שתף קטע נבחר

מלחמת דת: לוחמים שיעים מהאזור זורמים לסוריה

לא רק הלוחמים הסונים המזוהים עם אל-קאעידה מתערבים בנעשה במדינה השסועה. חמושים מלבנון, אך בעיקר מעיראק, התגייסו כדי להגן על האתרים הקדושים לשיעה, ומדגישים את הסכנה שהמאבק הפוליטי בסוריה מלהיט יצרים דתיים נושנים

לוחמים שיעים מעיראק ומלבנון הצטרפו לאחיהם לאמונה בסוריה כדי להגן על אתר קדוש מדרום לדמשק , שלדבריהם נמצא תחת איום בשל הלחימה בין משטר אסד לבין המורדים במשטרו, שברובם משתייכים לפלג הסוני של האיסלאם . נוכחותם של חמושים שיעים ממדינות שכנות, שדבר קיומה אושר ממקורות בעיראק ובסוריה והודגש בסרטונים מהשטח, מבהירה איך מלחמת האזרחים הסורית מלהיטה את העימותים בין הפלגים השונים באזור.

 

הגדודים השיעיים בפעולה:

 

 

גדוד "אבו אל-פדל אל-עבאס", שנקרא על שמו של בנו של האימאם עלי, שנחשב לאבי האמונה השיעית, הורכב לפני כמה חודשים, ולוחם בעיקר מסביב למסגד "סיידה זיינב" שבפרבריה הדרומיים של דמשק. כך מסר מקור המקורב לחמושים השיעים. זיינב הייתה אחותו של אותו עבאס, ולפי האמונה השיעית היא קבורה במסגד בעל כיפת הזהב, המכיל עיטורים מורכבים, ומוקף בחצר משיש לבן.

 

העדכונים האחרונים מסוריה:

הישג למורדים הסורים: כבשו מעוז משטר ליד חלב

 

המקום היה אתר שוקק של צליינים שיעים, עד ההתקוממות נגד אסד שנהפכה למלחמת אזרחים. הגדוד קם בתגובה לסכנה, שלדעת רבים נשקפת לאתר הקדוש מלוחמים סונים, שכבר הספיקו לחלל מקומות תפילה של השיעים, המונים כ-2% מהאוכלוסייה בסוריה בלבד.

 

הנזק שגרמו הלוחמים הסונים מחזית "א-נוסרה" למסגד "סיידה סוכיינה": 

 

 

הגורם אמר כי בניגוד למה שמצופה כביכול מהברית של העדה העלווית השלטת בסוריה עם איראן השיעית, הלוחמים שהגיעו מלבנון ומעיראק פועלים בנפרד מכוחות אסד בסביבת הבירה. "הם כאן למטה אחת – להגן על המסגד", הוא טען.

 

לדבריו, הלוחמים העיראקים ב"סיידה זיינב" מונעים חלקית מרצונם למנוע שחזור של הלוחמה הכוללת בין הפלגים השונים של האיסלאם שפרצה בארצם לאחר הפיגוע שביצע ארגון אל-קאעידה הסוני במסגד השיעי "אימאם אל-עסכרי"ב-2006, שהביאה למותם של אלפים משני צדי המתרס.

 

מטרת ההגנה של הלוחמים השיעים - מסגד "סיידה זיינב" ()
מטרת ההגנה של הלוחמים השיעים - מסגד "סיידה זיינב"

 

העימות בסוריה כבר משך לוחמים סונים קיצונים מאפגניסטן, מלוב ומצ'צ'ניה, שרבים מהם רואים בשיעים כופרים ובאתריהם סמלים לא איסלאמיים של עבודת אלילים, שיש להרוס. לפני חודשיים הועלה סרטון שהראה לוחמים מורדים סונים ששרפו "חוסנייה", אתר דתי שיעי, במחוז אידליב שבצפון סוריה. זו הייתה רק דוגמה אחת לשורת מתקפות מסוג זה.

