שתף קטע נבחר

עובדי עירייה נטשו: "הראש כואב בגלל קרינה"

יועץ קרינה קבע כי הוא "חש מקום לדאגה" אחרי בדיקה שערך למבנה של מנהל שפ"ע בעיריית ראשון לציון. 200 עובדי המנהל עזבו את המבנה מחשש לסכנה בריאותית: "מרגישים רע וסובלים". בעירייה הבטיחו לפנות את העובדים למבנה אחר

"עד שלא נדע במה אנחנו מסתכנים בזמן העבודה, לא נהיה מוכנים לעבוד בצורה כזו". כ-200 עובדי מנהל שפ"ע בעיריית ראשון לציון נטשו אתמול (יום ג') את בניין המשרדים שלהם מחשש לקרינה מוגברת, שלטענתם מסכנת אותם. בעירייה הבטיחו בתגובה להעביר את העובדים למבנה אחר.

 

עוד בערוץ החדשות של ynet:

בלייר בוועידת הנשיא: זו עת קשה להיות מנהיג

אזעקה באשקלון: ירי מעזה במהלך החגיגות לפרס

 

הבניין שבו עובדים אנשי האגף ממוקם מתחת לכבלי מתח גבוה של חשמל. בשל תלונות רבות על כאבי ראש וסחרחורות במהלך העבודה, הזמינו מנהלי האגף את יועץ הקרינה שהוסמך על-ידי המשרד להגנת הסביבה. "שמענו את הבודק אומר שצריך לפנות את הבניין", סיפר אחד העובדים באגף. "יש אנשים שמרגישים רע וסובלים ואחרים, כמוני, חלו בשנים האחרונות בסרטן".

 

מחאת העובדים (צילום: אבי מועלם) (צילום: אבי מועלם)
מחאת העובדים(צילום: אבי מועלם)

 

העובד אמר עוד כי "אמנם אין לנו את ההוכחות שדברים אלו קרו בגלל קרינה מכבלי החשמל שעל הבניין, אבל הקרינה בטח לא מרפאת אותנו. מסתירים מאיתנו את תוצאות הבדיקה. הוצע לנו לעבור לעבוד באחד מבתי הספר בעיר, אבל זה יוכל לקרות רק לאחר סיום שנת הלימודים". העובדים לא מתכוונים לנקוט בשלב זה צעדים שלא יהיו מגובים על ידי הוועד, אך עם זאת הם דורשים מהעירייה למצוא פתרון במהרה.

 

יועץ הקרינה, ד"ר יוסף פקר, ציין כי הוא "חש מקום לדאגה והפתרון הנכון ביותר הוא לעזוב את הבניין", אך סירב למסור לכלל העובדים את תוצאות הבדיקה שערך. רק ראש המנהל קיבל את המידע. באופן כללי הסכים ד"ר פקר לומר כי "אין תקן שקובע מה רמת הקרינה המותרת, אך ישנן המלצות של המשרד להגנת הסביבה".

 

ד"ר פקר הוסיף כי "ישנם אנשים שרגישים יותר לקרינה והם עלולים להרגיש מחשיפה ארוכה לקרינה כאבי ראש וסחרחורות, אך לאחר שיצאו מאותו שדה חשמלי, ישובו להרגיש טוב יותר. הקרינה מכבלי החשמל העיליים גדלה עם השנים בגלל צריכת החשמל הגדלה עם מספר התושבים באזור. לכן רמת הקרינה איננה יציבה והיא משתנה לאורך הזמן, עונות השנה והעומס בצריכת החשמל. צריך להסתכל על התמונה הכוללת ולא על מדידה חד-פעמית".

 

מעיריית ראשל"צ נמסר בתגובה: "מתחם מנהל שפ"ע בעירייה

שוכן בסמוך לקו מתח גבוה. העירייה עורכת במקום בדיקות קרינה שגרתיות. בבדיקות שנערכו לפני כשבועיים עלה כי רמות הקרינה נעות בין 2 מיליגאוס ל-8 מיליגאוס, והרמה המותרת במקום שבו שוהים אנשים לפרק זמן של שמונה שעות ביום היא 4 מיליגאוס".

 

עוד אמרו בעירייה כי "על רקע התוצאות, הוחלט בעירייה להעביר את העובדים בחלק הבעייתי של המתחם למבנה באזור אחר בעיר. העברתם תתבצע כבר בחודש הבא. היום ניתן לעובדים מקום חלופי בתוך המתחם שבו יוכלו להמשיך לעבוד עד להעברתם למבנה החלופי. נציין כי העירייה עמלה על תוכניות להקמת מבנה חדש למנהל במיקום אחר על מנת לפנות לחלוטין את המתחם המדובר".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אבי מועלם
קו המתח הגבוה ליד הבניין
צילום: אבי מועלם
מומלצים