שתף קטע נבחר

עו"ד ודוור: מקצועות שנמחקים בגלל הטכנולוגיה

תוכנות חדשות מייתרות את עבודת מנהלי החשבונות, יועצי מס, קלדניות ואפילו עורכי דין ומכוני אבחון - ההתפתחויות הטכנולוגיות המהירות מרסקות ענפים שלמים. התוצאה: אבטלה כרונית בקרב מגזרים נרחבים. האם זו צמיחה כלכלית?

קדמה הינה דבר נפלא. חידושים טכנולוגיים תורמים להארכת תוחלת חיינו ולאיכות שלהם, משפיעים עלינו ברמה אישית ובינאישית ולא פעם מהותיים גם לכלכלה. במאה השנים האחרונות רשמה האנושות קפיצה דרמטית והפכה להיות משהו אחר לעומת אלפי השנים הקודמות. איך היו חיינו נראים לולא המטוסים, המכוניות, המחשבים, צילומי הרנטגן והאנטיביוטיקה, כשבשנים האחרונות הצטרפו אליהם הרובוטיקה, מחשוב ענן, אייפונים, סמארטפונים ועוד?

 

לטורים נוספים של אדם רויטר :

 

בפן הכלכלי, טכנולוגיות שנכנסו לחיינו מאפשרות לנו נגישות גבוהה למידע וניצול טוב יותר של זמן, מה שמאפשר יעילות גבוהה יותר של עובדים ויצירת שוקי עבודה חדשים לגמרי במהירות, כמו מפתחי אפליקציות. פיתוחי תוכנה מוסיפים אף הם ליעילות כלכלית, דוגמת היעילות התחבורתית שמאפשרת מערכת כמו Waze באזורים פקוקים.

 

טכנולוגיות חדשניות כוללות גם חיסכון בחומרי גלם. כך למשל, על מנת להגיע לנפח השירים שיכול להכיל נגן MP3 יחיד צריך היה לייצר 100 תקליטים לפחות - מה שמאפשר חיסכון עצום במשאב הקרוי PVC. גם כלכלת האינטרנט הופכת את השוק למשוכלל יותר ומאפשרת לצרכנים לבצע השוואה טובה יותר של מחירים, חוסכת עלויות עסקה ופערי תיווך ובמידה מסוימת מקרבת אותנו לאותו שוק משוכלל בתיאוריה של אדם סמית'.

 

אך האם התועלת הכלכלית של הקדמה הינה כה חד משמעית? האם טכנולוגיות חדשות בהכרח כה תורמות לכלכלה? להלן מספר נקודות למחשבה.

 

השמדת טכנולוגיות חדשות

הקלטות השמידו את התקליטים, הדיסקים השמידו את הקלטות, נגני ה-MP3 השמידו את הדיסקים ואת הווקמן וכעת האייפון מחליף את נגני ה-MP3. גם הביפר מצוי כבר בדרכו החוצה. העיתונות מלאה תשבחות בכל פעם שיוצאת טכנולוגיה חדשה ועוקבת אחר חברות הטכנולוגיה החדשות, אך שוכחת שבמקביל גוססות ומתות החברות של הטכנולוגיה "הישנה".

 

אז מי זוכר את השם United Record Pressing שהיתה מיצרניות התקליטים הגדולות בעולם? מי זוכר את שמותיהן של MCI, TapesonicאוScully שהיו יצרניות של קלטות סליל? מי שם לב שיצרניות נגני ה-MP3 מצויות בצרות? מי בכלל זוכר שהיו חברות עצמאיות שייצרו מכשירי הקלטה?

 

האייפון השמיד את נגני ה-MP3, שהשמידו את הדיסקים, שהשמידו את הקלטות, שהשמידו את התקליטים  (צילום: AP) (צילום: AP)
האייפון השמיד את נגני ה-MP3, שהשמידו את הדיסקים, שהשמידו את הקלטות, שהשמידו את התקליטים (צילום: AP)

 

כולם מהללים את חברת אפל בזכות מהפיכת האייפון, אבל אחרי שהוא חיסל רבים מיצרני נגני ה-MP3, כעת הוא מחסל גם את יצרני המצלמות הדיגיטליות, שהן בתורן חיסלו את יצרני המצלמות הוותיקות דוגמת קודאק, מינולטה ואחרות. האייפון מחסל גם את יצרני מכשירי ההקלטה ופוגע ביצרני קונסולות המשחקים וגם בבלקברי.

 

גם האינטרנט מחסל: את חנויות המוזיקה הוותיקות כי כולם מורידים שירים ואת חנויות הדי.וי.די כי כולם מורידים סרטים. מה קורה לעובדי החברות והחנויות הללו? הגופות נערמות בצידי הדרכים בכל עת שטכנולוגיה חדשה יותר דוהרת ודורסת.