 

לדברי בכיר שיעי בעיראק, תחילת ההתארגנות של אנשיו הייתה מקרב עיראקים הגרים בדרום דמשק. הם גרים שם מאז שנמלטו מהאלימות בארצם. לדבריו, הם החלו לגייס לוחמים בקיץ האחרון בתגובה לפעילות המורדים באזור שאותם כינה "קיצונים וסלאפים", בהתייחסו לאסכולה השמרנית של האיסלאם הסוני.

 

"הם רוצים להרוס את 'סיידה זיינב', ומאות שיעים עיראקים שכבר חיו בסוריה התנגדו להם, והדפו אותם חזרה", הוא סיפר, "עתה הם מאורגנים יותר, תחת גדוד 'אבו אל-פדל אל-עבאס'". לפי דיווחים, הלוחמים מחולקים ל-12 יחידות קטנות יותר, הנקראות על שם 12 האימאמים השיעיים, ומגיעים בעיקר מעיראק, מלבנון ומסוריה.

 

מסגד "סיידה סוכיינה" שנפגע מאש הלוחמים הסונים ()
מסגד "סיידה סוכיינה" שנפגע מאש הלוחמים הסונים

 

בתעמולה שמפרסמים הלוחמים השיעים הם משחקים על העימות הנושן עם הסונים, ונותנים תחושה שהסכסוך בסוריה חוצה גבולות של מדינות. בעוד הם מיעוט מבוטל בסוריה, הם רוב משמעותי בעיראק ובאיראן, ומהווים כוח חזק גם בלבנון השכנה – מדינות שבהן יש אהדה ותיקה כלפי השיעים והעלווים של סוריה.

ישנה חזרה למושגים הישנים של תחילת הסכסוך העקוב מדם בין הצדדים שהחל כזכור בטבח בכרבלאא עם מותו של חוסיין, בנו של עלי.

 

באחד מהסרטונים מתואר כיצד הטרוריסטים של צבא סוריה החופשי הפגיזו את קברה של סיידה סוכיינה, בתו של חוסיין. שם מדובר, כמו בתקופת עבר, על השיעים כמדוכאים ועל בתו של עלי כמדוכאת. אלמנט המדוכאים הוא אחד הבולטים בשיעה.

 

כמובן, הנאצות הללו הן תמונות מראה של הדברים הנאמרים מהצד הסוני של המתרס, והן משקפות את הקרע ההולך ומתרחב בין הפלגים בסוריה, שביניהם מבעבעת האלימות. בסרטון שהתפרסם ביולי האחרון ב"יוטיוב", מפקד סוני הזהיר תושבים בכפר בצפון סוריה לא לסחור עם שיעים מהכפרים הסמוכים, והזהיר שמדובר במעשה שעונשו מוות.

 

מעבר להתערבות ההולכת וגוברת של חיזבאללה השיעי בלחימה לצד כוחותיו של אסד בסוריה, האלמנט של מיליציות שיעיות הפך בתקופה האחרונה לדבר שבשגרה. ברחבי סוריה יש לא פחות מ-50 אתרים הקדושים לשיעים שחשוב למיעוט השיעי לשמור עליו. אפשר להניח שלוחמי חיזבאללה גם מסייעים בדרך כלשהי במשימה הזאת.

 

מה שניכר לעין הוא העובדה שבסרטונים שבהם מתוארות הפעולות של אותם גדודים שיעיים שהוקמו לשם ההגנה על המקומות הקדושים בסוריה, מטושטשים פניהם של הלוחמים, ככל הנראה כדי להסוות מעורבות של גורם כלשהו בלחימה. מה שעוד יותר בולט לעין הוא השיח ברשתות החברתיות המזוהה עם אותם הגדודים השיעיים.

 

במקביל, מעניין לראות שבקרב המורדים הסונים, כאשר מוזכר ארגון חיזבאללה הוא מכונה "חיזב אללאת". הדבר נעשה בכוונה מכיוון ש"אללאת" נחשבה לאלילה מהתקופה הפרה-איסלאמית. כלומר, המטרה של המורדים הסונים באמצעות המינוח הזה היא להראות שהשיעים, וחיזבאללה בראשם, אינם מוסלמים. 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מסגד "סיידה זיינב" בפרברי דמשק
לוחמי הגדודים השיעיים
מומלצים