שתף קטע נבחר

לעידוד תרומות: תורמת ביציות תקבל 19 אלף שקל

7 נשים בלבד תרמו ביציות מאז נכנס לתוקפו "חוק הביציות" המהפכני - בעוד אלפים ממתינות לתרומה. כדי לעודד תרומה מבקש משרד הבריאות לאשר תקנות חדשות שמכפילות את סכום הפיצוי שמקבלת התורמת. "עד שמנהלי היחידות להפריה חוץ גופית לא יקדמו את הנושא - לא יהיה שינוי", אומרת נציגת הממתינות לתרומה

בגלל מיעוט תרומות תאשר מחר (ב') ועדת הבריאות של הכנסת את העלאת את סכום הפיצוי לתורמות ביצית ל-19 אלף שקלים. מאז אושר החוק לפני יותר משנה וחצי, שהתיר לראשונה לתרום ביצית בישראל, עמד סכום הפיצוי על עשרת אלפים שקלים. מטרת השינוי: להגדיל את מספר התורמות, בשל מחסור חמור בביציות. 

 

עוד על חוק הביציות:

היסטוריה: חוק הביציות עבר בוועדת השרים

חוק הביציות: הקלה לנשים בטיפולי פוריות

שנה לחוק הביציות: איך זה שרק אחת תרמה?

 

"לצערי, אני לא חושבת שהעלאת הסכום תשפר את המצב", אומרת ל-ynet עפרה בלבן, יו"ר עמותת "חן לפיריון". "הבעיה לא נעוצה בסכום, אלא בכך שמנהלי יחידות ההפריה החוץ גופית לא מתעסקים בנושא. הם אומרים שהוא כבד עליהם ושהתהליך לא כלכלי. ממילא התורמות לא עושות זאת רק עקב המניע הכספי, אלא בשל עניין אלטרואיסטי, אז אני בספק אם המצב ישתפר".

 

במשך שנים ארוכות ניסו להעביר את "חוק הביציות" בכנסת, במטרה לאפשרמ בישראל ולמנוע מנשים שזקוקות לה לעבור את התהליך בחו"ל ולשלם עשרות אלפי שקלים. החוק קובע כי כל אישה בגיל 21 עד 35 יכולה לתרום ביצית לאישה בת 18 עד 54. אלא שמאז שנכנס החוק לתוקף שבע נשים בלבד תרמו ביצית בבתי החולים הלל יפה ואסף הרופא, בעוד שאלפי נשים ממתינות לתרומה.

 

על מנת לשפר את המצב החיטו במשרד הבריאות לקדם את העלאת סכום הפיצוי הניתן לתורמת ביציות, ומחר צפויה ועדת הבריאות של הכנסת לאשר את התקנות החדשות. יש לציין כי תוקפן של התקנות הקודמות פג לפני כחודשיים, מה שלכאורה אומר שתורמות לא אמורות להיות מפוצות כלל. "נחרדתי לגלות כי תוקפן של התקנות הקודמות פג, ותרומות חדשות לא יפוצו. הוועדה בראשותי הפעילה לחץ על משרד האוצר לאשר את התקנות שהוגשו על ידי משרד הבריאות ואני שבע רצון שהן יובאו לאישור חברי הועדה כבר מחר", אמר יו"ר ועדת הבריאות, ח"כ חיים כץ. לפי ההצעה, תורמת שתרמה מאז שפגו התקנות תפוצה גם כן.


ממשרד האוצר נמסר בתגובה: "המשרד אישר את נוסח התקנות הנוכחי ללא תלות בלחצים המופנים מגופים שונים".
 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: shutterstock
תרומת ביציות. לרוב המניעים אלטרואיסטים
צילום: shutterstock
ד"ר רק שאלה
מחשבוני בריאות
פורומים רפואיים
מומלצים