 

סכנת אבטלה לסקטורים נרחבים

מבחינה כלכלית נשאלת שאלה גדולה: מהו הערך שיוצרות הטכנולוגיות החדשות, כאשר במקביל הן הורסות תעשיות שלמות? זו שאלה שהתשובה עליה מורכבת מאוד. התיאוריה הכלכלית הניחה שאנשים שעבדו בתעשיות הישנות יתמחו בתחומים חדשים, אך המציאות חובטת על פנינו.

 

מי שנפגעו בעבר היו העגלונים ומחלקי החלב, אך כיום הטכנולוגיות החדשות נושאות בחובן אבטלה לסקטורים נרחבים ורואים זאת היטב בכל העולם המערבי. כפי שהמרכזייה הטלפונית החכמה ייתרה בעבר את עבודתן של חלק מן המזכירות במשרדים, אלו שעיקר עיסוקן היה לענות לטלפונים - כך תוכנות שנכנסות כעת יעלימו את המקצוע של מנהלי החשבונות.

 

וזה לא התחום היחיד - בארה"ב, תוכנות חכמות כבר מחליפות עורכי דין זוטרים בקריאה של פרוטוקולים ואפילו בחיפוש אחר פסקי דין רלבנטיים. לתוכנה יותר קל לחפש מילות מפתח בתוך ים של חומר משפטי והיא גם לא יוצאת להפסקת קפה. גם מקצוע הקלדנות נפגע: לפי "פורבס", מספרן של הקלדניות יקטן בארה"ב ב-7% בין השנים 2010 ל-2020, מ-234 אלף ל-218, אלף.

 

תוכנות חכמות יחליפו גם חלק מיועצי המס הזוטרים, בעיקר אלו העובדים מול נישומים קטנים ולא מורכבים. ברגע שמכניסים את כל כללי המיסוי לתוך תוכנה שמספקת הסברים פשוטים כיצד למלא את המידע על הנישום, חלק מן העבודה של יועצי המס מתייתרת.

 

כך גם תוכנות חדשניות מתחילות להתחרות עם מכוני אבחון של ליקויי למידה - כיום ניתן להיכנס לאינטרנט ולתת לילד למלא סדרה של מבחנים מול מחשב, הבוחנים אתחלוקת הקשב והריכוז שלו ולאבחן ADHD.

 

בנוסף, האינטרנט עוזר לבנקים להפחית את כמות הפקידים הזוטרים שתפקידם היה בעיקר לספק מידע ללקוחות הבנק. העברת מידע באינטרנט במקום בדואר גם מקטינה את הצורך בדוורים ובממייני דואר. על פי "פורבס", מספרם של האחרונים יקטן בארה"ב ב-26% בין השנים 2010 ל-2020,מ-524 אלף ל-385 אלף.

 

האינטרנט גם חיסל חלקים ניכרים מן המשרדים לתווך נדל"ן ופגע קשות בחברות השמת כוח אדם, כי בעולם שבו כל המידע מצוי ונגיש לכולם, אין צורך במתווכי מידע. גיוס כוח אדם עולה כיום למעסיקים הרבה פחות והנגישות שלהם לעובדים פוטנציאליים נה עצומה. גם לעובדים קיימת נגישות עצומה למעסיקים פוטנציאליים, דבר שמהווה יתרון כלכלי נפלא. אך האם מתווכי המידע הנפלטים מחברות השמת כוח האדם ימצאו עבודה?

 

מקצועות שלמים נמחקים

האם העובדה שהפלאפון, נגני ה-MP3 והמצלמה הדיגיטלית, מצויים כעת במכשיר אחד הקרוי אייפון - אומרת שנוצר ערך כלכלי? טכנולוגיות חדשות מחייבות אמנם פחות עובדים ובכך הכלכלה מתייעלת, אך מוחקת במקביל מקצועות שלמים באמצעות שיטפון האוטומציה, דבר שיוצר אבטלה כרונית.

 

צמיחה כלכלית אינה מתקיימת בהכרח כאשר טכנולוגיה אחת מחליפה את האחרת, למשל כאשר מפעל אחד נפתח ומפעל אחר נסגר עקב פתיחתו.

 

צמיחה מתרחשת אם הטכנולוגיה החדשה מייצרת יעילות כלכלית שמאפשרת למנף טוב יותר ומהר יותר גורמים כלכליים אחרים. הסטטיסטיקה, שמתקשה ממילא לאמוד את התרומה של פיתוחים טכנולוגיים לצמיחה הכלכלית, מתקשה עוד יותר בימים אלו.

 

בחלק הבא - כיצד הקידמה יוצרת פערי הכנסה?

 

הכותב הוא יו"ר רויטר מידן בית השקעות ומנכל חב' הייעוץ חיסונים פיננסים. סייעו בהכנת הכתבה עובדי חברות חיסונים פיננסים ורויטר מידן בית השקעות

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים