שתף קטע נבחר

חיילים חרדים ביקשו פטור ממדים: "מתנכלים לנו"

החיילים סיפרו כי בשכונות שבהן הם מתגוררים סוערות הרוחות בעקבות חוק הגיוס החדש והם משלמים את המחיר. הם ביקשו לאפשר להם לנסוע באוטובוס בבגדים אזרחיים ללא תשלום. "יורקים ומקללים אותנו". על אף המצב, דחו בצבא את הבקשות

צה"ל דחה באחרונה עשרות בקשות של חיילים חרדים שביקשו לנסוע בחינם בתחבורה ציבורית כשהם בלבוש אזרחי. לדברי החיילים, המשרתים במסלול שח"ר, הם נקלעים לסיטואציות של קריאות בוז ואיומים מצד גורמים חרדים בשכונות מגוריהם, אולם בצה"ל החליטו לחייב אותם להיות עם מדים, כמו כל חייל.

 

 

באגף כוח אדם בצה"ל (אכ"א) ישנה ועדה המורכבת מנציגי המגזר החרדי, ובראשה עומדים ראשי פרויקט גיוס החרדים לצה"ל. היא מתכנסת כל ארבעה חודשים, כך שמי שנדחה יוכל להגיש בקשה נוספת חודשים לאחר מכן. ל-ynet נודע כי מספר הבקשות לפטור ממדים עמד על כ-60, אך אושרו פחות מ-20.

 

אחת הבקשות הייתה של חייל שמתגורר בשכונה החרדית בית וגן בירושלים. אשתו סיפרה כי בכל פעם שהוא מגיע הביתה הוא נתקל בקולות לא סימפטיים. גם המלצה של המפקדת שלו לא עזרה. "בני המשפחה שלי תומכים בנו כלכלית, אך לא יודעים שבעלי משרת בצבא. אם ידעו, יפסיקו לתמוך והדבר יוביל לנידוי שלנו מהמשפחה", טענה. "מנהלי תלמודי תורה בשכונה אינם מקבלים ילדים שאביהם משרת בצה"ל, וכמעט בכל פעם שהוא חוזר הביתה, צעירים חרדים בשכונה יורקים עליו, מקללים אותו ומאיימים עליו".

 

עוד בחדשות ynet:

 

חייל אחר, שגם בקשתו נדחתה, סיפר שבאחרונה התופעה התגברה. "למרות היותנו חרדים אנחנו גאים לשרת את המדינה, והשירות בצה"ל עוזר לנו המון, גם בהווה וגם בעתיד, כלכלית, חברתית וגם מבחינת ההתפתחות האישית שלנו", אמר. "בשבועות האחרונים, מאז הואץ הליך חקיקת חוק הגיוס החדש לחרדים, הרחוב סוער ואנחנו הופכים לקורבנות. קוראים לנו חרד"קים וטמאים, מאיימים לפגוע בילדים שלנו. חלקנו נאלצים בהסתר ובניגוד לפקודות להוריד מדים בשירותים של התחנה המרכזית בירושלים, ולנסוע הביתה על אזרחי באוטובוס מכספנו".

 

כיום, יצוין, מי שמקבל כמעט מייד את הפטור הם החיילים החרדים שתפקידם הוא להיכנס לתוככי השכונות החרדיות, ולעודד נערים להתגייס. בוועדה מנסים, מתוך היכרות אישית וקבועה עם הרחוב החרדי וראשי הישיבות החרדיות, להקל על החיילים החרדים (כיום משרתים בצבא כ-1300), אך מצד שני להבהיר כי בתור חיילי צה"ל שהתגייסו ידעו שלבוש המדים הוא חלק אינטגרלי מהשירות הצבאי.

 

מדובר צה"ל נמסר בתגובה: "חיילי השח"ר מודעים לכך ששירות בצה"ל כרוך בלבישת מדים כמו כל חייל בצה"ל. לנוכח הרגישות ומתוך הבנה כי ישנם מקרים ייחודיים שבהם לא מתאפשרת נסיעה על מדים, דנה הוועדה ובוחנת כל מקרה לגופו".

 

Read this article in English

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גיל יוחנן
טקס סוף מסלול חיילי נח"ל חרדי ב לטרון גיוס חרדים ב צה"ל חטיבת כפיר
צילום: גיל יוחנן
מומלצים