שתף קטע נבחר

המחוזי: חניונים יכולים לגבות תשלום יומי מלא

ניסיון לתביעה ייצוגית כנגד חניונים הגובים תשלום מלא ללא אפשרות לתעריף שעתי, עלה בחרס: בית המשפט דחה את הבקשה וחייב את התובע בתשלום הוצאות בסך 105 אלף שקל

נדחתה בקשה לאישור תביעה ייצוגית כנגד מספר חניונים ברחבי הארץ, בהם חניוני בתי החולים תל השומר, לניאדו, אסף הרופא, בילינסון ורמב"ם. בבקשה נטען כי החניונים מפרים את החוק, בכך שהם מחייבים לשלם עבור יום שלם של חנייה, גם אם הנהג חנה לזמן קצר יותר.

 

 

לעמדת התובע, שיוצג על-ידי עו"ד אורי דניאל, פקודת התעבורה מחייבת את החניונים להציע חיוב לפי שעה. מפעילי החניונים מנצלים את מצוקת הצרכנים שאין להם אלטרנטיבה, זולת לחנות בחניון בית החולים. בתביעה נטען כי מדובר בהתעשרות שלא כדין.

  

החניונים מנגד, טענו כי פקודת התעבורה מאפשרת למפעיל החניון לבחור באחת משתי אפשרויות: שעתית או גלובאלית. למפעיל אין חובה לספק את שתיהן, וכל פרשנות אחרת תפגע בחופש העיסוק של מפעילי החניונים ובפרנסתם.

 

הבקשה נדחתה

השופטת דניה קרת-מאיר מביהמ"ש המחוזי בתל-אביב, דחתה את הבקשה. היא קבעה כי פרשנות המבקש להוראת פקודת התעבורה אפשרית, אך עם זאת, גם פרשנות המבקשים אפשרית - שכן לשון הפקודה אינה ברורה. בקביעתה ציינה כי פרשנות המבקש תוביל לפגיעה חמורה בחופש העיסוק והקניין של המפעילים.

 

כך לדוגמה, נקבע כי אם ייאלץ כל חניון לגבות דמי חניה שעתיים, יהיה עליו לגבות את התשלום רק בעת היציאה מהחניון. דבר זה יחייב לאייש את החניון בעובד בכל שעות הפעילות, או להתקין בו מכונות גבייה יקרה. לא ניתן, כך נקבע, לפגוע באופן שכזה בחופש העיסוק ובזכות הקניין של המשיבות.

 

עוד נפסק כי המבקש לא הוכיח שהחניונים מנצלים את הצרכנים במצוקתם. בכלל זה, לא הוכח שאין חניונים אחרים בסמוך או שהצרכנים לא יכולים להגיע למקומות הסמוכים בתחבורה ציבורית. "בהעדר נתונים אלה, אין לדעת אם הצרכן ניצב בפני ברירה מוגבלת, או שמא בפני שוק תחרותי", כתבה השופטת.

 

גם הטענה כי התעשרו שלא כדין נשללה. "המשיבות סיפקו למבקש, כמו ליתר חברי הקבוצה הנטענת, שירותי חניה; גביית תמורה מן הצרכנים בעד שירותים אלה נעשתה כדין. גם יסוד ה'התעשרות' נעדר שכן המשיבות לא חרגו ממחיר מפוקח כלשהו ואף לא הוכח - ולו בראשית ראייה - כי גבו מחיר העולה על הסביר", נכתב בהחלטה.

 

השופטת קבעה גם שהתביעה אינה מתאימה להתנהל כייצוגית - סיכוייה אינה גבוהים, המבקש לא הציג מספיק ראיות להוכחת טענותיו, ובקשתו מצריכה בדיקת נתונים פרטניים של כל מי שיטען שחנה בחניון פחות מיום שלם - עניין בעייתי בעצמו. לפיכך, גם אם הייתה מתקבלת פרשנות המבקש לחוק - רוב הסיכויים שהבקשה הייתה נדחית.

 

המבקש חויב בהוצאות משפט של 105 אלף שקלים - 15 אלף שקל לכל אחד ממפעילי החניונים.

 

  • החניונים יוצגו על-ידי עורכי הדין הבאים: עוה״ד גיל אוריון ואורית מלכא ממשרד פישר בכר חן וול אוריון ושות׳, עוה״ד אופיר אפשטיין, דרור ארנון, גד מינא ממשרד גד מינא ושות', גיא דורון ממשרד בלטר גוט אלוני ושות׳ ועוה״ד דן לפידור, עסקה בפרשנות פקודת התעבורה
  • לעיון בפסק הדין
  • הכתבה באדיבות אתר המשפט הישראלי פסקדין

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
חניון ביה"ח בילינסון. גביית תשלום יומי - לא בניגוד לחוק
צילום: גיל לרנר
מומלצים