שתף קטע נבחר

מפגינה מצרית ל-ynet: "מורסי הפך עלינו שולחן"

משתתפת פעילה במחאה נגד הממשל המצרי פסלה בראיון לאולפן ynet את האפשרות למלחמת אחים והביעה ביטחון בהתייצבותו של הצבא לצד העם

התסיסה בקרב אזרחי מצרים גואה לקראת מועד תום האולטימטום שהציב הצבא לנשיא מוחמד מורסי, אך התחושה הרווחת היא כי כוחות הביטחון יעמדו לצד האזרחים וירחיקו את הסיכוי למלחמה פנימית במדינה. "התמונה הולכת ומחריפה, ההפגנות נמשכות, אבל לא תהיה מלחמת אחים. הצבא שלנו הוא לא צבא סוריה", אמרה ל-ynet היבה חמדי, מפגינה מצרית. "אנחנו בוטחים ומאמינים בצבא שיעמוד לצד העם ויממש את רצונו".

 

לדברי חמדי, "מורסי חשב שנאומו ירגיע את העם אך הוא הפך את השולחנות עלינו". היא קראה למדינות המערב לא להתערב בנעשה במדינה ופסלה אף את קריאת ארצות הברית לקיום בחירות. "לא רוצים עזרה מאף אחד, אנחנו שואבים את הדמוקרטיה שלנו מעצמנו", הדגישה. 

 

הציפיות לקראת תום האולטימטום שהציב שר ההגנה והמפקד העליון של הצבא, עבד אל-פתח א-סיסי, בפני הנשיא, הממשלה והאופוזיציה - להשגת הסכם מקובל על כל הצדדים - גבוהות ביותר. האולטימטום אמור לפוג ב-17:30 שעון ישראל ועל פי התקשורת המצרית, צמרת הצבא דחתה בקשה של מורסי לקבל ארכה נוספת.

 

 

מורסי דחה בנאומו, ששידורו החל סמוך לחצות, את כל אזהרותיו של הצבא מפני חומרת המצב והצורך להיענות לדרישות

העם. יתרה מזאת, הנשיא האשים את המשטר הקודם בניסיון לנצל את בעיותיה של מצרים, כדי לקחת לידיו מחדש את השלטון. "32 משפחות עדיין שולטות בכל מצרים, והן רוצות להחזיר את המצב לקדמותו, כפי שהיה לפני מהפכת ה-25 בינואר", הצהיר מורסי, בהתייחסות עקיפה לחלקו של הצבא המצרי בשליטה על הכלכלה המצרית, "הם לא רוצים דמוקרטיה, אם הם ילכו שוב לבחירות, העם ידחה אותם".

 

נאומו הלוחמני רק שפך שמן על מדורת המתיחות הגואה בין שני המחנות הפוליטיים היריבים בארץ הנילוס. המוני המפגינים בכיכר תחריר ומול שני ארמונות הנשיאות הראשיים הגיבו בשאט נפש לדברים, ולעת עתה - ועל פי הדיווחים, נערך הצבא להשתלטות על האזור כולו. 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מפגינים במצרים
צילום: רויטרס
מומלצים