שתף קטע נבחר

צה"ל: מתנכלים לחרדים במדים כמו "דר שטירמר"

קצין בכיר מאגף כוח אדם שרטט תמונה מדאיגה של פגיעה פיזית והסתה נגד מתגייסים חרדים: יריקות, חיתוך צמיגים וריסוס על בתים: "זו מערכה מתוכננת וחסרת תקדים"

התבטאות חריגה של גורם צבאי בכיר על ההתנכלויות וההסתה נגד מתגייסים חרדים. "התופעה והסגנון שלה חמורים ביותר, לא פחות ממתקפות של ה'דר שטירמר' (בטאון תעמולה נאצי)'", התריע ראש חטיבת תכנון ומיצוי כוח אדם (תומכ"א) בצה"ל, תת-אלוף גדי אגמון, במהלך דיון בוועדת החוץ והביטחון של הכנסת על רקע תהליך החקיקה בנושא השוויון בנטל.

 

בדיון נחשפה עלייה בשיעור המתנכלים למתגייסים חרדים וברמת החומרה. על פי הנתונים שעלו בדיון, מאז החלה את עבודתה ועדת פרי לשוויון בנטל, עוברים צעירים חרדים שמחליטים לעלות על מדים נידוי, אלימות והטרדות חוזרות ונשנות. בין היתר דווח על תקיפות פיזיות, יריקות בבתי הכנסת, חיתוך צמיגים וריסוס על בתים. "מדובר בתופעה שעולה והולכת, מערכה ומתקפה מתוכננת וחסרת תקדים", סיפר תת-אלוף אגמון.

 

פשקווילים נגד מתגייסים חרדים (חרד"קים) (צילום: ניב סלע, סוכנות הידיעות "חדשות 24") (צילום: ניב סלע, סוכנות הידיעות
פשקווילים נגד מתגייסים חרדים (חרד"קים)(צילום: ניב סלע, סוכנות הידיעות "חדשות 24")

 (צילום: ניב סלע, סוכנות הידיעות "חדשות 24") (צילום: ניב סלע, סוכנות הידיעות
(צילום: ניב סלע, סוכנות הידיעות "חדשות 24")

 

הקצין מאגף כוח אדם בצה"ל ציין כי מתנהל "קמפיין שמטרתו לפגוע בחיילי נצ"ח וגם שח"ר, וזה רלוונטי לכל מסלולי שירות החרדים. יש הוקעה וסגנון ביטוי ודיבור בתקשורת בפשקווילים של קיצונים בחברה החרדית". עוד סיפר כי סגנון הביטויים נגדם נועד "להוקיע, להוציא אותם ממניינים, מבתי כנסת ומשכונות שבהן הם גרים. זה בא לידי ביטוי במקומות רבים. פתחנו מרכז מידע לחרדים. לא ראינו את כל היקף הפניות, אבל התקבלו כ-80 פניות מרחובות, בית שמש, ביתר, ירושלים, בני ברק ועוד".

 

תופעה חמורה נוספת היא הוצאה ממוסדות לימוד. "נתקלנו בה בעבר בשוליים, ההחלטה של מי שבוחר להתמודד בגיוס גם ככה לא פשוטה. התופעה הזאת משפיעה במעגלים רחבים, החייל ישקול אם הוא רוצה להתמודד". אגמון ציין כי הפרקליט הצבאי הראשי פנה ליועץ המשפטי לממשלה וכי צה"ל ביקש לפתוח בחקירות פליליות בנושא. 

 

יו"ר וועדת המשנה למשאבי אנוש, ח"כ עמר בר-לב (העבודה), ציין כי "ההידרדרות שאנו שומעים עליה היא לא מקרית והיא תוצאה מהמהלך של גיבוש חוק פרי. זו תופעה שקשורה למציאות שאנחנו הנבחרים יצרנו ושעלולה להביא לכישלון כל המהלך שהחל כבר לפני שנים, של התעוררות בחברה החרדית שהביאה לגברת הגיוס לצה"ל ולהשתלבות גוברת בשוק העבודה".

 

ח"כ מרב מיכאלי מהעבודה פנתה לנציגי המשטרה בדיון וביקשה להצמיד אבטחה ברחובות החרדים שמהם מתגייסים צעירים לצה"ל. "הדיון צריך לעסוק בפגיעה ביחידים", אמרה ח"כ מיכאלי. "מי שנפגע זה החיילים הספציפיים. לא משנה מה שם הפעולה - תג מחיר, נשות הכותל, מתגייסים חרדים, הדפוס הוא אותו דפוס בדיוק. משטרת ישראל צריכה להבין שיש פה פגיעה על רקע פוליטי. יש ציבורים שמרשים לעצמם לפגוע באחרים. המשטרה צריכה להתמודד בצורה יותר טובה עם התופעה הזאת. אני לא מבינה לדוגמה למה לא שמים פטרולים ברחובות שאליהם החרדים חוזרים הביתה".

 

Read this article in English

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
גיוס חרדים. ארכיון
צילום: רויטרס
מומלצים