שתף קטע נבחר

סבא"א מודה: המו"מ עם איראן הולך סחור-סחור

יו"ר הסוכנות לאנרגיה אטומית בהצהרות יוצאות דופן בחריפותן נגד איראן: אחרי חודשים של מו"מ עקר הוא הודה כי טהרן לא סיפקה הבהרות על הגרעין, וכי ייתכן שבבסיס פרצ'ין הסודי שבו ערכה ניסויים וטשטשה עקבות, כבר לא ניתן לגלות דבר

ראש הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית (סבא"א) אמר היום (ב') כי לא הושגה שום התקדמות בשיחות בין המערב לבין איראן בנוגע לתוכנית הגרעין של טהרן, וכי לא התקבלו ההבהרות הרצויות מצד המשטר האיראני. הוא הודה כי השיחות עם איראן "הולכות סחור סחור" זה זמן מה, דברים המתיישבים באופן נדיר עם טענות ישראל כי איראן מנסה למשוך זמן על-ידי קיום משא ומתן, כדי לקדם בינתיים את תוכניתה ולהרחיק ממנה זמנית את האיום הצבאי.

 

עוד חדשות מהעולם :

 

"זו אינה הדרך הנכונה לטפל בנושאים בעלי חשיבות רבה כל-כך לקהילה הבינלאומית, כולל איראן", אמר יוקיה אמנו, מנהל סבא"א, למועצת הנגידים של הסוכנות. בהצהרות חריפות באופן יוצא דופן מצדו, הבהיר אמנו את הדאגה הגוברת שלו בנוגע לאיראן, שדוחה מצדה את טענות המערב כי היא חותרת לפיתוח נשק גרעיני.

 

נשיא איראן אחמדינג'אד מסייר במרכז מחקר איראני ליד טהרן (צילום: AP) (צילום: AP)
נשיא איראן אחמדינג'אד מסייר במרכז מחקר איראני ליד טהרן(צילום: AP)

 

בישיבת מועצת הנגידים של סבא"א בווינה אמר יוקיה אמנו כי איראן מקדמת את פעילותה בכל הקשור לבניית כור המים הכבדים למטרות מחקר, וכי מספר הצנטריפוגות שהיא מפעילה וכמות האורניום המועשר שלה נמצאים בעלייה. "הפעולות הללו מפרות באופן ברור את החלטות מועצת הנגידים של סבא"א ומועצת הביטחון של האו"ם", אמר אמנו.

 

ראש סבא"א התייחס גם לניסיונותיה של הסוכנות בתחילת 2012 לפתוח בשיחות עם איראן בנוגע לאפשרות שתוכנית הגרעין של טהרן נועדה

לפתח פצצת אטום כפי שטוענים בישראל ובמערב, ואמר: "לסוכנות יש בסיס מוצק לבקש הבהרות בנוגע להיבטים צבאיים אפשריים של תוכנית הגרעין של איראן".

 

במסיבת עיתונאים שערך לאחר מכן גם הודה אמנו כי ייתכן שפקחי סבא"א לא יוכלו למצוא כבר דבר בבסיס פרצ'ין של צבא איראן, בסיס שבו לפי חשד המערב ערכה איראן ניסויים הקשורים לתוכנית הגרעין הצבאית שלה. ארגוני מחקר בינלאומיים הזהירו בשנה האחרונה כי איראן מבצעת במקום עבודות הריסה ושיפוצים שנועדו לטשטש עקבות העלולות להסגיר את הפעולות שהתרחשו בו בעבר. "בשל הפעולות הנחרבות שאיראן ביצעה, ייתכן שכבר לא ניתן למצוא שם דבר", אמר אמנו.

 

לפני כשבועיים פרסמה סבא"א את הדו"ח התקופתי שלה בנוגע לתוכנית הגרעין של איראן, ובו קבעה כי איראן הגבירה את יכולת העשרת האורניום שלה והתקינה מאות צנטריפוגות נוספות במתקניה, אולם טרם חצתה את הקו האדום שהגדירה ישראל בכל הקשור לכמות האורניום המועשר לרמה גבוהה שיש ברשותה. עם זאת, לפי אותו דו"ח בכמות האורניום המועשר לרמה גבוהה שיש בידי איראן חל רק גידול קטן יחסית, מה שעשוי לאפשר לעולם עוד זמן לקיום מאמצים דיפלומטיים מול טהרן כדי להימנע מפעולה צבאית לעצירת תוכנית הגרעין.


פורסם לראשונה 03/06/2013 12:56

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AP
יוקיה אמנו. בסיס מוצק לבקש הבהרות
צילום: AP
מומלצים