שתף קטע נבחר

הנסיך מאוהב

פרשנים אומרים שנתניהו הפיל על לפיד את תיק האוצר כדי להרחיק אותו מההתמודדות על ראשות הממשלה. אבל בפועל נתניהו גילה מוקדם יותר ביאיר לפיד את מה שאנחנו מגלים כעת - שהוא פשוט יהיה כנראה שר אוצר מוצלח ושהוא לא לוקח את התפקיד כברירת מחדל

פרשנים חמורי סבר מנתחים את מצבו הפוליטי המדורדר של שר האוצר, שק החבטות החדש של הפוליטיקה הישראלית. מנבאים שחורות למפלגת המצב רוח שלו. חלקם מנתחים ברשעות את המזימה שרקח ראש הממשלה נתניהו להפיל על יאיר לפיד את תיק האוצר הלא קל, כדי להרחיק אותו מהסיכוי להתמודד מולו. יש שאומרים שתיק האוצר הוא חלום בלהות עבור לפיד ושהוא מקווה להתעורר ממנו. אני מבקש להציע תובנה פשוטה אחרת. התובנה חשובה ולוּ רק כדי שנוכל שוב להתעלם מאותם פרשנים, שלשום דבר מהקורה בפועל אין קשר לעובדות אותם הם צפו.

 

עוד בערוץ הדעות:

איזון לא עדין / חנה בית הלחמי

אובססיית הצניעות הורסת את המגזר שלנו / אסתר שושן

מתחסדים בע"מ / שלמה אנגל

 

המתקפות על "שק החבטות" אינן מלמדות כמעט על כלום. מבלי להיכנס לניתוח עומק של הצעת התקציב של לפיד, הרי רובה ובמיוחד שיתוף הפעולה החכם עם ההסתדרות ומשרד הביטחון - בנוי נכון. המלחמה האמיתית בגורמים המשקיים שאיבדו בושה, שאליה כיוון שר האוצר בדבריו לפני כשבועיים תיראה אחרת, בזמן שההסתדרות ומשרד הביטחון לצדך.

 

ובאשר למערת אלדין המסתורית, שבה נמצאים מיליארדים חבויים, לגלג השר לפיד בראיונות סוף השבוע על עצם קיומה. הוא טעה בגדול. המאבק בוועדי הנמלים הוא ה"פורט נוקס" הפוליטי המדושן ששווה מיליארדים.

 רב החובל שיעמוד ליד ההגאים של המשחתת ויחולל את המפץ הזה, סולל את דרכו למועמדות לראשות הממשלה.

 

רוצים לדעת מי מתכנן להתמודד על התפקיד בעוד ארבע שנים, אפילו אם יכחיש? תבדקו מי עלה למשחתת ומסתער על ההגאים. בינתיים נמצאים שם השר ישראל כץ המנוסה מאוד והשר נפתלי בנט. לפיד עצמו טעה כשלא צירף את המפץ הזה לתוכניתו הכלכלית.

 

בעולם העסקי החדש לא מביאים לעובדים תוכנית הבראה כואבת, בלי שתהיה לצידה תוכנית מנועי צמיחה אמינה. ובהינתן תוכניותיו של שר האוצר החדש הייתי בטוח שנראה גם רשימת מנועי צמיחה אתגריים מסעירי דמיון. זה בטווח ידו. רק שיושיט אותה.

 

בא בטוב

אך בינתיים ניכר שהוא בא בטוב. לכן, גם השקט היחסי ברחובות. הפוליטיקאים מהגוש חרדים-ליכוד השמחים לאידו נמצאים בסרט הלא נכון. אינני יודע אם המשפט "היזהרו בבני עניים כי מהם תצא תורה" נמצא בלימודי הליבה, אך אני למדתי אותו והוא מדבר בעיקר לא רק על עניים בפועל, אלא על עניים במרמה ובערמומיות.

 

לפיד ונתניהו. טובת המדינה (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
לפיד ונתניהו. טובת המדינה(צילום: גיל יוחנן)

 

בכירים במערכת הפוליטית, שנפגשו עם לפיד בשבועות הראשונים לכהונתו בתפקיד, סיפרו בלגלוג על תמימותו, שהם תפסו את הבטן מצחוק. מרגישים שסידרו אותו. יותר נכון שראש הממשלה סידר אותו. התקשורת שתוקפת את לפיד בימים האחרונים והירידה בסקרים של "יש עתיד" מהווים להם כהוכחה.

