שתף קטע נבחר

אני רק שאלה: המרדף אחרי הוצאות נתניהו

בקשה רשמית, שליחת פקס, טלפונים, מיילים ועתירה. ללשכת ראש הממשלה לקח כשלושה חודשים לספק מידע שאותו הייתה אמורה להנפיק תוך 30 יום. אחרי שנחשפו ההוצאות השערורייתיות, מתברר שלזוג נתניהו היה הרבה מה להסתיר

הסטודנטית אוריאן ויצמן הייתה בטוחה שלבנימין נתניהו ולאשתו שרה אין מה להסתיר. היא שילמה 100 שקלים באתר לבקשת מידע, כנדרש ממי שמבקש מידע כללי מלשכת ראש הממשלה, לחצה ENTER במחשב וחיכתה לתשובות. לא ברור אם יש לה כבל תת-ימי או אינטרנט סלולרי. מה שבטוח הוא שבלשכה שמו עליה פס. רחב.

 

הטבלה לא משקרת: שימו לב כמה עולות הוצאות ניקיון, ביגוד וגינון מדי יום במעון ראש הממשלה. הנתונים נכונים ל-2012. והכול, על חשבונכם כמובן.


הוצאות מעון ראש הממשלה

הוצאות מעון ראש הממשלה
סעיף יום חודש שנה
מזון ואירוח רשמי 1,315 40,000 480,000
ניקיון ומשק בית 3,312 100,750 1,209,000
גינון 389 11,833 142,000
אחזקה 778 23,666 284,000
רכש וכלי בית 295.8 9,000 108,000
תפעול 1868.5 56,833 682,000
דמי ייצוג 175.3 5,333 64,000
הוצאות הבית בקיסריה 871.2 26,500 318,000

 

  

במשך שלושה חודשים רדפה ויצמן, כתבה, התקשרה, שלחה אי-מיילים, אך בלשכת ראש הממשלה שמרו על שתיקה. בפקס ששלחה ב-18 בפברואר היא לא ביקשה לדעת סודות מדינה, אלא דברים שאין סיבה להסתיר: מה גובה ההוצאה הנוגעת למזון, מה גובה ההוצאות המוקדשות לאירוח, מה גובה ההוצאות הנוגעות לניהול ולתחזוקת מעון ראש הממשלה, בהן גינון, ניקיון, חשמל, מים, ארנונה, שיפוצים, קניית ריהוט, טלפון קווי, טלפון נייד וכיוצא בזה.

 

ההוצאות של הזוג נתניהו. 64 אלף שקל על איפור ()
ההוצאות של הזוג נתניהו. 64 אלף שקל על איפור

 

שרה ובנימין נתניהו. עולים מיליונים (צילום: אבי אוחיון, לע"מ) (צילום: אבי אוחיון, לע
שרה ובנימין נתניהו. עולים מיליונים(צילום: אבי אוחיון, לע"מ)

 

עוד בחדשות ynet:

 

בסעיפים אחרים ביקשה לדעת הסטודנטית מהקליניקה המשפטית בבית הספר למשפטים של המסלול האקדמי המכללה למנהל מה גובה ההוצאות הנוגעות לתחזוקת ביתו הפרטי של ראש הממשלה בקיסריה, מה גובה ההוצאות הנוגעות לרכישת ביגוד של נתניהו ורעייתו, מה גובה ההוצאות עבור מאפרת ומעצב שיער, מה גובה ההוצאות הנוגעות לאבטחת מעון ראש הממשלה, מה גובה ההוצאות הנוגעות לכלי רכב המשרתים את בני המעון (ביטוחים, דלק, טיפולים וכיוצא בזה). עוד ביקשה פירוט של הבקשות שמוגשות לוועדת המכרזים במשרד ראש הממשלה במטרה לקבל פטור ממכרזים הנוגעים למעון ראש הממשלה.

 

הפנייה הראשונה בפקס ללשכת ראש הממשלה  ()
הפנייה הראשונה בפקס ללשכת ראש הממשלה

 

פשוט, לא? אז זהו שלא. יומיים לאחר הבקשה ישבה ויצמן מול המחשב וחיכתה לתשובות. לא היה קול או מענה. היא לתומה חשבה שהכול בסדר. אחרי הכול, היא מילאה אחר ההוראות וגם שלחה לבקשת המשיב בקשה נוספת בפקס ובמייל, אולם שישה ימים לאחר מכן דבר לא קרה. חלף חודש, ומלשכת ראש הממשלה - דממה. ויצמן פנתה שוב במייל, הזכירה שהחוק קובע כי יש לתת לה מענה תוך 30 יום אבל שוב דבר לא עזר. היא אפילו התקשרה, אבל איש לא הרים את השפופרת מהצד השני.

