שתף קטע נבחר

יום הנכבה: פעילי ימין ושמאל מחו באונ' תל אביב

סטודנטים ערבים ויהודים ציינו את יום האסון של העם הפלסטיני למרות מחאתם של פעילי ימין. אלה הפגינו נגד "השקר הזה שנקרא נכבה ונגד הניסיון להכפיש את שמה של ישראל"

עשרות סטודנטים ערבים ויהודים הפגינו בצהריים (יום ב') באוניברסיטת תל אביב לציון יום הנכבה, והביעו ציפייה "להכיר בסבל שלנו". באווירה מתוחה ותחת אבטחה כבדה מחו מנגד עשרות פעילי ימין מתנועת "אם תרצו" אשר הביעו התנגדות לקיום הטקס, וטענו: "נכבה זה חרטא, לא ניתן יד לצביעות".

 

עדכונים נוספים בעמוד הפייסבוק של ynet

 

בעקבות העימותים בשנה שעברה פרשה המשטרה כוחות רבים ברחבה אשר חצצו בגופם ובאמצעות גדרות בין המפגינים. ג'יהאד כיאל, ממארגני הטקס, סבור כי "לציבור הסטודנטים הערבי יש זכות וחובה לציין את יום האבל הזה על האסון שנגרם לנו ב-1948. אני מודה לאוניברסיטה ששיתפה איתנו פעולה ואפשרה לנו לקיים את הטקס". לדבריו, "אני אישית גר במרחק של שני קילומטר בקו אווירי מהכפר שממנו משפחתי גורשה ב-1948, ועד היום היא לא יכולה לחזור אליו. כמו שאנחנו מכירים באסון העם היהודי באירופה, כך אנחנו מצפים מהציבור להכיר בסבל שלנו".

 

 (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
(צילום: מוטי קמחי)

 (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
(צילום: מוטי קמחי)

מפגינים באוניברסיטה, משמאל ומימין (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
מפגינים באוניברסיטה, משמאל ומימין(צילום: מוטי קמחי)
 

דן ואלפיש, סטודנט להיסטוריה שהיה שותף אף הוא לארגון הטקס הנכבה, סבור כי יש חשיבות גדולה בקיומו דווקא באוניברסיטה. "אי אפשר להדיר את המונח 'נכבה' מהשיח בישראל בכלל ובאוניברסיטה בפרט, כי זה חלק בלתי נפרד מההיסטוריה והמציאות בארץ. אם אנחנו רוצים שמשהו ישתנה פה, נצטרך להכיר בסבלו של הצד השני".

 

מולם הפגינו עשרות פעילי ימין חברי ארגון "אם תרצו" ופעילי ימין קיצוני, בהם הח"כ לשעבר מיכאל בן ארי. הם הניפו שלטים נגד קיום הטקס והיה גם מי שצעק "כהנא צדק". לב סולודקין, פעיל "אם תרצו", תקף את הנהלת האוניברסיטה: "מדובר במוסד אוניברסיטאי שמקבל מימון ממדינת ישראל ומשלם משכורת למרצים אנטי-ציונים. אנחנו כאן כדי להפגין נגד השקר הזה שנקרא נכבה, ונגד הניסיון להכפיש את שמה של ישראל ולטעון שביצענו פשעי מלחמה". לדבריו, "הטקס הזה הוא מפגן של צביעות, הם מוזמנים ללכת לסוריה".

 

מתן פלג, אף הוא פעיל בארגון, הוסיף: "הסטודנטים הערבים לומדים בתל אביב, חיים בחברה דמוקרטית ונהנים מזכויות, אבל מסיתים נגד המדינה. הנכבה היא שקר שנועד לפגוע בישראל ולעוות את ההיסטוריה, להסתיר את העובדה שהערבים שמדברים פה עליהם שיתפו פעולה עם הנאצים ופתחו במלחמה נגדנו - והפסידו".

 

Read this article in English

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מוטי קמחי
טקס יום הנכבה, היום
צילום: מוטי קמחי
מומלצים