שתף קטע נבחר

קריאה באיראן: התנדבו ללחימה השיעית בסוריה

לא רק משמרות המהפכה מגויסים להגנה על משטר אסד. אתר המזוהה עם תומכיו של האייתוללה חמינאי מבקש מתנדבים להגנה על המקומות הקדושים לשיעים

מתנדבי חוץ לארץ. כבר מזמן נראות בבירור טביעות האצבע של איראן בלחימה בסוריה. אולם בזמן האחרון נראה שיש ניסיון מצד המשטר להגביר את הסיוע למשטר אסד, לא רק באמצעות משמרות המהפכה. אתר המזוהה עם תומכיו של המנהיג הרוחני של איראן, אייתוללה עלי חמינאי, פרסם לאחרונה קריאה לציבור הרחב באיראן להתנדב ללחימה בסוריה.

 

עדכונים נוספים בעמוד הפייסבוק של ynet

 

בכתבה שפורסמה באותו אתר פורסמו מספרי טלפון מקומיים להתקשרות ולשליחת מסרון עבור המעוניינים להתנדב. לכתבה צורף הסמליל (לוגו) של ארגון חיזבאללה השיעי ומתחתיו נכתב שמו אחד מהגדודים השיעים המפורסמים שנלחמים בסוריה – "אבו אל-פדל אל-עבאס".

 

הקריאה למתנדבים באתר המזוהה עם תומכי חמינאי ()
הקריאה למתנדבים באתר המזוהה עם תומכי חמינאי

 

זהו גדוד של לוחמים שיעים, ככל הנראה גם מאיראן, מעיראק ומלבנון,

שמטרתו להגן על המקומות הקדושים השיעים בסוריה. הוא נקרא על שמו של בנו של האימאם עלי, אבי האמונה השיעית. הגדוד פועל זה מספר חודשים ולוחם בעיקר מסביב למסגד "סיידה זינב" שבפרבריה הדרומיים של דמשק. זינב הייתה אחותו של אותו עבאס, ולפי האמונה השיעית היא קבורה במסגד בעל כיפת הזהב, המוקף בחצר משיש לבן.

 

המקום היה אתר שוקק של צליינים שיעים, עד ההתקוממות נגד אסד שנהפכה למלחמת אזרחים. הגדוד קם בתגובה לסכנה, שלדעת רבים נשקפת לאתר הקדוש מלוחמים סונים, שכבר הספיקו לחלל מקומות תפילה של השיעים, המונים כשני אחוזים מהאוכלוסייה בסוריה בלבד.

 

מאיר ג'בדנפר, מומחה לפוליטיקה עכשווית באיראן ומרצה במרכז הבינתחומי בהרצליה, עוקב אחר הנושא. בשיחה עם ynet הסביר כי "על פני השטח מדובר בהתפתחות די רצינית מכיוון שהקריאה לגיוס נעשתה באתר שמזוהה עם תומכי חמינאי". אך הוא סייג וציין: "לא ברור אם אותם אנשים באמת נשלחים לסוריה בזמן שהמשטר האיראני משתדל להיות זהיר ולא להשאיר טביעות אצבע שם".

 

חמינאי. הקריאה מגיעה מכיוון תומכיו (צילום: AP) (צילום: AP)
חמינאי. הקריאה מגיעה מכיוון תומכיו(צילום: AP)

 

מסגד סיידה זיינב השיעי בדרום דמשק ()
מסגד סיידה זיינב השיעי בדרום דמשק

 

פגיעה במסגד שיעי בפרברי דמשק ()
פגיעה במסגד שיעי בפרברי דמשק

לוחם בגדוד השיעי ()
לוחם בגדוד השיעי

 

ג'בדנפר הזכיר כי "במהלך מבצע עופרת יצוקה היו תומכים נלהבים במשטר האיראני שהתנדבו לסייע לתושבים בעזה והם לא הורשו לעזוב את איראן". עם זאת הוא העריך כי "אם חמינאי ימשיך בדרכו בנוגע למה שקורה בסוריה, הוא יהיה חייב להשתמש במתנדבים נגד כוחות האופוזיציה הסוריים".

 

העימות בסוריה כבר משך לוחמים סונים קיצונים מאפגניסטן, מלוב ומצ'צ'ניה, שרבים מהם רואים בשיעים כופרים ובאתריהם סמלים לא איסלאמיים של עבודת אלילים, שיש להרוס. לפני כמה חודשים הועלה סרטון שהראה לוחמים מורדים סונים ששרפו "חוסנייה", אתר דתי שיעי, במחוז אידליב שבצפון סוריה. זו הייתה רק דוגמה אחת לשורת מתקפות מסוג זה.

 

העימות הסוני-שיעי, שגולש כמובן מחוץ לגבולות סוריה, ניכר בסרטונים שמפורסמים כל העת. בעוד השיעים הם מיעוט מבוטל בסוריה, הם רוב משמעותי בעיראק ובאיראן, ומהווים כוח חזק גם בלבנון השכנה - מדינות שבהן יש אהדה ותיקה כלפי השיעים והעלווים של סוריה. ברחבי סוריה יש לא פחות מ-50 אתרים הקדושים לשיעים שחשוב למיעוט השיעי לשמור עליהם ואפשר להניח שלוחמי חיזבאללה גם מסייעים בדרך כלשהי במשימה הזאת.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הלוגו של חיזבאללה על רקע המסגד בדמשק
מומלצים