילום: AFP)

 

הכינוס בבודפשט. האבטחה הודקה (צילום: EPA) (צילום: EPA)
הכינוס בבודפשט. האבטחה הודקה(צילום: EPA)

 

ראש הממשלה ההונגרי אורבן הורה לאסור את קיומה של ההפגנה שלשום, אולם בית משפט הונגרי פסק ביום שישי כי המשטרה חרגה מסמכותה כשניסתה למנוע אותה. הקונגרס היהודי העולמי נערך בדרך כלל בירושלים, אולם הפעם הוא בחר לקיימו באירופה כדי להדגיש את עליית ארגוני הימין הקיצוני והאנטישמיות ביבשת.

 

"הכובשים הישראלים, המשקיעים האלה, צריכים לחפש לעצמם מדינה אחרת בעולם מפני שהונגריה אינה למכירה", אמר יו"ר מפלגת ג'וביק, גאבור וונה, לבאי ההפגנה ליד הפרלמנט. "המדינה שלנו משועבדת לציונות, היא הפכה מטרה לקולוניזציה", אמר מרטון גיונגיוסי, חבר פרלמנט מטעם המפלגה. ההפגנה נמשכה כשעתיים והתפזרה ללא אירועי אלימות פיזית. הקונגרס היהודי העולמי מסר אתמול בתגובה: "אנחנו סבורים שהבעת האידיאולוגיה האנטישמית והאנטי-ישראלית הזו בצורה כל כך פומבית היא סימן מדאיג".

 

ההפגנה הלאומנית עם מנהיגי ג'וביק בשבת (צילום: EPA) (צילום: EPA)
ההפגנה הלאומנית עם מנהיגי ג'וביק בשבת(צילום: EPA)

גם צלבי קרס היו שם (צילום: AFP) (צילום: AFP)
גם צלבי קרס היו שם(צילום: AFP)

 

משקיעים יהודים זרים השקיעו בעבר או תכננו להשקיע בהנוגריה, בהם לאודר עצמו, אולם מדובר בעסקאות קטנות בהרבה מאלה של עסקים אירופיים ואמריקניים אחרים. ההאשמות שהשמיעו הקיצונים מבוססות על דברים שאמר פרס בשנת 2007 על אנשי עסקים יהודים בחו"ל, והפכו מטרה לתקיפה עבור מפלגת ג'וביק בהתבטאויותיה בכל הקשור להתמודדות של הונגריה עם הצוענים, היהודים, האיחוד האירופי וקרן המטבע

הבינלאומית.

 

האבטחה סביב המלון שבו נערך הקונגרס הודקה מאוד בימים האחרונים, וכן הוגברה השמירה על בית הכנסת המרכזי של בודפשט. אחד המפגינים שלשום, ג'וזף קוזמה בן ה-52, ציטט שמועה שנפוצה בין המפגינים, לפיה המוסד הישראלי שלח כ-200 אנשי משטרה וחיילים לבודפשט כדי לאבטח את הקונגרס היהודי. הוא שאל: "אין לנו די שוטרים משלנו?".

 

מנהיגי מפלגת ג'וביק משמיעים לעתים קרובות הצהרות פרובוקטיביות נגד יהודים, כמו למשל זו שבה קרא אשתקד גיונגיוסי לממשלה לערוך רשימה של כל היהודים בממשלה ובפרלמנט כיוון שהם עלולים להוות סכנה לביטחון הלאומי. מאוחר יותר הוא התנצל, אולם לא התפטר.

 

Read this article in English

 


פורסם לראשונה 05/05/2013 23:39

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AFP
אורבן בקונגרס היהודי. נקרא "להילחם בכוחות האופל"
צילום: AFP
מומלצים