שתף קטע נבחר

הייגל: היה לי "קליק" עם יעלון בפגישתנו הראשונה

שר ההגנה האמריקני החמיא למקבילו הישראלי במהלך נאום וסיפר שהתרשם מאוד מיעלון כשביקר בישראל בחודש שעבר. על סוריה אמר: לא נפעל לפני שנברר מי השתמש בנשק כימי

שר ההגנה האמריקני החל ברגל ימין את יחסיו עם מקבילו הישראלי. בנאומו בכינוס שנערך אתמול (יום ה') בוושינגטון, גילה השר צ'אק הייגל כי בפגישה הראשונה שלו עם שר הביטחון משה (בוגי) יעלון, שנערכה בישראל בחודש שעבר, "היה קליק". לדבריו, "הכרתי היטב את אהוד ברק אבל לא את יעלון. אני מאוד מעריך את הדרך שבה התנהלה הפגישה הראשונה שלנו".

 

הייגל, שהשתתף בכינוס השנתי של מכון וושינגטון למדיניות המזרח התיכון, גילה עוד כי יעלון אמור לבקר בקרוב בארה"ב. "היחסים בין מדינות לא קשורים בהכרח ביחסים אישיים, אבל יחסי אנוש חשובים", הוא הוסיף. הייגל סיפר עוד על פגישותיו עם מנהיגי ישראל וחזר על כך ש"ישראל היא בת בריתה הגדולה ביותר של ארה"ב במזרח התיכון".

 

הייגל והשר יעלון בטיסה במסוק מעל רמת הגולן, בחודש שעבר (צילום: אריאל חרמוני) (צילום: אריאל חרמוני)
הייגל והשר יעלון בטיסה במסוק מעל רמת הגולן, בחודש שעבר(צילום: אריאל חרמוני)

 

במהלך ביקורו של הייגל בישראל, הוא ויעלון שידרו קרבה אף שהשניים לא נפגשו קודם לכן. יעלון כינה את הייגל "ידידי הטוב" והייגל מצדו אמר כי הוא שמח להיות בישראל ולחדש חברויות. הוא גם הודה ליעלון על "מנהיגותו המקצועית ומחויבותו האישית" בתקופה זו ותיאר את השיחות ביניהם כ"ישירות וברורות".

 

עוד בערוץ החדשות:

האו"ם: ישראל מזניחה את ערביי מזרח י-ם

צפו: השר הטורקי נאם, שר החוץ האורח התמוטט

עדכונים נוספים בעמוד הפייסבוק של ynet

 

בנאומו אתמול הדגיש שר ההגנה גם כי "ארה"ב מחויבת לשמור על היתרון האיכותי של ישראל מול כל מדינה או ארגון. זכותה של ישראל להגן על אזרחיה". הוא וחזר והצהיר כי המדיניות האמריקנית היא "למנוע מאיראן להשיג נשק גרעיני", ובהקשר הזה הנשיא ברק אובמה "לא מוריד שום אופציה מהשולחן".

 

הייגל גם הדגיש כי ההיערכות האמריקנית לא תיפגע מהבעיות שחווה המדינה במישור הכלכלי. "למרות המצוקה התקציבית של ארה"ב, יש לנו יכולת להתמודד עם האיום האיראני והאתגר הסורי", הוא

הבהיר, אך הודה: "שום מדינה אינה יכולה לפתור את כל הבעיות בעצמה. גם אם היה לנו תקציב כפול, לא היינו יכולים לפתור את כל הבעיות. לכן יש חשיבות לבניית בריתות".

 

על רקע הלחץ הגובר על ארצות הברית להתערב בסוריה נוכח העדויות לשימוש בנשק כימי, העיר הייגל כי "בסוריה אנחנו מנסים לבנות קואליציה, כפי שבנינו מול איראן. אנחנו קובעים סדרי עדיפות, והעדיפות העליונה היא הגנתה של ארה"ב". שר ההגנה ציין עוד כי "העימות בסוריה החריף והסיכוי לפיצול המדינה גובר", אולם לדבריו, ארצות הברית לא מתכוונת לפעול לפני שיתברר בוודאות מי מהצדדים עשה שימוש בנשק כימי. "אנחנו ממשיכים לבחון ברצינות מה קרה והיכן", הוא אמר לסיכום.

 

Read this article in English

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אריאל חרמוני
הייגל ויעלון בעת הביקור בארץ
צילום: אריאל חרמוני
מומלצים