שתף קטע נבחר

דיווח: צבא מצרים נערך להשתלטות

על פי "אל-אהראם", בנוסף לאבטחה כבדה של מוסדות ומחסני נשק, הצבא "שומר" על הכסף של האחים המוסלמים ושם כמה מאנשי התנועה במעצר בית. "הגורמים האקטיביים תחת שליטה", נאמר. מתנגדיו של הנשיא מורסי בתגובה לנאומו: "הוא מאיים על האזרחים ולכן הוא כבר לא נשיא"

מועד פקיעת האולטימטום מתקרב, מורסי בשלו ונראה שהצבא כבר נערך להשתלטות. העיתון "אל-אהראם" דיווח הבוקר (יום ד') על מספר צעדים שנוקט צבא מצרים בשעות אלו – אבטחה כבדה של מוסדות מדינה ומחסני נשק, מעצר בית של חלק מאנשי תנועת "האחים המוסלמים" ושמירה על כספי הארגון. כוויית הייתה הבוקר למדינה הערבית הראשונה שקראה לאזרחיה לעזוב את מצרים ולהימנע מלהגיע אליה. הבנק המרכזי במצרים קרא לבנקים לסגור את הסניפים ולסיים את המסחר במטבע חוץ מוקדם מהרגיל.

 

מצרים סוערת - כתבות נוספות

הנשיא מורסי לא מתפטר: "אמשיך באותה הדרך"

הצבא גיבש מפת דרכים, "אובמה דוחף לבחירות"

אולטימטום לנשיא: כל התרחישים בכאוס המצרי

זהירות מדינה כושלת / פרשנות של רון בן ישי

 

"הצבא החל לאבטח באופן הרמטי כל מקום ברחבי מצרים בתיאום עם מנגנוני הביטחון, כך שכל הגורמים האקטיביים בארגון האחים המוסלמים נמצאים תחת שליטה", נכתב באתר העיתון. האחים המוסלמים הכחישו כבר כי אנשיהם נתונים במעצר בית.

 

גורמים צבאיים חשפו אתמול חלקים מ"מפת הדרכים" ששרטטו להחלפת שלטון מורסי. התוכנית הלא סופית כוללת את פיזור הפרלמנט האיסלאמיסטי, ניסוח מחדש של החוקה ושלטון של מועצה זמנית עד לקיום בחירות חדשות לנשיאות. העיתון ניסה לשער הבוקר מה יקרה עם פקיעת האולטימטום הערב ותיאר שני תרחישים: התפטרות של מורסי או פיטורו על ידי הצבא וכניסתה של מפת הדרכים לתוקף.

 

העיתון מבקש לתאר גם את אופיו של השלטון הזמני שיכונן וכותב שתוקם מועצה נשיאותית של שלושה אישים ובראשה נשיא בית הדין החוקתי. היא תנהל את המדינה בתקופת המעבר, בין תשעה חודשים לשנה. כמו כן תוקם ממשלה זמנית שלא תהיה משויכת לאף אחד מהזרמים הפוליטיים ובראשה יעמוד אחד ממפקדי הצבא.

 

העיתון גם דיווח מפי גורם שהוגדר "מהימן" כי ההנחיות הן לטפל בתקיפות בכל מי שיתנגד להחלטות אלה, ולשים אותו במעצר בית לקראת העמדה לדין. בנוסף יצאו הנחיות לטפל בפורעי החוק "ביד ברזל".

 

גורם בצבא מצרים הכחיש בפני סוכנות הידיעות רויטרס את הדיווחים על פרטי מפת הדרכים ואמר כי הוא מצפה שהצעד הבא יהיה לקרוא לאישים פוליטיים, חברתיים וכלכליים כדי לדון בתוכנית.

  

"הנשיא גורם למלחמת אזרחים"

מורסי נאם בשידור חי הלילה והצהיר כי המדינה תמשיך "עם נשיאה באותה הדרך". הוא הבהיר כי אין בכוונתו להתפטר. ארגון הגג של האופוזיציה במצרים, חזית ההגנה הלאומית, מסר כי נאומו של הנשיא עלול להוביל למלחמת אזרחים. דובר החזית, חאלד דאוד, אמר כי הנשיא "ממשיך להתעלם מהדרישות של האופוזיציה להתפטר, שמגובות על ידי ההמונים שמפגינים ברחובות מצרים".

 

בנאומו חזר מורסי על הצעת הדיאלוג שאיתה פנה לאופוזיציה המצרית, הצעה שנדחתה כמה פעמים על ידי האופוזיציה, שמתעקשת לערוך בחירות בהקדם. "זוהי קריאה גלויה למלחמת אזרחים, הנשיא ממשיך להתכחש לדרישות של העם המצרי", אמר דאוד.

 

"ממשיך להתעלם מהדרישות". מחאה בכיכר תחריר (צילום: EPA) (צילום: EPA)
"ממשיך להתעלם מהדרישות". מחאה בכיכר תחריר(צילום: EPA)

 

גם בתנועת "תמרוד", שעומדת מאחורי ההפגנות ההמוניות נגד הנשיא, תקפו את הנאום. לאחר דבריו של מורסי הודיעה התנועה כי מורסי מהווה איום על העם המצרי. "הוא מאיים על האזרחים ולכן הוא כבר לא נשיאה של מצרים", נמסר.

 

התנועה הוסיפה: "התגובה היחידה לנאומו של מורסי היא להפגין ברחובות במיליונים כדי שהוא ומפלגתו ישמעו את הקול האדיר של העם המצרי. לא רק שאנחנו קוראים לעזיבתו, אלא גם לכך שמפלגתו תעמוד למשפט. אנחנו קוראים למשמר הרפובליקה לעצור את מורסי ולשלוח אותו למשפט מיד".

 

ברשת סקיי בערבית ייחסו הלילה הצהרות לתנועת האופוזיציה, ולפיהן הצבא כבר החל להשתלט על

מתקנים רגישים ואף יצר קשר עם נשיא בית המשפט החוקתי, שמיועד, כביכול, לעמוד בראש המדינה אחרי סיום עידן מורסי. אין לדיווח אישור משום מקור אחר.

 

בתוך כך נהרגו 16 בני אדם, ועוד כ-200 נפצעו, במהומות בין תומכי מורסי לכוחות הביטחון. הם יצאו לרחובות עם סיום הנאום כדי לחגוג את הכרזותיו התקיפות של הנשיא, ובמהרה התפתחו עימותים אלימים באוניברסיטת קהיר. עדי ראייה דיווחו על יריות ועל שימוש בגז מדמיע, וכמה דליקות פרצו באזור.

 

Read this article in English

 


פורסם לראשונה 03/07/2013 03:37

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים