שתף קטע נבחר

לפיד ל-ynet: נטפל בחשמל ובנמלים, זו שערורייה

אחרי שאישר בממשלה את תקציב הגזירות, שר האוצר מציג בראיון מיוחד ל-ynet את יעדיו ובראשם הטיפול בוועדים הגדולים: "הדיון על חברת החשמל והנמלים כבר התחיל, אין סיכומים ביני לבין עיני". לפיד תקף גם את יו"ר ש"ס: "דרעי עשה עליי סיבוב, לא אעשה איתו עסקים, הוא לא דובר אמת. הטענה החדשה נגדי זה שאני לא מספיק תקיף כלפי החרדים, תודו שזה משעשע"

רגע אחרי שאישר בממשלה את תקציב המדינה הכולל העלאת מסים וקיצוץ רוחבי קשה, ולפני המאבקים בכנסת, הגיע שר האוצר יאיר לפיד לראיון מיוחד ב-ynet, שבו הבהיר מדוע יפעל נגד הוועדים הגדולים, האם יש לו הבנות סודיות עם עופר עיני ולמה אריה דרעי כל כך הרגיז אותו?

 

לפיד התייחס לגירעון העצום שאותו גילה בתקציב המדינה, אך סירב לתקוף את ראש הממשלה או את קודמו בתפקיד יובל שטייניץ: "התפקיד שלי הוא אחד, לא להאשים האשמות אלא להוציא אותנו מהבוץ. אם הייתי מתחיל לחפש מי אשם, זה אומר שאני מחפש על מי להפיל כישלון". לפיד הוסיף: "אין פה כישלון, אני לא אחפש עכשיו אליבי לכישלון ואז לא יהיו לי שותפים להצלחה. היות שאני יודע שבעוד שנה וחצי אנחנו במצב שכולם מסתכלים ואומרים 'בואנה, הבנאדם הצליח להוציא אותנו מהבוץ', אני לא רוצה לחפש אליבי לכישלון, זה גם כן חישוב פוליטי".

 

עוד בערוץ החדשות:

נתוני הבושה: ישראל מובילה בעוני הילדים במערב

תיעד את התקיפה שלו בידי נער ונחקר כחשוד

עוד עדכונים בעמוד הפייסבוק של ynet

 

שר האוצר הבהיר כי אינו חושש משחיקה במעמדו הציבורי בעקבות תקציב הגזירות: "בגלל שיש לי כל כך הרבה ניסיון תקשורתי, ויש לי ניסיון תקשורתי, אנחנו יודעים את זה, אז דווקא זה מאפשר לי להיות סבלני. אני יודע שיש גלים כאלה של כמה שבועות שבהם נופלים כולם על הראש של בנאדם אחד ומאשימים אותו בכל הצרות של מדינת ישראל לדורותיה, זה בסדר".

 

לדברי לפיד, "כשאתה רואה את הדברים לטווחים קצת יותר ארוכים, אני יודע מה אני עושה, אני יודע שאני עושה את הדברים הנכונים, אני יודע שזה כואב אבל זה לא כואב להרבה זמן, ולפיכך - סליחה אם אני לא נורא מתרשם מזה. רק מצער אותי שמפגינים... לא נעים לי מהשכנים שלי כי כל האנשים מפגינים אצלי ברחוב, אבל הבית שלנו, חדרי השינה פונים אחורה, אז היחידים שמתעוררים זה השכנים".

 

"לא אהיה דגל שמורם ואז מורד בבושת פנים"

לפיד הבהיר כי במרכז סדר היום שלו יעמדו, בין השאר, הוועדים הגדולים במשק: "ציבור העובדים אינו אויבנו, כל הדברים שצריך היה לעשות מול ציבור העובדים, ידיים על השולחן, אנחנו נצטרך לטפל בנמל אשדוד כי זו שערורייה, אנחנו נצטרך לטפל בחברת החשמל כי זה שערורייה".

 

בישיבת ממשלה על אישור התקציב. "ניתנה לי הזדמנות" (צילום: בועז פיילר) (צילום: בועז פיילר)
בישיבת ממשלה על אישור התקציב. "ניתנה לי הזדמנות"(צילום: בועז פיילר)

עם יובל שטייניץ במליאת הכנסת. "לא מחפש מי אשם" (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
עם יובל שטייניץ במליאת הכנסת. "לא מחפש מי אשם"(צילום: גיל יוחנן)
 

לדבריו, "הדיון על חברת החשמל והנמלים לא יתחיל, הוא כבר התחיל, הוא מתנהל, הוא מתנהל מתחת לרדאר, אני מתנצל בפני התקשורת הישראלית אבל הוא מתנהל, והוא ימשיך להתנהל". לפיד הוסיף: "אני לא אעמוד מן הצד ואסתכל על זה ואגיד 'זה לא קורה', זה קורה וצריך לטפל בזה. 65 שנה איש לא מטפל בזה. אני חודשיים שר אוצר ואנחנו כבר מטפלים בזה. יסלחו לי אם זה ייקח קצת זמן, וזה ינוהל באחריות ובקצב הנכון. לא אהפוך להיות עוד דגל שמורם ואחרי זה מורד בבושת פנים, ככה אני עובד. אין סיכומים ביני לבין עיני, יש תהליך. התהליך הזה יתנהל בקצב הנכון ויבוצע בצורה הנכונה, לא לפי השאלה מה הכותרת שאני צריך להוציא למחרתיים".

  

הוא תיאר את ההסכמות שאליהן הגיע עם יושב ראש ההסתדרות עופר עיני, בניסיון למנוע שביתה כללית במשק: "ההסכם שלי ושל עיני אומר ככה: אחד, ציבור העובדים נותן מיליארד וחצי שקל, ובנוסף לזה זה מבטיח שקט תעשייתי לשנה וחצי הקרובות. זה דיל פוליטי חברתי וכלכלי מצוין לכל הצדדים, זה היה הדבר הנכון לעשות. המון אנשים רצו שבהזדמנות זו כבר נארגן מלחמה עם ההסתדרות ונצא לשביתה כללית. שביתה כללית עולה בין 2 מיליארד ל-2.4 מיליארד שקל ביום. עשרה ימים שביתה כללית - והקיצוצים שעשינו עכשיו מוכפלים ב-150%. זה מעשה לא אחראי, אני אדם אחראי".

 

"לא היה מו"מ עם דרעי, לא דיברנו מילה"

לפיד תקף את יושב ראש ש"ס אריה דרעי, שטען בתחילת השבוע כי מנע קיצוץ ברשת החינוך החרדי של תנועתו: "דרעי עשה עליי סיבוב. אני אגיד לך מה קרה, הלכנו בלילה, אני יודע? אחת בלילה, משהו כזה, בא אליי השר פירון ואמר לי, תראה יש לנו בעיה עם סעיף מסוים שלא מאפשר לנו מיד לחתוך את בתי הספר שלא מלמדים לימודי ליבה מלאים, צריך קודם להקים רשת מקבילה וזה ייקח כמה חודשים. אמרתי לו בסדר, אם זה ייקח כמה חודשים ואתה בטוח שזה רק כמה חודשים, אמרתי בסדר".

 

הפגנה מול בית לפיד. "רק השכנים מתעוררים" (צילום: עופר עמרם) (צילום: עופר עמרם)
הפגנה מול בית לפיד. "רק השכנים מתעוררים"(צילום: עופר עמרם)
 

במסיבת העיתונאים עם עיני. "אין סיכומים בינינו, יש תהליך" (צילום: אוהד צויגנברג) (צילום: אוהד צויגנברג)
במסיבת העיתונאים עם עיני. "אין סיכומים בינינו, יש תהליך"(צילום: אוהד צויגנברג)

 

"אמרתי לו 'תודיע לדרעי, בוא נהיה מנומסים', אני תמיד משתדל להיות הגון", המשיך לפיד, "אז הודענו לדרעי וחזרנו לחדר, ודרעי כמו דרעי עשה סיבוב שלם, הודיע לכל העיתונים שהוא ניהל איתי מו"מ, לא דיברתי איתו מילה, ושהוא מנע את הקיצוץ בתקציב במערכות החינוך של ש"ס, מה שפשוט לא נכון אבל הוא זכה

לכותרת ראשית. אני לא אעשה איתו יותר עסקים כי הוא לא דובר אמת". עוד הוסיף: "אני מבין שהטענה החדשה נגדי זה שאני לא מספיק תקיף כלפי החרדים, תודו שזה משעשע".

 

שר האוצר דחה את הטענות לפיהן ראש הממשלה ניסה להכשיל אותו כאשר לחץ עליו לקבל את תפקיד שר האוצר: "אני מכיר את תיאוריות הקונספירציה האלה, אני לא מרגיש שמישהו עשה עליי שום תרגיל קונספירציה. בסופו של דבר ניתנה לי הזדמנות - היא לא ניתנה לי, אגב, בידי אף אחד חוץ מ-19 המנדטים שלנו - ניתנה לי הזדמנות ללכת ולשנות את המדינה. ניתנה לי הזדמנות גדולה יותר, ניתנה לי הזדמנות להגיע בשעתה הקשה של המדינה ולהוציא אותה מהבוץ. זה דבר שאני מברך עליו".

 

איפור המצולמים: האקדמיה לאיפור מיקי בוגנים, ניקול דנינו
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ירון ברנר
לפיד. "בלי אליבי לכישלון"
צילום: ירון ברנר
מומלצים