 

מעבר לחוסר ההבנה הבסיסי שהם מגלים, הרי שיש בכך אף חוסר כבוד מינימלי לראש הממשלה. האמת שזה מעליב לחשוב שראש ממשלה - שהוא אח שכול, בנו של פרופסור להיסטוריה יהודית, בן ציון נתניהו ז"ל, שהקדיש את רוב חייו לשימור הפרדיגמה על הנס שבכינון ציון המחודש, רוויזיוניסט אשר בשנות ה-30 היה מהבודדים שצפו את השואה - יבוא כעת וישחק בגורלה הכלכלי של מדינת ישראל, בתקופה שבה הוא עצמו מדבר על סכנה קיומית לישראל הצפויה מאיראן.

 

נתניהו יפגע במדינה?

עולה בדעתכם שאדם שמכהן כראש ממשלה יותר משבע שנים עם רשימת הישגים לא קטנה - ישאף להתמוטטותנו הכלכלית? מעבר לביקורת על המיטה, הדיקט והמזרן - הרי כל מי שנפגש עם ראש הממשלה מדבר על אדם עם אינטליגנציה ברמה הכי גבוהה כאן בשכונה. ייתכן שהעובדה הפשוטה היא שהוא גילה ביאיר לפיד מוקדם מכולם, את מה שאנחנו מגלים כעת. שהוא פשוט יהיה כנראה שר אוצר מוצלח ושהוא לא לוקח את התפקיד כברירת מחדל.

 

ואף אם לפיד, שכידוע רצה יותר את תיק החוץ, מרגיש כי אינו בשל למשימה, הרי שאני כראש ממשלה מנוסה מעריך על פי שיחותיי עמו - ובהינתן תמיכתי המליאה - כי הוא יצליח. ומדוע אני בטוח שהנחות אלו טובות לפחות כמו הערכות המומחים חמורי הסבר? פשוט מפני ששני התנאים לזיהוי האינטליגנטי של ראש הממשלה את העומד מולו - מתקיימים במלואם.

 

הראשון, ראש הממשלה מעניק תמיכה בלתי מסויגת לצעדי שר האוצר - וכבר שמעתי שאף היה מוכן לתת גיבוי למהלכים יותר דרמטיים.

 

על התממשות התנאי השני ניתן ללמוד מתגובותיו של שר האוצר על המתקפות עליו. מתגובותיו אלה ניתן לקבוע כי ... הנסיך מאוהב. הוא מאוהב – ובסדר הזה - בעם ובתפקיד.

 

חרדת קודש

לפיד לא מפסיק לדבר על תפקידו בחרדת קודש. רוח השליחות הציבורית, מטבעות הלשון האנושיות, הלב החם, ההשתאות, כל אלה סימנים מבטיחים של הצלחה. הרוח הזו נמצאת מרחק רב מהפטרנאליזם המרוחק שמאפיין את השדרה של חלק מראשי המערכת הפוליטית - שאינם טורחים ללמוד את המשרד שבו הם נמצאים - מפני שמבחינתם זו תחנת מעבר בדרך לתפקיד הבא.

 

סיפר לי בכיר מאוד במערכת כי באחת מפגישותיו עם לפיד הוא נדהם מחוסר הידיעה של שר האוצר במושגי

 מאקרו כלכליים. "אך מאוד הערכתי את זה שהוא הודה במהלך השיחה, אני לא בקי תעזור לי". ראש הממשלה נתניהו קרא לזה "תהיו כחלונים" - והם שוב לא הבינו למה הוא מתכוון. לפיד, שמסתמן כילד החרוץ של הכיתה, הבין.

 

יאמר לכם כל מי שהייתה לו הזכות לכהן בשליחות ציבורית. קיבלתם נכס של המדינה לנהל, אתם חייבים להיכנס למצב של חרדת קודש. של השתאות על הזכות שנפלה בחלקכם. תתאהבו בתפקיד. תתאהבו בעם. תחזרו אחריו כמאהב נלהב. הוא ישיב לכם אהבה.

 

רמי סימני, יו"ר תדמור

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים