שתף קטע נבחר

ניצחון למתנחלים: "בית המכפלה נרכש כחוק"

ועדת הערר בבית הדין הצבאי באיו"ש קבעה שבית המכפלה בחברון שפונה לפני מעט יותר משנה נרכש החוק. היא מתחה ביקורת על טיפול המנהל האזרחי

שנה ושלושה חודשים לאחר פינוי בית המכפלה בחברון קבעה היום (ב') ועדת הערר בבית הדין הצבאי באיו"ש כי הבית נרכש כחוק. בכך נדחתה טענת המנהל האזרחי ומשרד הביטחון על ליקויים שנפלו בעסקת רכישת הבית. ההחלטה הזו סוללת את חזרת המתנחלים למקום, אך עדיין כפופה לחתימת שר הביטחון משה (בוגי) יעלון.

 

נערכים לחזור לבית המכפלה. ארכיון  (צילום: אוהד צויגנברג) (צילום: אוהד צויגנברג)
נערכים לחזור לבית המכפלה. ארכיון (צילום: אוהד צויגנברג)

 

בית המכפלה עלה לכותרות בחודש אפריל בשנה שעברה אז נכנסו אליו מתנחלים באישון ליל ושהו בו מספר ימים. הם טענו שהמקום נרכש על ידם באופן חוקי. לאחר ששהו בו מספר ימים וזכו לביקור של שרים וחברי כנסת מהימין פונה הבית בהוראת שר הביטחון דאז אהוד ברק.

 

לאחר הפינוי טענו במשרד הביטחון ובמנהל האזרחי כי הסיבה לפינוי ולאיסור על כניסה לבית היא ליקויים שונים בהסכם הרכישה שמונעים קבלת היתר ורישיון עסקה מגורמי המנהל כפי שקובע החוק ביהודה ושומרון. המתנחלים זעמו על ההחלטה ופנו לוועדת העררים. זו קבעה כי טענות המנהל אינן עומדות במבחן שיפוטי והעסקה נרשמה ובוצעה כדין ויש להעניק למתנחלים את ההיתר להיכנס אל הבית.

 

בית הדין אף הטיל על המדינה לשלם את הוצאות המשפט ומתח ביקורת על התנהלות המנהל בתיק ועל אופן טיפולו בבקשת המתנחלים, וציין כי מדובר "בדפוס פעולה לא תקין" וכי "התנהלות זו אינה תואמת את המצופה מהמשיב (המנהל האזרחי, א"פ)".

 

כעת מצפים המתנחלים כי שר הביטחון יחתום על אישור הכניסה לבית ויסלול את הדרך לחזרתם. המתנחלים הצהירו לאחר ההחלטה כי בכוונתם להיכנס אל הבית כבר בימים הקרובים.

 

Read this article in English

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
בית המכפלה בחברון
צילום: גיל יוחנן
מומלצים