שתף קטע נבחר

בכיס פצוע סורי שפונה לבי"ח בצפת - רימון רסס

שני סורים שנפצעו קשה בלחימה הועברו לבית החולים. במהלך טיפול התגלה רימון בכיס מכנסיו של אחד מהם, והמחלקה פונתה מחשש לפיצוץ. צה"ל הגיש תלונה לאו"ם על כניסת טנקים סוריים לשטח המפורז

נמשכת הלחימה העזה בגבול סוריה-ישראל, והיא מורגשת גם בבית החולים הסמוך ביותר לאזור הגבול: שני סורים שנפצעו באורח קשה בלחימה פונו על ידי צה"ל לבית החולים זיו בצפת, ובכיס מכנסיו של אחד מהם נמצא רימון רסס. חדר המיון ומחלקת הטראומה בבית החולים פונו וחבלנים שהוזעקו למקום נטרלו את הרימון. לאחר מכן הורשו העובדים לחזור למחלקות. מצה"ל בנמסר כי אנשיו בודקים כיצד לא זוהה הרימון על גופו של הפצוע, והסבירו כי בדיקה ראשונית העלתה כי הוא היה במצב קשה וכיוון שהורדם והונשם העדיפו החיילים לזרז את הפינוי.  

 

הגבול. כוחות מתוגברים (צילום: חגי אהרון ) (צילום: חגי אהרון )
הגבול. כוחות מתוגברים(צילום: חגי אהרון )

חיילים בגבול. הושיטו עזרה (צילום: חגי אהרון ) (צילום: חגי אהרון )
חיילים בגבול. הושיטו עזרה(צילום: חגי אהרון )

 

אחד מהפצועים הסורים, בבית החולים היום (צילום: אביהו שפירא) (צילום: אביהו שפירא)
אחד מהפצועים הסורים, בבית החולים היום(צילום: אביהו שפירא)
 

הצוות הרפואי של צה"ל, שטיפל בפצוע עד שהגיע לחדר המיון, הסיר את חולצתו מכיוון שהסורי נפצע במותן, ולבית החולים הוא הגיע ללא חלק עליון. במהלך הטיפול נמצא הרימון בכיס מכנסיו. יחד איתו פונה לבית החולים פצוע סורי נוסף מהקרבות בצד השני של הגבול. הטלוויזיה הסורית הממלכתית דיווחה כי "הכיבוש הישראלי העביר פצועים משורות כנופיות הטרוריסטים לתוך השטחים הכבושים".

 

דיווחי חדשות נוספים ב-ynet:

קרב ירושה מחשמל: אלמנה תיהנה מחשמל חינם

דו"ח ה-CIA חושף: לא יודעים את מי מחסלים

 

בהמשך נערך צה"ל בכוחות רפואה מתוגברים סמוך למעבר קונייטרה, ליד הכניסה לעיון זיוון, כהיערכות למצב של הסלמה ונפגעים נוספים. במקום הוצבו אמבולנסים צבאיים, חלקם ממוגני ירי.

 

 (מפה: Google Maps) (מפה: Google Maps)
(מפה: Google Maps)
 

 (צילום: אביהו שפירא) (צילום: אביהו שפירא)
(צילום: אביהו שפירא)

משקיפים על קונייטרה. רמת הגולן (צילום: אביהו שפירא) (צילום: אביהו שפירא)
משקיפים על קונייטרה. רמת הגולן(צילום: אביהו שפירא)
 

הבוקר החליף ידיים מעבר קונייטרה, מעבר הגבול היחיד בין ישראל לסוריה. המורדים כבשו אותו בבוקר, אבל כוחותיו של בשאר אסד השתלטו עליו מחדש כמה שעות לאחר מכן. ב"קונייטרה הישנה", העיר הסורית היחידה ליד הגבול הישראלי, מתחוללים קרבות עזים בין המורדים לצבא אסד. כחלק מהלחימה, נפצע פקח או"ם מנפילת פצמ"ר במחנה האו"ם בגבול.  

 

צה"ל התלונן לאו"ם

צה"ל הגיש תלונה לאו"ם בטענה שסוריה מפרה את הסכמי הפסקת האש לאחר שהכניסה טנקים לשטח המפורז שליד מעבר הגבול בקונייטרה. מוקדם יותר דווח כי הצבא הסורי הציב טנקים במרחב המעבר, כמה מאות מטרים מהגבול, במהלך הלחימה במקום. כלי תקשורת המזוהים עם המשטר הסורי ציטטו גורמים בצבא אסד שטענו כי הצליחו לסכל ניסיון של המורדים להשתלט מחדש על מעבר קונייטרה.

 

הצד הסורי במעבר הגבול מרוחק כ-70 מטרים מעמדת צה"ל ובאמצע נמצאת עמדה של האו"ם. במהלך השנה האחרונה צה"ל עיבה את מרחב מעבר הגבול בגדר חדשה וגבוהה ומגדלי פילבוקס מבוטנים שכעת מאוישים על ידי לוחמי גדוד הסיור של חטיבת הנח"ל. צה"ל הנחה את החקלאים העובדים בסמוך לגבול באזור קונייטרה שלא להתקרב לשטח. בשל האירועים הוחלט לסגור את אזור המטעים בעמק קונייטרה הכולל את בוסתן הגולן וכביש 98 בין אלוני הבשן לעין זיוון.

 

ראש כוח האו"ם בגולן, הרוו לדזו, שוחח עם עיתונאים בביקור בפריז על התקריות בקונייטרה, ואמר כי האו"ם ימשיך במשימתו ברמת הגולן גם בעת הלחימה באזור. 

 

מעבר הגבול, שמהווה סמל מרכזי של שלטון אסד ברמת הגולן, נחשב ליעד מרכזי עבור כוחות המורדים. העיירה קונייטרה עצמה, הצמודה למעבר, נחשבת למקום אסטרטגי מבחינת השליטה ברמת הגולן כולה. כוחות המורדים, שמורכבים בדרום רמת רמת הגולן מג'יהאדיסטים ומפעילי אל-קאעידה ובצפון הרמה מפעילים סלפים ועריקי הצבא, ריכזו את מאמציהם באזורים אלו, אך ככל שחלף הזמן, התקרבו יותר ויותר למרכז הרמה במטרה לכבוש את קונייטרה. המעבר עצמו, שמפוקח על ידי כוחות יונפי"ל, סגור לתנועת הולכי רגל ועיתונאים.

 

Read this article in English


פורסם לראשונה 06/06/2013 13:05

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אביהו שפירא
צופים על הגבול
צילום: אביהו שפירא
צילום: אביהו שפירא
המורדים כבשו, אסד כבש בחזרה
צילום: אביהו שפירא
צילום: גילי סיוון
אזור הקרבות
צילום: גילי סיוון
מומלצים