שתף קטע נבחר

נמצא כתב מהקדומים בעולם, אבל אלה מילים?

כתב פרימיטיבי בן 5,000 שנה התגלה על כלי אבן במזרח סין. הוא עתיק במאות שנים מהכתב הסיני הקדום ביותר, וצעיר רק במעט מהכתב העתיק בעולם. החריטות מזכירות את הסימנייה הסינית המודרנית "אדם"

ארכיאולוגים אומרים כי חשפו כתב עתיק, בין הקדומים בעולם, שגילו 5,000 שנה. הכתב חרוט על גבי כלי אבן שנמצאו במזרח סין ומזכיר את הכתב הסיני המודרני. הכיתובים, שנמצאו בין היתר על גרזני אבן, עתיקים בכ-1,400 שנים מהכתב הסיני הקדום ביותר שהיה ידוע עד כה.

 

חוקרים סינים חלוקים בדעותיהם לגבי הכתוב ולא בטוחים אם החריטות הן מילים ממש או שמא מדובר במשהו פשוט יותר, אבל הם בטוחים שהממצאים ישפכו אור על מקורות השפה והתרבות הסיניות.

 

שש צורות שנראות כמו מילים, המקובצות יחד בצורה הדומה למשפט (צילום: AP) (צילום: AP)
שש צורות שנראות כמו מילים, המקובצות יחד בצורה הדומה למשפט(צילום: AP)

הכיתובים נמצאו על גבי יותר מ-200 אבנים שנחפרו באתר ליאנגז'ו (צילום: AP) (צילום: AP)
הכיתובים נמצאו על גבי יותר מ-200 אבנים שנחפרו באתר ליאנגז'ו(צילום: AP)

 

הכתב הקדום ביותר שהתגלה עד כה הוא כתב שומרי שנמצא במסופוטמיה (כיום עיראק) וגילו עולה במעט על 5,000 שנים. הכתב הסיני התפתח באופן נפרד. הכתב הסיני הקדום ביותר נמצא על עצמות של חיות ששימשו בטקסי ניבוי עתידות והוא בן 3,600 שנה.

 

הכיתובים נמצאו על גבי יותר מ-200 אבנים שנחפרו באתר ליאנגז'ו. חוקרים סינים התאספו בסוף השבוע האחרון כדי לדון בממצאים. הם הסכימו שאין בהם די להצביע על מערכת כתב מפותחת, אך הארכיאולוג הראשי באתר, שו שינמין, אמר ששני להבי אבן של גרזנים כוללים עדויות למילים ממש.

 

על אחת האבנים ניתן לראות שש צורות שנראות כמו מילים, המקובצות יחד בצורה הדומה למשפט. "הם שונים מהסימנים שראינו בעבר על כלים", אמר שו, "צורתם והעובדה שהם במבנה כמו של משפט מראות כי הם בעלי משמעות כלשהי".

 

שש התצורות מסודרות בקו, ושלוש מהן דומות לסימנייה הסינית שמשמעותה בן אדם. כל תצורה מורכבת משניים עד חמישה קווים. "אם חמישה או שישה מהסימנים שלובים יחד כמו משפט, אז הם כבר לא סימנים אלא מילים", אמר צאו ג'יניאן, חוקר כתבים עתיקים. לדעתו, הסימנים צריכים להיחשב כהירוגליפים.

 

אך אחרים סבורים כי אין די בחומר הקיים להסקת מסקנות. כרגע, הסכימו החוקרים לכנות את הסימנים "כתב פרימיטיבי", מונח עמום שמשמעותו שהחריטות הן בין סימנים למילים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AP
אחד מלהבי האבן שעליהם התגלו חריטות
צילום: AP
מומלצים