שתף קטע נבחר

למה מממנת המדינה הגנה משפטית לשאול גנון?

הסנגוריה הציבורית אמורה לשרת את מי שעומד בקריטריונים מסוימים, ובכללם קושי במימון. משפחתו של גנון כבר הביאה לדיון עורכי דין פרטיים, אך בסנגוריה הציבורית דווקא שמחו לקבל לידיהם את התיק המתוקשר

"הקריטריון לייצוג בסנגוריה הציבורית הוא הפרסום". כך אמרו בימים האחרונים פרקליטים פרטיים, שהביעו מורת רוח מהמתרחש מאחורי הקלעים בפרשת הברנוער. ל-ynet נודע כי משפחתו של שאול גנון, שנחשד בביצוע מעשה סדום, יצרה קשר עם עורכי דין פרטיים, ואולם בסופו של דבר גנון החליט שעו"ד רן אלון מהסנגוריה הציבורית ייצג אותו, על חשבון המדינה.  

 

גנון אחרי השחרור ממעצר (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
גנון אחרי השחרור ממעצר(צילום: מוטי קמחי)

 

כתבות נוספות בנושא ב-ynet:

 

באמצע השבוע שעבר שוחחו בני משפחת גנון עם עו"ד אסף טל ורן תגר, בעלי משרד עורכי דין פרטי. "אנחנו רוצים שתייצגו אותו", אמרו להם. עורכי הדין ביקשו לשוחח עם אחד מבני המשפחה הקרובים. אחיו של גנון ביקש מהם להגיע לדיון בהארכת מעצרו שהתקיים בפני השופט עידו דוריאן. המשפחה סיפרה לעורכי הדין כי ביקשה מעו"ד אלון להגיע מוקדם, על

מנת שיחתום על טופס לשחרור מייצוג. בשעה היעודה הגיעו עורכי הדין הפרטיים תגר וטל לאולם הדיונים, אבל השוטרים מנעו מהם להיפגש עם גנון עד אשר יוסדר הייצוג.

 

כאשר כבר הגיע עו"ד אלון, פגש בו עורך הדין הפרטי אסף טל והציג עצמו בפניו, אבל אלון ביקש להיפגש עם גנון בעצמו. טל לא ויתר וביקש להיכנס יחד עם אלון לפגישה עם גנון כדי להסביר לו שהמשפחה שלו שכרה אותו ואת שותפו לייצגו באופן פרטי. בפגישה שאל גנון את עורך הדין הפרטי, אם אפשר שייצגו אותו בנוסף לעו"ד אלון מהסנגוריה הציבורית. התשובה שקיבל היא שאם נשכר עבורו עו"ד פרטי, הסנגור הציבורי חייב לצאת מהתיק.

 

בסופו של דבר החליט גנון כי עו"ד אלון מהסנגוריה הציבורית ייצג אותו. זאת אף שייצוג של הסנגוריה הציבורית אמור להינתן בין היתר למי שמתקשה בתשלום ולמי שעומד בקריטריונים מסוימים. השאלה שנשאלת היא אם כאשר בני משפחה שוכרים עורכי דין פרטיים - רשאי החשוד להישען על מימון של המדינה? זאת מבלי שנבדקו יכולתיו הכלכליות.

 

בסופו של דבר אחרי שהבינו שלא יוכלו לקבל את הייצוג בדרך הזאת, הסבירו שני עורכי הדין למשפחתו של גנון את בחירתו ועזבו את האולם. עו"ד אלון עם היה מעורב בחתימת ההסכם עם המשטרה והתראיין תחת כל עץ רענן.

 

עו"ד רן תגר הבהיר: "חבר המשפחה יצר עמנו קשר, וקישר אותי אל אחיו של שאול. רק אחרי שיחה עם האח, קיבלתי אישור והתבקשתי להגיע לדיון לצורך ייצוגו".

עו"ד אלון הכחיש מכול וכול את הטענות כאילו דרש להישאר בתיק: "לא אני קבעתי ולא אני אמרתי שאייצג אותו".

 

מהסנגוריה הציבורית נמסר בתגובה: "ההנחיות שלנו קובעות במפורש שבכל אימת שחשוד/נאשם מבקש לשכור את שירותיו של עורך דין פרטי, הסנגוריה הציבורית עומדת על כך שתינתן לו הזכות למצות את כל המהלכים הנדרשים לשם כך. לראיה, בתיק זה מונתה הסנגוריה הציבורית לייצג את כל החשודים בפרשה, ועם הגעתם של עורכי דין פרטיים השתחררה מייצוגם של שלושת החשודים האחרים.

 

"בעניינו של מר גנון, התייצב סנגור פרטי אשר נשכר על ידי מאן דהוא, ללא יידוע מראש ותיאום עם החשוד. גנון סירב בתוקף שהסנגור הפרטי ייצג אותו ועמד על רצונו להיות מיוצג על ידי הסנגוריה הציבורית. מכיוון שגנון לא שכר לעצמו עו"ד אחר, ובית המשפט לא שיחרר את הסנגוריה מייצוג, המשיך הסנגור הציבורי כמתחייב על פי החוק. בשולי הדברים יצוין שככל הידוע לנו גם משפחתו של גנון לא הייתה מעורבת בפנייה לסנגור הפרטי, וככל הנראה מדובר במעורבות של גורמים אחרים, שזהותם לא הובררה עד תום".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מוטי קמחי
גנון. העדיף לחסוך
צילום: מוטי קמחי
מומלצים