שתף קטע נבחר

תשלומי רשות לבתי"ס יתייקרו במאות ש' בשנה

מחד קבעה ועדת החינוך שלא יהיה שינוי בתשלומי ההורים הבסיסיים. מאידך, בגלל "אופק חדש" ו"עוז לתמורה", התשלומים הנוספים (תל"ן) דווקא יתייקרו בעשרות שקלים לשעה לשנה. פירון: "נפעל הדרגתית לביטול כל תשלומי ההורים"

ועדת החינוך של הכנסת אישרה היום (ב') את מתווה משרד החינוך לתשלומי הורים לשנת הלימודים הבאה. על פי המתווה לא יהיה שינוי בתעריף תשלומי ההורים הבסיסיים לבתי הספר, והסכום יישאר זהה לזה שנגבה בשנה החולפת. מנגד, על פי המתווה תהיה עלייה בתשלומי הרשות שייגבו מההורים עבור תוכניות הלימודים הנוספות (תל"ן), שאינם מהווים חלק מתשלומי החובה ושאותם הח"כים אינם נדרשים לאשר. בינתיים טרם נקבע גובה התשלום עבור הביטוח שיידרשו ההורים לשלם.

 

על פי נתוני הכנסת, העלייה בתשלומים תעלה באופן הבא:

בקדם יסודי ישלמו הורים עבור תל"ן 199 שקל (במקום 119) לכל שעה שבועית לשנה. המקסימום: 3 שעות.

בתי ספר יסודיים: 177 שקל (במקום 116). מקסימום 5 שעות.

חטיבות הביניים: 212 שקל (במקום 133 שקל). מקסימום 5 שעות.

בתי ספר תיכון: 230 שקל (במקום 149 שקל). מקסימום 5 שעות.

 

שעות התל"ן נקבעות לפי הסכמת ההורים בכל כיתה בנפרד.

 

שר החינוך שי פירון אמר בוועדה: "על המדינה לפעול באופן הדרגתי לבטל את תשלומי ההורים ולהגיע למצב שבו חינוך חינם באמת יהיה בחינם. עם זאת, המציאות הכלכלית ופרק הזמן הקצר מאז כינון הממשלה לא אפשרו ליצור שינוי ארוך טווח".

 

כתבות נוספות בערוץ החדשות של ynet:

 

פירון טען שהעלייה בתל"ן נובעת מהסכמים שאמורים לממן את תוכניות הלימודים "אופק חדש" ו"עוז לתמורה" – שהביאו לעליית מחירה של כל שעת הוראה: "אני מקווה שזאת תהיה אחת הפעמים האחרונות שוועדת החינוך תתכנס לאשר את תשלומי ההורים. המתכונת הזאת לא שוויונית והיא מפלה בין ציבורים. שנת המעבר הזאת מיועדת להיערכות. חינוך ציבורי שוויוני הוא ערך מרכזי במדינת ישראל".

 

את העלייה בתל"ן תקף יו"ר המועצה לשלום הילד, ד"ר יצחק קדמן, שטען שההורים ישלמו עבור טיולים בשנה הבאה סכום כפול מזה ששילמו אשתקד.

 

השר פירון הבטיח שבתוך שבועיים יפורסמו הגבלות חדשות על גביית תשלומי הורים במוסדות חינוך ייחודיים, ממלכתיים דתיים, ומוכרים שאינם רשמיים (שרובם מהזרם החרדי).

 

פירון נענה לפניית עמותת "ידיד" ואמר שוועדת החינוך של הכנסת תפקח על עלויות הנסיעה. "מי אמר שכל ילד בישראל צריך לבקר בפולין?", הוסיף. "יש כאן שאלות ערכיות שצריך לדון בהן".

 

יו"ר הוועדה, ח"כ עמרם מצנע, אמר בדיון: "לצער כולנו, בתקציב הבא אין בשורות, אך אנחנו מאוד מקווים שזהו תקציב מעבר. אנחנו סבורים שנושא תשלומי ההורים צריך לעבור מן העולם. ניתן גיבוי כדי למצוא את הדרכים לממש את זה. אנחנו יכולים לרשום את התחייבותו של השר לעשות כל מאמץ בסוגיה זו".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אוהד צויגנברג
שי פירון.
צילום: אוהד צויגנברג
מומלצים