שתף קטע נבחר

ההסתדרות: עובדי מקדונלד'ס התאגדו

ניסיונות התאגדות במקדולנד'ס: הסתדרות הנוער העובד והלומד מסרה כי הצליחה לגייס חתימות של למעלה משליש של עובדי הרשת שמעסיקה אלפי בני נוער וצעירים. מקדולנד'ס: לא נמנע התארגנות עובדים, אך לא התייצבה אצלנו נציגות עובדים שיש בידה ייפוי כוח חוקי מכמות העובדים הנדרשת בחוק

רגע לפני שמאות אלפי בני נוער יוצאים לחיפושי העבודה של החופש הגדול, וימים ספורים לאחר חתימת ההסכם הקיבוצי ברשת בורגראנץ', טוענים בהסתדרות כי אלפי עובדי רשת מקדונלד'ס התאגדו בדרישה לחתום על הסכם קיבוצי לשיפור שכרם ותנאי ההעסקה שלהם. בהנהלת הרשת טוענים, כי לא ימנעו מהעובדים להארגן, אך מכחישים כי התקבלה פנייה מנציגות עובדים המייצגת את כמות העובדים הנדרשת.

 

רוצים שישמעו אתכם? כתבו את דעתכם בפייסבוק שלנו , ואנו נפרסם תגובות נבחרות

 

רשת המזון המהיר, שנמצאת בבעלותו של איש העסקים עמרי פדן, מעסיקה אלפי בני נוער וצעירים. מ"הסתדרות הנוער העובד והלומד" ו"הסתדרות הצעירים", באמצעותם התאגדו העובדים, נמסר כי הוקם ועד יציג לאחר שגוייסו למעלה משליש חתימות של העובדים במבצע מהיר בן יום אחד.

 

עוד נמסר, כי אנשי הוועד פנו לבעלים בבקשה לשבת איתם למו"מ לקראת חתימה על הסכם קיבוצי, אולם "ההנהלה מערימה קשיים על ההתארגנות". על פי גורמים ברשת, ההחתמות של העובדים כללו התפרצות לסניפים והפרעה לפעילות ולמתן השירות ללקוחות.

 

רשת מקדונלד'ס מחזיקה בתואר רשת המזון המהיר הגדולה והרווחית ביותר בישראל. הרשת מפעילה 160 סניפים והרווח הנקי שלה מוערך בכ-25 מיליון שקל בשנה. בהסתדרות הצעירים ציינו כי בסקר שנערך בקרב 450 מעובדי הרשת התברר כי כ-73% מהעובדים חושבים שחברה מרוויחה צריכה לתגמל את העובדים בהתאם ו-35% מהם חשים שאינם מתוגמלים כיום באופן הוגן.

 

בהסתדרות הצעירים הוסיפו, כי במהלך השנה אחרונה הצטברו במשרדם תלונות עובדים במקדונלד'ס בנוגע לעבירות על חוקי עבודת הנוער, ביניהם אי תשלום על ימי מחלה, אי תשלום על השתלמויות, וכן החזרי נסיעות לא מסודרים כמתחייב בחוק.

 

"אנחנו אוהבים את מקום העבודה שלנו, אך בזמן שמשכורות ההנהלה הראשית עולות, אנחנו תמיד נשארים במינימום", אמר דור מאירי, בן 17, מחברי הוועד. שי ויינבלום, מהסתדרות הנוער העובד והלומד, הוסיף: "מגיע לעובדי רשת גדולה ומרוויחה כל כך לדאוג יותר לעובדיה הצעירים אשר להם עולם העבודה צריך להיות כמו חממה".

 

מרשת מקדולנד'ס נמסר בתגובה: "מאז הקמתה רשת מקדונלד'ס מכבדת את זכויות עובדיה הצעירים ומעולם לא נאלצה להתמודד מול טענות כל שהן מצידם. כמדיניות, אין לנו בעיה שעובדינו ידברו עם מי שיבחרו אך אנו לא נאפשר קיום אירועים לא חוקיים שיפרו את ההתנהלות הסדירה של המסעדות ויפריעו ללקוחותינו לקבל שירות יעיל.

 

"ידוע לנו על ניסיונות התארגנות ואין לנו שום כוונה למנוע אותם. יחד עם זאת לא התייצבה אצלנו שום נציגות עובדים, שיש בידה ייפוי כוח חוקי, מהכמות החוקית הנדרשת שמאפשרת לה לדבר בשם הנוער. אנחנו מדגישים שאין לנו שום כוונה למנוע מעובדינו הצעירים להתארגן בדרך שהם בוחרים".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים