שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  מאוחר מדי: תו הנכה אושר; ריטה נפטרה בלילה

  ריטה טובול בת ה-28 הייתה חולה בסרטן ונזקקה לעזרה בכל פעולה. בעלה, ליאור ביקש ממשרד התחבורה תו נכה עבורה, אולם סורב בטענה כי האישורים שהגיש היו לא בתוקף. בעקבות פניית ynet, נעשה ניסיון להנפיק את התו אולם ריטה נפטרה לפני שהוא הגיע ליעדו

  מעט מדי - מאוחר מדי: ריטה טובול שהייתה חולה בלוקמיה קשה ובעלה ליאור, נאלצו בשנתיים האחרונות לא רק להתמודד עם הטיפולים הקשים של מחלת הסרטן, אלא גם בגלגלי הביורוקרטיה האטומה.

   

  את אפליקציית הבריאות לסמארטפון כבר הורדת? הורידו לאייפון או לאנדרואיד

   

  כפי שפורסם אתמול לראשונה ב-ynet, ביקש ליאור לקבל תו נכה עבור רעייתו, כדי שיוכל להתקרב כמה שאפשר עם הרכב לדלת המרכז לטיפולים, כי ריטה כבר כמעט ולא יכלה ללכת והוא נאלץ לשאת אותה בזרועותיו או לחפש כיסא גלגלים פנוי. במשרד התחבורה סירבו להעניק את התו, גם לאחר שהוגשו אישורים המעידים על מצבה הקשה של ריטה.

   

  קיראו עוד על המאבק של משפחת טובול

   

  הבוקר (ה') התקשרו ממשרד התחבורה לליאור, בעקבות פניית ynet, כדי להעניק את התו, אולם ריטה נפטרה במהלך הלילה. "כשהיינו צריכים עזרה משכו אותנו ולא נתנו את התו. עכשיו היא כבר לא צריכה אותו, היא נגאלה מייסוריה", אומר בכאב ליאור.

   

  לא מספיק נכה עבור משרד התחבורה

  במרץ השנה שלח ליאור בקשה רשמית לקבלת תג נכה. זאת לאחר שהרופא המטפל של ריטה כתב בחוות דעת מקצועית מאותו חודש כי היא נזקקת לעזרה בהליכה ובישיבה ואפילו בביצוע מאמצים קלים, בגלל מחלת הנוירופתיה ממנה היא סובלת בעקבות הלוקמיה הקשה בה לקתה.

   

  במקביל, צירף ליאור אישור של רופא מטעם הביטוח הלאומי שבדק את ריטה בביתה במרץ השנה, וקבע כי היא זקוקה לעזרה בקימה והליכה, הלבשה עליונה ותחתונה, רחצה ואכילה. בנוסף, אושרה לה על ידי המוסד לביטוח לאומי זכאות לגמלה לשירותים מיוחדים בשיעור של 175% - מדובר בגמלה המקסימלית במדינת ישראל. הזכאות נקבעה לה החל מ-1.4.13.

   

  כל המסמכים האלה צורפו לבקשה שהוגשה למשרד התחבורה במרץ השנה. חודש לאחר הגשתה, נטען מהמשרד כי המסמכים לא הגיעו ליעדם. ליאור הגיש אותם שוב באופן אישי באפריל, והתשובה הגיעה בתחילת יוני - חודשיים תמימים לאחר הגשת הבקשה בפעם השנייה. התשובה הייתה שלילית. בכתב יד על התשובה הרשמית, נכתב כי "מדובר בחולה אונקולוגית בטיפול, ואין לה מניעה בהליכה".

   

  ליאור ניסה לברר מדוע הבקשה סורבה למרות מצבה הקשה של ריטה ואף עירב את הרופא המטפל. "הרופא של ריטה היה המום. הוא אמר שהוא לא מבין איך זה יכול להיות".

   

  לאחר פניית ynet למשרד התחבורה, נעשתה פנייה לליאור ממשרדה של ציפי חוטובולי סגנית שר התחבורה וממשרדו של השר ישראל כץ. אולם כאמור, הפנייה נעשתה מאוחר מדי.

   

  "גם כשהתקשרו מהמשרד, עדיין רצו עוד אישורים ועוד אישורים, ואחרי שהעברתי 10 אישורים, הם רצו בבוקר אישור אחד אחרון. עכשיו אני כבר לא צריך כלום", אומר ליאור בכאב.

   
   

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  ריטה טובול. התו הגיע, אבל ריטה נפטרה כבר
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים