שתף קטע נבחר

לבני, "השופט המכה" לא יכול להישאר

שיעור באזרחות לשרת המשפטים ולנשיא העליון המהרהרים באפשרות שהשופט שנחשד בהכאת ילדיו יישאר במערכת

"פליקים, כאפות, סטירות חלשות שרק מוציאות עצבים. אתם מכירים את זה, נכון? חוזרים עייפים הביתה, אחרי שחיקה מעבודה קשה, וזה קרה לי ברגע של משבר. ותרו לי, אני מקצועי, הרבה שנים במערכת". השיחה הדמיונית הזו התרחשה בשבוע שעבר בשש עיניים. שרת המשפטים, נשיא בית המשפט העליון והשופט ג', שלא הועמד לדין על הכאת ילדיו. זה קרה אחרי שהיועץ המשפטי החליט לגנוז את תיקו, למרות המלצות המשטרה. על פי הדיווחים, ההסבר הדמיוני הזה הצליח.

 

מהיום, ילדים, שימו לב: לבגרות באזרחות מתווסף פרק נוסף, והוא כתוב בבירור: אם נולדתם לאב שופט, חבר כנסת או שר, הם יוכלו לעשות בכם כרצונם ועדיין יישארו בתפקידם.

 

עוד בערוץ הדעות

היא לא באמת נהנית מזה / אריאנה מלמד

החרגול, הנמלה והגז הטבעי / דרור שטרום

כבוד השופט
מאחלת לך ש"תיהנה" / אריאנה מלמד
אני מאחלת לך, כבוד השופט ישעיה, שיום אחד תלך הביתה בקיצור דרך, ותדע כאב שלא ידעת כמוהו. זה בדיוק מה שעשו לי כשהייתי בת 14
לכתבה המלאה

 

רוחות רעות וחזקות מנשבות בקרבנו ומטלטלות את מאזני הצדק שלנו כחברה. העומדים בראש המערכת המשפטית בישראל, אלו שאמורים לשמור שאף אחד לא יהיה מעל לחוק, החליטו שהם מעליו. האם "כולם שווים בפני החוק?" האם זה הבסיס להכרעה שנמרחת באופן בלתי נסלח מאז הדיווח הראשון? האם זו הסיבה שילדי השופט לא זכו לאותה זכות לבירור והגנה ש"ילדי בוזגלו" היו זוכים לה? היכן מבחן בוזגלו של הילדים שעל פי הדיווחים העידו ש"אבא קצת מרביץ".

 

בחודשים האחרונים הכרנו את השופט א', שמכיר היטב את האות ז' וסיים את תפקידו. לאחר מכן התוודענו לשופט ב' החושב ומצהיר באולם בית המשפט שאונס הוא אקט מהנה בחלק מהמקרים. גם הוא סיים את תפקידו. השופט ג' נחשד בכך שהיכה את ילדיו - טוב, אולי רק קצת או בערך. תיק חקירתו נגנז. הוא הביע צער וחרטה וכמו שזה נראה כרגע, שרת המשפטים ונשיא בית המשפט העליון נוטים להשאיר אותו במערכת.

 

מדוע פתאום מנסים לצמצם את חשיבות רום מעמדו של שופט ג' שאמור להיות אות ומופת להתנהגות אנושית, המושתתת על ערכים, מוסר וצדק. יואילו נא השופטים הנכבדים להשיל מעליהם את תפקידם, את מעמדם, את השכלתם, את כוחם ואת הונם ויעמדו נא למול המראה כבני אנוש. יביטו נא היטב עמוק עמוק בעיניים, עד למקום החשוף, המזוקק והאנושי ביותר ויעשו עם עצמם ועמנו חשבון נפש נוקב.

 

גם אם אתה שופט בכיר ורם מעלה, עליך להתייסר ולהכות על חטא על כל אמירה פוגענית וסקסיסטית ועל כל "כאפה, פליק וסטירה חלשה". דווקא כמי שאמונים על עשיית הצדק, עליכם לחוש מקרוב את האפלה המלווה את חייהם של מי שאנשים חזקים מהם ניצלו את כוחם ואנסו, היכו ולגלגו עליהם. כדאי שפעם אחת תרגישו את אובדן השליטה ואת חוסר האונים המלווה אירוע אלים, את האכזבות ממי שהיה אמור להגן על הקרובים לו ופגע בהם. אתם מרגישים מורמים מעם ואף ניצלתם את כוחכם לרעה באולם המשפט וכנראה גם בבית.

 

שופטים אינם חסינים מהעמדה לדין, אף שלצערנו העמדות לדין הפכו עם השנים לעניין טכני, מפולפל ומתחכם שאין בינו לבין מוסר או צדק דבר. הם בעיקר לא חסינים מהחובה להיות דוגמה וסמל למי שמבינים היטב את ההבדל בין טוב לרע, בין לטיפה לסטירה, בין אונס למעשה אהבה, בין ניצול שררה למוסריות איתנה.

 

שרת המשפטים, נשיא בית המשפט העליון והיועץ המשפטי לממשלה: דווקא בגלל תפקידם הקריטי של שופטים בישראל, מחובתכם להחמיר עמם כשהם מנצלים את כוחם לרעה. שגה היועץ המשפטי לממשלה כשהחליט לגנוז את תיק החקירה. עליכם מוטלת חובת ההוכחה ש"צדק צדק תרדוף" אינה קלישאה בלבד.

 

הכותבת היא מנהלת האגף לקידום מעמד האישה בויצו ישראל 

 

גולשים מוזמנים להציע טורים במייל הבא: opinions@y-i.co.il

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
השופט החשוד שהיכה את ילדיו
צילום: שאול גולן
צילום: כפיר סיוון
רבקה נוימן
צילום: כפיר סיוון
מומלצים