 

שילמה אגרה בזמן  ()
שילמה אגרה בזמן

 

יש הודעה חדשה: לא נוכל לקיים את החוק 

יומיים אחר כך יצרו מלשכת ראש הממשלה קשר עם ויצמן ועדכנו אותה כי לא יעמדו בלוח הזמנים. "בקשותיך דורשות כינוס של גורמים שונים במשרד ראש הממשלה ולכן צפוי עיכוב נוסף. הוועדה תתכנס ב-14 לאפריל, צרי איתנו קשר ב-15. עד אז יהיו תשובות", אמר הנציג הממשלתי לויצמן. היא עשתה כמבוקשו, אך פניה הושבו ריקם.  

 

גם שלחה תזכורת אחרי 30 יום  ()
גם שלחה תזכורת אחרי 30 יום

 

לאחר שגם על מכתב זה לא קיבלה כל תשובה, נאלצה התנועה לחופש המידע להגיש עתירה מינהלית לבית המשפט המחוזי בירושלים. בעתירה ציינה התנועה כי הסיבה לבקשת הפירוט היא אישור מיוחד שקיבל ראש הממשלה לרכוש גלידות בסך 10,000 שקלים בשנה מגלידרייה סמוכה. הבקשה עברה בוועדת המכרזים בנימוק שהגלידה "מצליחה לקלוע לטעמו של ראש הממשלה".

  

אתמול, כשלושה חודשים לאחר הבקשה, נעתרה המדינה לבקשתה של התנועה יום אחרי שפנתה לבית המשפט ושלחה את הפירוט, שהראה כי התקציב זינק בשנים 2009-2012 בשיעור חד ביותר של כ-80 אחוז ונאמד בשנה האחרונה ב-3.291 מיליון שקל לשנה לעומת 1.8 מיליון בשנת 2009.

 

עוד עולה מהדו"ח שהגישה הלשכה כי הוצאות המזון והאירוח הרשמי, שעמדו על 214 אלף שקלים ב-2009, זינקו ביותר מפי 2 ל-480 אלף בשנה שעברה. הוצאות הניקיון שעמדו על 553 אלף שקלים זינקו ל-1.2 מיליון שקלים. הוצאות רכש וכלי בית שעמדו על 61 אלף שקלים זינקו ל-108 אלף בשנה שעברה. הוצאות דמי ייצוג, הכוללים ביגוד, הנעלה, איפור וטיפולי שיער, זינקו כמעט כפליים מ-33 אלף ל-64 אלף שקלים. 

 

הזוג נתניהו בסין. 1.2 מיליון שקל לניקיון ( צילום: אבי אוחיון לע"מ) ( צילום: אבי אוחיון לע
הזוג נתניהו בסין. 1.2 מיליון שקל לניקיון( צילום: אבי אוחיון לע"מ)

 

היו זמנים. כך טס בעבר ראש הממשלה מנחם בגין לארצות הברית  (צילום: דוד רובינגר) (צילום: דוד רובינגר)
היו זמנים. כך טס בעבר ראש הממשלה מנחם בגין לארצות הברית (צילום: דוד רובינגר)

 

התנועה לחופש המידע: זה קצה הקרחון

בתנועה לחופש המידע הביעו סיפוק מהחשיפה, על אף שלטענתם מדובר רק בקצה הקרחון לגבי הוצאות מעון ראש הממשלה. "יום אחרי העתירה קיבלנו תשובות", אומרת המנכ"לית אלונה וינוגרד. "למה לא קיבלנו את המידע קודם לכן? לא ברור. הם טוענים שהמכתב כבר נכתב באפריל, ופה נעשה משהו לא הוגן כלפינו. לא ראוי למשוך אותנו עד לבית משפט ולאחר מכן לתת את המידע יום אחרי. זו לא הדרך המצופה ממשרד ממשלתי ובעיקר ממשרד ראש הממשלה".

 

וינוגרד בטוחה שזה לא הסוף, וגם המידע שסופק לה בסופו של דבר היה מינימלי.

"כנראה זה רק המידע שרצו שנדע", היא אומרת. "כשאתה חייב דין וחשבון עבור כל שקל שיוצא, מתנהגים אחרת. תארו לעצמכם שכל שקל שיוצא מהמשרד היה מתעדכן באתר אינטרנט וכולם היו יכולים לראות את זה? אי אפשר בכלל לתאר כמה אנחנו רחוקים מזה".

 

המנכ"לית מציינת כי למרות שניתן ללשכת ראש הממשלה הזמן הדרוש למתן התשובות, המידע שנמסר היה מאוחד ולא מפורט. "למה אנחנו לא יכולים לדעת כמה הוצאות היו בסעיף ביגוד, הנעלה ושיער? למי הלך הכסף ולאיזה נותן שירות. אותי המידע שהתקבל לא מספק. צריך להבין שזהו המעון הרשמי של ראש הממשלה. למה כל אותו תקציב, שבעצם מורכב מחוזים מול בעלי מקצוע כאלו ואחרים, לא מפורסם באתר של ראש הממשלה? אני חוששת שגם בשנה הבאה, אם נדרוש מידע, ניאלץ לעבור את אותה המסכת", סיכמה.

 

בהכנת הידיעה השתתף ירון דרוקמן
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אבישג שאר-ישוב
הזוג נתניהו. התמהמהות במענה
צילום: אבישג שאר-ישוב
מומלצים