שתף קטע נבחר

צילום: גיל יוחנן

השרים אישרו את התקציב - והוסיפו קיצוץ רוחבי

חרף ההפגנות והצעות האי-אמון, הצביעה הממשלה בעד הצעת התקציב של יאיר לפיד לשנים 2013 ו-2014, אולם נוכח השינויים הרבים שהוכנסו בה - החליטו השרים על קיצוץ נוסף בתקציבי רוב המשרדים שיתפרס על פני שנתיים. לא יוטל מע"מ על תיירים

אלפי האזרחים שיצאו לרחובות בסוף השבוע לא הצליחו לבלום את הגזירות הכלכליות: תקציב המדינה לשנים 2013 ו-2014 אושר הלילה (יום ג') על-ידי שרי הממשלה - שאף החליטו להוסיף קיצוץ רוחבי בתקציב רוב המשרדים, בשל השינויים הרבים שהוכנסו בהצעה. על פי החלטת השרים, תקציבי כל המשרדים למעט הביטחון והרווחה יקוצצו השנה ב-2% וב-3% בשנה הבאה. ההצעה אושרה ברוב של 20 תומכים לעומת מתנגד אחד, השר עמיר פרץ.

 

עוד עדכונים בעמוד הפייסבוק של ynet

  

כמו כן, הוחלט בתחום המסים לבטל את הטלת המע"מ על שירותי התיירות ובמקום זאת להעלות את מס החברות ב-1.5% במקום ב-1%, החל מתחילת שנת 2014. הדיון בתקציב נמשך מהבוקר עד אל תוך הלילה, לאחר שאתמול ניהלו השרים משא ומתן ארוך סביב סעיפי התקציב השונים, בניסיון לבטל חלק מהצעדים. בסופו של דבר, התקציב שאושר כולל ביטול של תוכניות בהיקף של 6.5 מיליארד שקל ב-2013 ועוד 18 מיליארד שקל ב-2014.

 

נתניהו בישיבת הממשלה, אתמול (צילום: נועם מושקוביץ) (צילום: נועם מושקוביץ)
נתניהו בישיבת הממשלה, אתמול(צילום: נועם מושקוביץ)

 

בין הצעדים שבוטלו, ההחלטה לסגור את בתי משפט השלום בערים נהריה, בית שאן ועפולה. עוד הוחלט לדחות את ההפחתה בתקצוב הממשלתי למוסדות חינוך חרדיים, ולבטל את הקיצוץ בתקציב המדען הראשי של משרד הכלכלה.

 

שר האוצר יאיר לפיד אמר לאחר ההצבעה כי "אישור התקציב הוא השלב הראשון בשינוי סדרי החיים בישראל. בקרוב יובא לאישור הממשלה החוק לשוויון בנטל השירות הצבאי והאזרחי והנטל הכלכלי וקבינט הדיור יחל ליישם תוכנית לאומית לדיור שתביא להורדת מחירי הדיור בישראל. את התקציב תלווה חבילת צעדים כוללת ובתוכה השתת מס על חברות הענק המשלמות מס אפסי על רווחיהן וגיבוש רפורמות בהידברות עם חברת החשמל ונמלי הים". 

 

אתמול דחתה מליאת הכנסת חמש הצעות אי-אמון שהוגשו על-ידי כל סיעות האופוזיציה מלבד מרצ, על רקע הגזירות. בדיון, השיב סגן שר האוצר ח"כ מיקי לוי (יש עתיד) לביקורת והדגיש כי "לא הבטחנו שתוך חודשיים מכניסת שר האוצר לתפקידו יהיה נס. הגירעון הגדול שידענו מעולם ייעלם בדרך נס? כל תחלואי המשק הישראלי ייפתרו במחי יד?". עוד הוא הבהיר: "לקחנו מכל מקום אפשרי לפני שלקחנו ממעמד הביניים".

 

שר האוצר לפיד, אתמול בישיבה (צילום: בועז פיילר) (צילום: בועז פיילר)
שר האוצר לפיד, אתמול בישיבה(צילום: בועז פיילר)

ח"כ לוי מגיב להצעת אי-אמון: "לא הבטחנו נס תוך חודשיים" (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
ח"כ לוי מגיב להצעת אי-אמון: "לא הבטחנו נס תוך חודשיים"(צילום: גיל יוחנן)

 

אמש נודע גם כי לפיד הוריד מסדר היום את הקיצוץ המתוכנן ברשת "מעיין החינוך התורני" ובמוסדות החינוך העצמאי, בעקבות סיכום עם יו"ר ש"ס אריה דרעי ושר החינוך שי פירון. "זהו ערב היסטורי כי לראשונה החרדים מקבלים על עצמם את התנאים במערכת החינוך", הצהיר שר החינוך, "בתי הספר החרדיים יהיו כפופים למבחני מיצ"ב ולימודי ליבה כדי לזכות בתקצוב, ומי שלא יעמוד בתנאים לא יקבל".

 

במקביל, הודיע ראש הממשלה בנימין נתניהו כי החליט למתן את הקיצוץ בתקציב הביטחון וזה יצומצם בשלושה מיליארד שקלים בשנה במקום בארבעה, כפי שהציע משרד אוצר. "אני מאמין שהתקציב שאני מציע נותן היום את האיזון הנכון בין צורכי המשק וצורכי הביטחון, על מנת לאפשר לנו להשיג את שני היעדים הללו", הוא אמר בפתח ישיבת הממשלה, "תמיד יש פשרה במקרים כאלו ואני חושב שזו הפשרה הנכונה".

 

תוכנית התקציב שהוגשה לאישור השרים כללה צעדים נוספים לכל אורכה ורוחבה של מערכת המיסוי: כבר בתחילת החודש הבא יעלה המע"מ ב-1% ויעמוד על 18%, ובתחילת השנה הבאה תיכנס לתוקפה העלאה של שיעור מס הכנסה ב-1.5% בכל מדרגות השכר. בנוסף, יועלו המכסים על שורה של מוצרי יוקרה וגם על מוצרים פחות יוקרתיים, כמו טבק לגלגול שעליו יחול מס קנייה בשיעור של 800 שקלים לק"ג. 

 

עוד הוחלט על ביטולם של מגוון הטבות ופטורים ממס. הפטור ממס על הפרשה לפנסיה יבוטל אף הוא ובמקומו תינתן הטבה חלקית של 35% משיעור המס. כמו כן, תבוטל נקודת הזיכוי לבעלי תואר אקדמי ועקרות בית יחויבו בתשלום ביטוח לאומי ודמי בריאות.

 

הגזירות האלו עוררו גל מחאה ששטף את הארץ כולה בסוף השבוע. כ-12 אלף מפגינים יצאו למחות בתל-אביב ובעוד חמישה מוקדים, וצעקו בגנות שר האוצר וראש הממשלה. "הבחירות בינואר היו השקר הגדול שהיה בישראל בשנים האחרונות. מי שציפה לשינוי קיבל אגרוף בפרצוף", הצהיר הפעיל החברתי עופר ברקן. "הים הוא אותו ים והממשלה היא אותה ממשלה, אבל האכזריות כלפי האזרחים הפכה לקיצונית יותר".

 

Read this article in English

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: נועם מושקוביץ
השרים בישיבת הממשלה
צילום: נועם מושקוביץ
צילום: מאיה מארק
ההפגנה בתל אביב בסוף השבוע
צילום: מאיה מארק
מומלצים