שתף קטע נבחר

לראשונה: מדענים יצרו תאי גזע מעובר אדם

שיבוט בני אדם קרוב מתמיד: לראשונה בעולם הצליחו מדענים אמריקנים לייצר תאי גזע מעובר שגודל בתנאי מעבדה. "בעתיד יוכלו תאים כאלו לסייע בריפוי מחלות חשוכות מרפא", אומרים המדענים. המתנגדים: תנו לטבע לעשות את שלו

העתיד כבר כמעט כאן: מדענים הצליחו לייצר תאי גזע מעובר שגודל בתנאי מעבדה. פריצת הדרך הרפואית תאפשר יצירת תאים מהונדסים שיוכלו לסייע לטיפול ואף ריפוי מחלות שונות, כגון אלצהיימר וטרשת נפוצה. אך פריצת הדרך מעלה גם שאלות בנוגע לייצור עוברים משובטים בתנאי מעבדה: במקרים עתידיים יוכלו בני זוג שאיבדו את ילדם לשלם עבור "העתק" שלו.

 

בעבר כבר בוצעו שיבוטים של עוברים, אך לא נלקחו מהם תאי גזע. הפעולות האחרונות שנעשו מקרבות את המדענים צעד אחד קדימה לכיוון שיבוט של ילדים. 

 

עוד חדשות ועידכונים בפייסבוק של ynet

 

התהליך, שכאמור בוצע לראשונה בעולם באוניברסיטת אורגון המתמחה בנושאי בריאות ומדע, דומה לתהליך בו שובטה בזמנו הכבשה דולי. בתחילה נלקחו ביציות שנתרמו על ידי תורמת צעירה ובריאה ומהן הוצא DNA. בהמשך חוררו הביציות ולתוכן הוחדרו תאי עור מאדם חולה. הביציות עברו תהליך בו יצרו סביבה מלאכותית (בעזרת שוק חשמלי) שגרם להן להתחלק, בדיוק כפי שקורה בזמן הריון. כשהעובר היה בן 5-6 ימים, בגודל של ראש סיכה, הרופאים הצליחו להוציא תאי גזע בריאים.

 

 

התאים הללו, שקיבלו את השם "תאי מאסטר", הם בעלי יכולת להפוך לכל איבר בגוף ויכולים לשמש כמעין "ארגז כלים" לטיפול במחלות שונות או לתחלופה של איברים פגועים או זקנים בגוף האדם. ד"ר שוטקרט מיטאליפוב, העומד בראש הניסוי, אמר כי הממצאים מציעים דרכים חדשות לייצר תאי גזע

לחולים הסובלים מכשל באיברים שונים. "תאים מסוג זה יכולים לחדש ולהחליף תאים פגועים ואף לסייע בעתיד לריפוי מחלות חשוכות מרפא". עוד הוסיף כי צפויה דרך ארוכה עד ליום בו יוכלו לייצר תאי גזע בצורה בטוחה ויעילה, אך הצעד הראשון הוא מקפצה משמעותית מאוד בדרך לעתיד.

 

אמנם בעולם הרפואה מדובר בחדשות מרעישות, אך ארגונים שונים כבר מרימים ראשם ומביעים דאגה עמוקה בכל הקשור למוסר ולעתידנו כמייצרים תינוקות ואנשים לפי בקשה ולא נותנים לטבע לעשות את שלו. ד"ר דייויד קינג, מייסד הקבוצה הפועלת להעלאת המודעות לניסויים גנטיים, קורא לחרם בינלאומי על שיבוט בני אדם ואומר שההחלטה לפרסם את המחקר אודות יצירת תאי גזע מעובר בתנאי מעבדה הייתה חסרת אחריות.
 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: shutterstock
תאי גזע. בדרך לשיבוט ילדים?
צילום: shutterstock
ד"ר רק שאלה
מחשבוני בריאות
פורומים רפואיים
מומלצים