שתף קטע נבחר

הרעלת הילדים בהודו: חומרי הדברה נמצאו באוכל

המשטרה מצאה שבשמן הבישול שעמו הכינו ארוחת צהריים בבית ספר במדינת ביהאר נמצא חומר הדברה חקלאי בריכוז גבוה, שנאסר לשימוש במדינות רבות. באסון מתו 23 תלמידים

ארוחת הצהריים בבית הספר שגבתה בשבוע שעבר את חייהם של 23 ילדים הודים הכילה חומרי הדברה שאינם נגישים לציבור הרחב. כך מסר היום (יום א') גורם המקורב לחקירה לסוכנות הידיעות רויטרס.

 

עוד בהודו: 5 גברים שרפו למוות נערה בעודה בחיים

 

עוד חדשות בעולם :

ממתק תמורת פיגוע. כך מגייס הטליבאן ילד-מחבל

עידן חדש בבלגיה: המלך אלברט נפרד מהכתר

"תן לי דרינק": היום שבו חשבו שאובמה מלצר

 

הילדים, בני 8 עד 11, חלו מיד אחרי שאכלו את ארוחת הצהריים שלהם בבית הספר במדרקה, כפר השוכן כ-80 קילומטרים מצפון לבירת מדינת המחוז, פטנה. אנשי בית הספר הפסיקו מיד להגיש את ארוחת הצהריים, שכללה אורז, שעועית, סויה ותפוחי אדמה, אחרי שהילדים החלו להקיא. הארוחה, שהייתה חלק מקמפיין נרחב ברחבי הודו שנועד לספק לפחות ארוחה חמה אחת ביום לילדים ממשפחות עניות, בושלה במטבח של בית הספר.

 

120 מיליון ילדים נהנים מתוכנית ארוחות הצהריים החמות של הודו (צילום: AFP) (צילום: AFP)
120 מיליון ילדים נהנים מתוכנית ארוחות הצהריים החמות של הודו(צילום: AFP)

 

מותם של הילדים עורר מחאה ציבורית גדולה במדינת ביהאר וזעם על איכות המזון שמוגש בבתי הספר ובכמה מקומות אף פרצו מהומות אלימות. בחקירה ראשונית עלה כי ארוחת הצהריים שהוגשה בבית הספר במדרקה הוכנה עם שמן שהכיל מונוקרוטופוס, חומר הדברה קטלני שבו נעשה שימוש בענף החקלאות שנאסר לשימוש בארצות הברית ובמדינות רבות אחרות.

 

חומר הדברה בריכוז גבוה

עוד עלה בחקירה כי חומר ההדברה שנמצא בתוך שמן הבישול היה בריכוז גבוה פי חמישה מזה שבו משתמשים בגרסה מסחרית. "זה מאוד רעיל ולכן חייבים לדלל אותו כשמשתמשים בחומרי הדברה ברמה מסחרית", מסר אבוהיג'יט סינהה מהשלטון המחוזי. "בדרך כלל מדללים אותו חמש פעמים. אז מערבבים ליטר של מונוקרוטופוס עם חמישה ליטרים של מים".

 

סינהה מסר כי חומר ההדברה שנמצא בריכוז כל כך גבוה אינו נגיש לציבור הרחב ושהוא נמכר בדרך כלל למטרות מסחריות כשהוא מדולל.

 

שמן הבישול אוחסן במקום שבו אחסנו את חומרי ההדברה? (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
שמן הבישול אוחסן במקום שבו אחסנו את חומרי ההדברה?(צילום: רויטרס)

במשטרת הודו חושדים כי שמן הבישול שבו השתמשו בהכנת ארוחת הצהריים לתלמידים נשמר בתוך מכולה שבה אחסנו קודם לכן את חומר ההדברה הקטלני. לפי שעה הם עדיין מחפשים אחר מנהלת בית הספר שנמלטה מהמקום לאחר מותם של הילדים.

 

ארגון הבריאות העולמי תיאר את החומר מונוקרוטופוס כמסוכן ביותר וקבע כי השמירה עליו והשימוש בו צריכים להיות מופקדים בידי אנשים בעלי מיומנות וכישורים למשימה.

 

תוכנית ארוחות הצהריים החמות של הודו היא אחת מתוכניות התזונה בבית הספר הגדולות ביותר בעולם. ממשלותיהן של מדינות המחוז המרכיבות את הודו חופשיות להחליט בעצמן על התפריטים ועל זמני הארוחות בהתאם לתנאים המקומיים ולגודלן של הקצבות המזון.

התוכנית החלה מיושמת ראשית בדרומה של הודו, שם היא שימשה תמריץ עבור הורים עניים לשלוח את ילדיהם לבית הספר.

 

מאז התוכנית התרחבה וכיום נהנים ממנה כ-120 מיליון ילדים כחלק ממאמץ גדול לטפל בתת-תזונה בהודו. לפי הממשלה, כחצי מהילדים בהודו סובלים מתת תזונה. אף שבעבר נשמעו מעת לעת תלונות על איכות המזון המוגש או על היעדר היגיינה, הטרגדיה בביהאר היא כנראה האירוע החמור ביותר שנגרם מתוכנית מזון נרחבת שכזו.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AP
עקבות כימיקליים במזון. ילדה שאושפזה בבית חולים
צילום: AP
מומלצים